şükela:  tümü | bugün
  • önsöz
    yazı kaynak yetersizliği yüzünden beğenilmemiş. süfersiniz. gerçekten okuduğunuz her yazıda kaynak sorguladığınız için burada da sorgulamanız çok doğal.

öncelikle ayrımcılık yapan birisi değilim. sadece sosyolojik bir tespit yapıyorum.

vardır böyle bir şey. özellikle 1940'larda batıya doğru yapılan göçlerde bu durum çok sık görülüyor.

hamburg: almanya'nın işçi alımından sonra merkezi (iş gücü ucuz olan) şehirlerden kaçıp işçinin daha kıymetli olduğu şehirlere taşınan türklerin bu şehirde uyuşturucu ticareti ağı kurmaları, giderek çoğalmaları, şehri kirletmeleri ve kültürü asimile etmeleri sonucu almanya'nın en yaşanmayası şehirleri arasına girmiştir.

londra: ankara anlaşması vizesi'nin kolay verildiği zamanlarda uyanıklık yapıp bu şehre göç edenler mafya grupları kurup yerel insanların hayatlarını zorlaştırmışlar, devletin kaynaklarını göçmen yasasıyla sonuna kadar sömürmüşlerdir. neticesinde artık londra eğitimsiz bir toplumun beşiği olmuştur. londra'daki amcasının yanına gidip yasadışı olarak çalışan yeğenler her yerde mantar gibi çoğalmış ve ekonomiyi büyük bir hızla çöküşe sürüklemişlerdir.

viyana: avrupa'da kültürün beşiği olarak tanımlanan kentlerden biri olan viyana, türk göçleri ve göçmen yolsuzlukları sebebiyle daha ırkçı bir tutum sergilemeye başlamış, mecliste olsun, basında olsun, sosyal yaşamda olsun, şehirde kutuplaşmalar hızla artmıştır.

paris: avrupa'nın bir başka kültür başkenti olan paris, türklerin göçleri ve turist kazıkçılığına dayanan gelir elde etme yöntemleri sonucu bozulmuş, uyuşturucu ticareti hızla artmış ve yerel ekonomisini tamamen turizmden elde etme yoluna gitmiştir. eski elitliği kalmamıştır.

amsterdam: özgürlükçü ve eşitlikçi politikalardan faydalanarak göç eden türkler buradaki taciz, tecavüz ve hırsızlık zanlılarının büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

sofya: aile birleşimi kanunundan faydalanarak bu ülkeye kapak atan türkler neticesinde yolsuzluk ve hırsızlıkta büyük artış olmuştur. doğal bir sonuç olarak da ülke ekonomisi çökmenin eşiğine gelmiştir.

not: sözlük beni faşist ilan edecek biliyorum ama amacım sadece sosyolojik tespit yapmak. başka bir etnik köken olsaydı o etnik köken üzerinden başlık açacaktım. hali hazırda avrupa'de türk nüfusun fazla olduğu bir mahallede yaşıyorum. içlerindeyim yani. özellikle orta ve batı avrupa'nın eski halini hatırlayanlar beni anlayacaktır eminim.
  • neresinden bakarsan bak, "doğru" bir söylemdir.
  • ahaha kekolar alınmış, üşenmemiş entry yazmış:)
  • (bkz: ortadoğu'da yaşayıp avrupalı'ya keko demek)

"keko"lar bilezik gibi geçirmiş demiyor da.
  • saydığı şehirlere baktığımda koca bir cahillik görüyorum. su aygırına tecavüz eden cahillik görüyorum, kapat kapat kapat sil hocam onu.
  • kötü bir şey yaptığında türk, iyi bir şey yaptığında kürt olanların söylemi.
    doğrudur anasını siktiniz dünyanın.
  • doğru söylemdir.
    çünkü nereye gitseler ,
    peşlerinden asalak kürtler
    doluşuyor.
    bu tarihten beri böyledir.

sadece kürtler olsa iyidir,
    tüm araplar, ortadoğu,
    uzakdoğu, ermeniler de geliyor.

osmanlının aldığı,
    devlet kurduğu coğrafyalar,
    günümüzde almanya,
    hollanda...
  • fikir üreteteyemeyen, eleştiriye kapalı kişinin yaptığı atak.

kimse türkler gittiği yeri güzel yaptı, süper yaptı demedi.

sen diyebiliyor musun peki, kürtlerin göçünden sonra değişme olduğunu onu söyle bana.

he diyemiyorsan, o zaman sorun sende amk faşosu.
  • öncelikle ayrımcı değilim. ama türklere özel böyle bir durum var. ayrımcı olmasak da sosyolojik tespit yapabilmek için türkleri ayrı tutmamız gerekiyor. ayrımcılık öyle bir şey değil. sosyo...
  • bu entry 100 favori alırsa size şirinler hakkında tespit yapacağım hem de sosyolojik.