şükela:  tümü | bugün
 • arapların birleşip tek bir devlet oluşturamaması ile hemen hemen aynı nedenlerden kaynaklanan olay.

  1) bugün, türkmenistan, kırgızistan, azerbaycan, türkiye başta olmak üzere, türk ülkelerinin hiçbirisi birleşmeye yanaşmaz. her birisinin başında bulunan ceberrut, katliamcı ve rüşvetçi devlet yapısı, bu birleşmeye izin vermez çünkü. tüm iktidar tek kendisinde olsun, diğerlerine abilik yapsın ister hemen hepsi.

  bakın avrupa'ya. daha fazla demokrasi olduğundan, farklı ulusal kökenlerden insanların büyük bir birliği kurulabiliyor. milliyetçisi de, liberali de, sosyalisti de bu birliğin içinde yer alabiliyor.

  2) tüm ülkelerin türkleri, başka ülke türklerini yeterince türk bulmaz. öz be öz türk olanın yalnızca kendi ülkesinin yurttaşları olduğunu düşünür. başka ülkelerin türklerinin soyunu karışık bulur. hatta türkiye türkleri, bunu iyice abartarak, başka ülke türklerinin türkçeleri ile dalga geçer. hatta ve hatta, türkiye içindeki kimi yöresel ağızların da başka uluslara ait olduğunu düşünür. diyarbakır'ın türkmen ağzını, "kürtlerin türkçe konuşması" diye yaftalayacak denli malca bir ırkçılık içindedir.

  yeniden bakın avrupa'ya. herkes birbirinden farklı dil konuşsa da, kendi dilini başkalarının dilinden üstün görenler azınlıkta kaldığı için birlik var.
 • "bakın avrupa'ya.." denmiş...

  bakayım, mesela 1943 senesine bakayım...
  hım ne görüyoruz, birbirlerini öldürüyorlar...ne güzel anlaşıyorlar, harika..!
 • kapitalizm, emperyalizm, sosyalizm ve bilumum "izm" ler ne türklere, ne araplara ne kürtlere böyle bir şey yapmaya izin vermez. şimdilerde kürtler birleşecek gibi bir hava oluşmuş olsa bile, ömrümüz varsa göreceğiz, bu olmayacak.
  uyanık eşek sahibinin hikayesine benzer bu: sahibi havucu eşeğin önüne koyar koymasına da, havuç eşeğin sırtındaki sopaya bağlı bir ipe bağlıdır hep. eşek yürüdükçe havuç da önden yürür, bu arada eşek hem havucu hem de sırtına yüklenen yükü taşımış olur.
 • rusların, orta asya türkleri üzerindeki asimilasyonudur.
 • osmanlinin yuzunu hep batiya cevirmesi orta asyada ne var bi bakalim hele dememesi buralari adeta ruslara birakmasi rus carligi arkasindan sovyetler derken gomunist sistem yuzunden turklerin benliklerinin silinmesi
 • tarihte de türkler birleşmemiştir zati.hep birbirleri üzerine güçle egemen olmuştur.şimdi ki zamanda birleşmek zor tabi,güçlü bir devlet ve egemenlik olmalı.suan bu güçte maalesef devlet yok.ne kadar biz olmak istesekte.