şükela:  tümü | bugün
 • atatürk'ün ısrarla işaret ettiği, sümerlerin atamız olduğu fikri gün geçtikçe daha da önem kazanır hale geldi. atatürk sümerbank adını sümerlere atfen koymuştur.

  sümerologların ortak düşüncesi, onların türk dilleri gibi eklemeli dil kullandıkları ve türkmenistanın anau, oxus ırmağı çevresi, gonurtepe bölgesinden gelerek mezepotamyada bir uygarlık kurdukları yönünde.

  oxus ırmağı çevresi oğuz türklerinin yaşadığı bir yerdir. oğuzlar "oğuz" adını ata bir boğadan-öküzden alır. zaten oğuz kağanın atası bir boğadır. fakat bundan daha önemlisi adlarını oxus ırmağından almış olmalarıdır. çünkü "ox" kelimesi "öküz" anlamına gelir. oxus ve oğuz kelimesi hem söyleniş hemde anlamsal olarak benzeşir. batılılar bu ırmağa latince oxus ırmağı demişler, yani oğuzöküz ırmağı. şimdiki adı ceyhun veya amuderya, orta asya'nın en uzun nehri.

  başka bir anlam arayışı ise türklerde "ırmak" anlamında olan ögüz kelimesidir. ögüz-öküz-okuz-okus-oxus-oğuz tanımlamaları birbirine çok benzer. oğuz türklerinin ve sümerlerin ortak coğrafyaya, ortak mirasa ve ortak atalara sahip olmaları, bu benzerliği daha da artırır.

  arkeologlar türkmenistan topraklarını kazdıkça inanılmaz benzerlikte sanat eserlerine rastlıyor. (bkz: https://images.app.goo.gl/dtwbqiwyuklqddhq6)
 • en eski cin kaynaklarina gore turkler (tue chi) kuzey ormanlarindan. tanri daginin kuzeydogusunda kalan guney sibirya bolgesinden gelmislerdir.

  sumerler ortadogunun yerlisi olup zaman icinde semitik halklarin icerisinde erimislerdir.

  turklerle sumerlilerin hicbir ilgisi yoktur.
 • ve şunlarıda ekleyeyim batı uygarlığı, sümer olarak bilinen uygarlığın varlığından 1960 senesine kadar haberdar değildi.. onların varlığını akad çivi yazı tabletlerinden öğrendiler.. akadlar ise sadece sümer olarak bilinen yeri coğrafi olarak tanımlamak için su-mer demişlerdir.. akad tabletlerinde sümer uygarlığını kuranlar kengi olarak anılıyorlar.. yani kenger türkleri.. kenger'ler, bugün türkmenistan olarak bilinen coğrafyada anav (anau), afganistan'da hindi-kus, belucistan'dan cambay körfezine kadar olan geniş coğrafyada indus medeniyetlerini de kuran türklerdir.. batılılar sümer uygarlığını türklerin kurduklarını öğrendikten sonra mezopotamyayı yağmalayıp tabletlerin tamamını kaçırdılar.. adamlar haklı aslında hangi taşı kaldırsan altından türkler çıkıyor, bunu hazmetmek türk olmayan için kimbilir ne zordur..
 • sümer mitolojisi araştırmaya başladığım günden bu güne düşündüğüm durum. fakat olayın türk olmakla bir ilgisi yok. bu toprakların geneli sümerlidir desek daha doğru olur. arap ve kürt ırklarının rengi uymuyor ama batılı gibi de açık renkli değil. ikisinin arası da pek denemez. dolayısıyla sümerli tanımı daha doğru olur gibime geliyor. atatürk’ün kurduğu kurumlar ve arşivlerdeki sohbet kayıtları anadolunun sahiplerine bir gönderme olsa gerek diye düşünüyorum. eyyorlamam bu kadar.
 • (bkz: #93142630)
 • hz adem zaten turktu.o yuzden fazla kurcalama.
 • resmî tarihin uydurmasıdır, pek kâle almamak gerekir