şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: wtf)
 • (bkz: so what)
  e ne olmuş yani ugandalılarda japoncası en kötü olan milletmiş, gineliler de rusçası en kötü olan milletmiş, hatta pakistanlılarda flemenkçesi en kötü olan milletmiş` : daha gider bu`
  nedir şimdi buradaki aşağılamanın amacı; sular seller gibi ingilizce konuşabilmemiz mi gerekiyormuş?
 • uzakdoğuluları tanımamış, elin çinlisiyle mandariniyle muhatap olmaya çalışmamış insanların beyanatı. daha hiçbir şey görmediniz dostlarım.
 • doğru bir tespit olmakla beraber sakin olunmalı ve oxford dictionary yavaşça yere bırakılmalı. çünkü ben dil bilimci falan değilim ama bildiğim kadarıyla ingilizce adı üstünde bir avrupa ülkesinin/bölgesinin dilidir. avrupa'daki diğer birçok ülkede de ingilizcenin atası/akrabası olan diller konuşulmaktadır. türkçe ise farklı bir dil ailesine mensuptur. bu yüzden ana dili türkçe olan bir kişinin ingilizce öğrenmesi avrupalı birine kıyasla daha zordur.

  sgs sedat uyardı: fince ve macarca da turkce ailesindenmis (biri altay, biri ural dili)

  bask dili de avrupa dillerinden baya bi farkliymis.

  demek ki neymis, elin diliyle gerdeğe girilmezmis.
 • avrupalılar zaten ortak dil kökenleri nedeniyle iyi konuşurlar. geriye kim kaldı?
  araplar, uzak doğulular, hindular..hepsi de ingilizceyi türklerden iyi bilir ve konuşur.

  hepsi de zamanında sömürgeleştirilmiş milletlerdir.

  yani türklerin ingilizce öğrenememeleri davarlıklarından değil, tam aksine davar olmadıklarından ve "patronun" dilini konuşmaya minnet etmediklerinden olabilir.
  nasıl şimdinin amerikalısı bırakın ikinci dil konuşmayı altyazılı film bile seyretmiyor, türkler de zamanın amerikan vatandaşı gibi değil miydi? aynı hesap..kapiş?
 • ecukeyşın först okulunu kurup işletenlerin hayatlarında bir kere bile çinli ya da hintli ingilizcesi duymadığını bana göstermiş araştırma. türk ingilizcesini bilmem ama amerikanyalı eski patroniçemin bu konudaki yorumu ile sizi başbaşa bırakıyorum: "just say "yes" and "no" on random intervals and do your own thing".
 • eski sscb ülkelerinin tamamı da ingilizceyle hiç bir yakınlığı olmayan slav dil ailesine mensuptur ve ingilizce konusunda bize göre hiçbir avantajları olmamasına rağmen bizden yüksek not almışlardır. ayrıca finlandiya bizimle aynı dil grubu olan ural-altay dil grubunda sayılır, ki bilen bilir, adamların tamamı da çılgınlar gibi de ingilizce konuşabiliyor . o yüzden lütfen buradaki geleneksel "türkler aslında çok iyi ama bizden başka dostumuz yok" edebiyatını başka şeylere dayandırarak yapalım.

  ayrıca "iyi ingilizce konuşmak" iyi aksanla ingilizce konuşmak değildir. bu yüzden kendimizi hintlilerle kıyaslamamız bir hayli komik oluyor. zira adamların ana dili ingilizce.
 • sondan eklemeli bir dil olan türkçe ile neyin nerde olduğu belli olmayan ingilizcenin anlamsız mukayesesi sonucunda ortaya çıkan saçma olgu...