şükela:  tümü | bugün soru sor
 • oyle kiyida kosede kalmis koylumuz kasabalimiz tabii ki bir antipati beslememekte. ancak az buz yurt disi gormus, pasaportuna cikis damgasi vurdurmus vatandasimiz ile, herhangi bir sebepten dolayi oyle veya boyle turkiye'de yasayan uc bes cinli ile icli disli olmus bir cok turk'un gonlunde besleyip buyuttugu antipati...
  mantikli olabileceklerden baslayacak olursak,
  1. yurt disinda okumakta olan turkler bilirler ki, cinli ogrenciler 24 saat durmadan ogrenci yurt mutfagini kullanilir ve mutfagin icine scar. yurtta kalmayip ogrencilerin kaldigi semtlerde kaliyorsaniz, yine bi sekilde gelip sizi bulurlar ve odanizin mutfagina scarlar...
  yemek dolabi gibi yanlislikla ortak kullanmak zorunda kaldiginiz seyler varsa, onlar sizin ozel herbirseyinizi yeme hakkina sahiptir ama siz onlarin yediklerine dokunamazsiniz, dokunmamalisiniz da...
  2. cinli derken cin'in neresinden geldigi de onemli tabii, ancak ister hong kong'lu bir zengin olsun ister daeleng'li bir fakir hepsi kendi fikrinin dogru oldugunu, karsisindakinin* yanlis yolda oldugu savinda olup, sinir bozarlar...
  3. onlar her yerdedir...
  4. atalarimizi anayurttan kovmuslardir
  5. komunistlerdir
  6. bocek yerler....
  gittikce mantiksizlasan veya zaten bir mantik cercevesine oturmamis olan yukaridaki sebeplerden veya asagiya yazilacak sebeplerden dolayi duyulan bir antipatidir bu... (bkz: butun genellemeler yanlistir) ancak yine de suraya da bir (bkz: turklerin araplara karsi besledikleri antipati)
 • çok eski tarihlere dayanan bir dürtüdür. türkler göçebe olarak orta asya'da yaşarlarken gerçek anlamda tek büyük düşmanları (kendi boyları dışında) çinlilerdir. çinliler türklerin aksine merkezi yönetimi olan kurumsal bir devlettir ve göçebe türklerle çekişmeleri farklı boyutlardadır. türkler vur kaç taktikleri ile çin içlerine doğru yağma akınları düzenlerken çin ise genellikle büyük ordularla türklerin üzerine yürür. ancak çinlilerin en önemli türk karşıtı taktiği türkleri birbirine düşürmek ve türk boyları arasından bazılarını kendi saflarına çekerek çinlileştirmektir. göktürkler ve uygurlar arasındaki sorun da budur ve uygurlar çinilere daha yakın bir kültür politikası izleyerek yerleşik hayata geçerler, çin isimlerini dahi kabul ederler ve göktürkleri yurtlarından ederler. bu nedenledir ki göktürk bilge kağan türk soyuna "türk, titre, kendine dön" der, yani çin kültüründen, yerleşik kültürden uzak kalarak, göçebe kalarak türklüğünden uzaklaşma demek ister. yani çinlilerle türkler arasındaki antipatik ilişki işte böyle çook eski zamanlara dayanır.
 • çin tüm uzakdoğu inançlarıyla ilgilenenler için bir düşmandır. versinler şu tibeti sahiplerine geri. soykırımın tazminatınıda versinler. uyguristanı da sahiplerine versinler antipati falan kalmaz.
 • gunlerini surekli cinlilerin arasinda geciren bir turkun hakli, dogal tepkisi. irkcilikla, milliyetcilikle alakasi yoktur. (bkz: ben kendimden biliyorum)
 • kesinlikle cok dogal bir olgu. "bu antipatinin sebebi cinlilerin feci pis mutfak kullanmalaridir" teshisi dogrudur. ayrica cok icten pazarlikli kisilikleri vardir. muhakkak sinsi bir planlari vardir, deli pintidirler. kendisini yurt disina atmis eski komunist, bencilce mutfagi kullanir, arkadaslarini cagirir voa voa sesleri icinde yemeginizi size zehir eder. televizyondan bir sey anlamazsin, yagini calarlar, piskinkliklerine hic girmeyeyim. (bkz: cin halk cumhuriyeti)
  iste bahsi gecen antipati boyle bir seydir.
 • cinlilerin turklere beslemedikleri* antipati goz onunde bulundurulursa, turklerin** buluttan ne denli nem kapabildigine* buyuk ornek teskil etmektedir.
 • geçmisten bahsedilirken tek tarafli tarih anlatilmasi, olaylarin objektif olarak incelenmemesi günümüz dünyasi tarih kaynaklarinda büyük bir sorun olusturmaktadir. eski türk kaynaklarinda da çinlilerden bahsedilirken bu tek tarafli tutum egilmeye çok uygun egitim alan çocuklarin bu mantikla büyümesine ve neticesinde böyle bir saplantiya kapilmasina neden olmaktadir.
 • ilkokuldan beri öğretilen orta asya tarihi sonucunda bilinçaltımıza yerleştiğini düşündüğüm duygu. kurduğumuz devletlerin sürekli olarak çinliler tarafından içten yıkılması, bizim hanların hala çinli prenseslerle evlenmeye devam edip buna alet olmaya devam etmesi 10 küsür yaşlarındaki ilkokul çocuklarını derinden etkilemektedir. bu yerleşen düşünce büyüyünce de devam edebilmektedir. artık çinlileri neden sevmediğini bilmese bile kişi bilinçaltından dolayı onlara antipatik bir gözle bakabilir.***
 • aslen cinlilere degil, cinlilerin mal davranislarina beslenen antipatidir. misal: durmadan ota boka atlamalari. her espriyi gercek zannedip sasirmalari. sunum yaparken cince konusmalari ve bunun ingilizce oldugunu iddia etmeleri. aksana karsi degiliz, ama boyle aksanin varsa bari yavas konus be kardesim.