şükela:  tümü | bugün soru sor
1361 entry daha
  • yine kendini asagilayan bir baslik ve ona toplasan insanlar olmus. avustralya'dan cin'e tasinan birisi olarak soyluyorum bunu; kesinlikle bizim millet degil. yil 2000'ler mi ne, anneannem ilkokul 5 mezunu falan, oyle okuyup eden birisi degil. bir gun turist kadin mi ne geliyor; anneannemin tuvaletini kullanmak istiyor. anneannem soruyo, bu kadin ne diyo diye; tuvaleti kullanmak istiyor diyoruz. anneannem kadina bakiyor no diyor, ustune sorry diyor. belki kadin sagdan soldan topu topu 5 kelime ingilzce duymus/ogrenmis, bunu bile karsisindaki kadina karsi kullaniyor. hayatinda buyuk ihtimalle ilk ve son ingilizce konusu.

gelelim cin'e 27 yasindaki universite mezunu birisiyle tanisiyorum. hanim arkadasimiz, ingilizcem cok iyi degil ama diyor. benim cin'de hic bir egitim almadan, ugrasmadan, okumasini bile bilmedigim, orda 3 ayda edindigim kelimeler, bu kadinin ingilizcesinden daha iyi. ha neyi biliyodu ingilizce, yes/no/okay ve 1'den 5'e kadar sayma. bir insan how old are you gibi birseyi bile mi bilmez. hani sagdan soldan 70 lik bir teyze cikarsam (anneannem gibi) o bilmese anlayacagim, ama bu 27 yasinda egitimli birisi.

tamam bi kisiye atmayin sucu diyeceksiniz. ilk geldigimde, restorantta sagda solda para oderken, 2 haneli sayilari bile kasiyerler soyleyemiyordu. sokakta rastgele genc birini cevirip google translate den birsey sorunca, yuzume bon bon bakiyorlar; yes/no diyorum suratlarina, cince cevap veriyorlardi.

simdi buyuk ihtimal bizim batili ulkelerde egitimini almis guruh diyecek; ya nasil olur burda her yer cinli kayniyor diye; adamlarin 1.5 milyar nufusu var, senin ulkene bunun 1% i gitse bile yeterli degil (kaldi ki kaci geri donuyor).
  • kesinlikle doğruluğu olmayan bir önerme.
  • kötü olduğunu düşünen çalışınca geliştiğini görecektir. hop diye ingilizcemiz ya da herhangi bir dilimiz gelişmiyor haliyle. bunu yıllardır ingilizce öğrenen ve ingilizceyi ingiliz aksanı yanında birkaç aksanlı da konuşabilen bir arkadaşınız söylüyor lol.
  • dil ailesi farklı olduğu içindir.

ingiliz gelsin türkçe öğrensin.

fransızın ingilizce öğrenmesi türk'ün moğolca öğrenmesi kadar kolaydır.