şükela:  tümü | bugün
  • gözünün içine bakmayın lafı normalde saldırgan hayvanlar için kullanılır. memleket ne hale gelmiş dedirten söz. türkiye algısı zaten kötüydü şimdi sağolsunlar iyice eksilere düştük..
  • muhtemelen kadın turistlere verilen bir öğüt. çünkü türk erkekleri olarak hatunlar gözümüzün içine bakınca verecek sanıyoruz. evet evet.
  • bilmiyorum ne ölçede doğrudur ama yapılıyorsa yersiz bir uyarıdır diyemem. özellikle bu ''ne baktın'' konusunda ne derece saldırgan bir millet olduğumuz malum. ülkede cinayet sebeplerinin başında geliyor ''tip tip baktı'' ve ''bana ibne dedi''. diğer maddeler de akla yatkın duruyor. ben bir türk olduğum halde listedekileri yapmamaya azami gayret gösteriyorum misal, kaldı ki turist. peheyy.
  • estonyalı bir kız arkadaş, türkiye'ye gelmeden önce kendisine, türkiye'deyken sokakta gördüğün erkeklerin yüzüne gülme dendiğini söylemişti yıllar önce tallin'de kahvelerimizi yudumlarken. haklıydı maalesef, üzülerek doğruluğunu onaylamıştım.

gözünün içine bakma biraz ağır olmuş sanki. yine de haklılık payı var.

tanım: üzücü ülke gerçeği (en azından insanların bir kısmında bu gerçeklik yer buluyor. kötü olan ise bu kısmın hangi insanlara karşılık geldiğini bilememekten dolayı kimsenin gözünün içine bakmamak şeklinde karşılık bulabiliyor bazı bünyelerde)
  • özellikle "osmanlı torunları" için göz önünde tutulması gereken uyarı.

düzenleme: "helâl olsun" diye bir mesaj geldi, arkadaşlar rahatsızlık verici olabilirler anlamında söylemiştim, yoksa herhangi bir övgü ibaresi içermemektedir işbu entry.