• nedenini bir turlu cozemedigim ama bir turlu kurtulamadigim nefretle karisik duygu. en basit ornek mesela, herkes birbirine kapilari tutup, naziklik yaparken, butun cekik gozluler (sadece cinliler degil), kesinlikle baskalarini dusunmeden hareket ederler. neden boyleler bilmiyorum, kultur farki heralde. onlari da oyle kabul etmek lazim diyecem ama 10 tane cekik goz bir saat sonraki sinava haril haril calistiginiz masaya oturup bicir bicir konusmaya, ve hatta kokulu yiyeceklerini cikartip sapirtadarak yemeye baslayinca bir fasist olmanin, bir hitler olmanin ne demek oldugunu cozuveriyorsunuz bir anda.
  • mete'yi miti diye okumalari. halbuki mete'nin ismi eskiden motun imis, cinliler ise mete diyolarmis. aradan 2000 yil gecti, beyin kalmiyo tabi ancuklar da, hatirlamiyolar ki.

- hucuyaaa miti* huma$uaa fik zamuanu nanunmaa (mete geliyo anamizi sikmeden sivisalim)
  • tum çinlilere fakat çinli hatunlara karsi beslenmeyen antipatidir. netekim turklerin tek antipati besledigi hatun turu turk hatunlaridir.
  • en sabirli adami bile fazla gecmeden ortasindan catlatacak hareketler yapar bu cinliler. hintlilerden bile igrenc $ekilde yemek yiyen birileri varsa onlardir. onlar icin tum hayvanlar temizdir ve uzerinde bocek/fare gezen yiyecekleri bi daha temizlemek gereksizdir. bozulmu$ yiyeceklere kar$i da ozel bi sempatileri olsa gerek, buzdolabini fazla eskitmemek icin genelde di$arda birakirlar yiyeceklerini.

"aa irkci seni!" diyecek bir adam tanimiyorum bu satirlari tecrube ettigi halde ayni fikri payla$mayacak.. uzaktan davulun sesi ho$ gelir efendiler.
  • proje toplantilarindan sonra hocalarin ismarlamis oldugu pizzalar arasindan once vejeteryan olanlari yer(mis) cinliler. cunki muslumanlar ve hintliler (muhendislik fakultelerinde cinlilerden sonraki cogunluklar) domuz etli pizzalari zaten yiyemedikleri icin cinliler once vejeteryan pizzalari bitirince etli pizzalarda onlara kalmakta ve zavalli digerleri seyrederken cinli sevgili dostlar migdelerini ovustururlar(mis).
  • kesinlikle cok dogal bir olgu. "bu antipatinin sebebi cinlilerin feci pis mutfak kullanmalaridir" teshisi dogrudur. ayrica cok icten pazarlikli kisilikleri vardir. muhakkak sinsi bir planlari vardir, deli pintidirler. kendisini yurt disina atmis eski komunist, bencilce mutfagi kullanir, arkadaslarini cagirir voa voa sesleri icinde yemeginizi size zehir eder. televizyondan bir sey anlamazsin, yagini calarlar, piskinkliklerine hic girmeyeyim. (bkz: cin halk cumhuriyeti)
    iste bahsi gecen antipati boyle bir seydir.
  • çok eski tarihlere dayanan bir dürtüdür. türkler göçebe olarak orta asya'da yaşarlarken gerçek anlamda tek büyük düşmanları (kendi boyları dışında) çinlilerdir. çinliler türklerin aksine merkezi yönetimi olan kurumsal bir devlettir ve göçebe türklerle çekişmeleri farklı boyutlardadır. türkler vur kaç taktikleri ile çin içlerine doğru yağma akınları düzenlerken çin ise genellikle büyük ordularla türklerin üzerine yürür. ancak çinlilerin en önemli türk karşıtı taktiği türkleri birbirine düşürmek ve türk boyları arasından bazılarını kendi saflarına çekerek çinlileştirmektir. göktürkler ve uygurlar arasındaki sorun da budur ve uygurlar çinilere daha yakın bir kültür politikası izleyerek yerleşik hayata geçerler, çin isimlerini dahi kabul ederler ve göktürkleri yurtlarından ederler. bu nedenledir ki göktürk bilge kağan türk soyuna "türk, titre, kendine dön" der, yani çin kültüründen, yerleşik kültürden uzak kalarak, göçebe kalarak türklüğünden uzaklaşma demek ister. yani çinlilerle türkler arasındaki antipatik ilişki işte böyle çook eski zamanlara dayanır.
  • gunlerini surekli cinlilerin arasinda geciren bir turkun hakli, dogal tepkisi. irkcilikla, milliyetcilikle alakasi yoktur. (bkz: ben kendimden biliyorum)
  • gecen sene bizzat butun iliklerimde ve kemiklerimde dahi hissettigim antipatidir. hatta yer yer nefretle de sonuclanmistir bu olumsuz duygular. ancak sonra anladim ki aralarinda cok tatli duzgun insanlar da var. sadece sayilari cok oldugu icin dandik cikma ihtimalleri cok fazla. ozellikle kizlar cok iyi niyetli ve temizler. ingilizce konusabildikleri zamanlarda sohbetleri cok tatli. sirin sirin sasiriyolar ota boka.

bunun disinda bu antipatiyi besleyen sadece turkler degil. yurtta kalan bir kac amerikali arkadasim yemek yaptiktan sonra mutfagi pis birakanlardan, kakasini yaptiktan sonra sifon cekmeyi bilmeyenlerden bahsediyorlardi. hele bir tanesi odasinda hayvanli hentai izleyip bagira cagira otuzbir ceken cinli bi arkadastan bahsetmisti ki bahsi gecen bu igrenc mahlukatla ben bir sene penceresi olmayan bir ofisi paylastim. kendisi her 5 dakikada bir gegiriyo, her 15 dakikada bir de osuruyodu. gel de nefret etme.

bir de sahsen tek antipati duymadigim olay bizi orta asyadan siktiretmis olmalari.en azindan onlar sayesinde asyanin ortasinda pirinc yiyen gotten bacakli cekikler olmaktan kurtulmusuz, iyi olmus!
hesabın var mı? giriş yap