şükela:  tümü | bugün soru sor
1415 entry daha
  • degil, herkesle de kavga ederim bu konuda.

benim cevremde cinli, hintli, ispanyol, her turlu is adami var. endonezya'dan biriyle görüştüm bir kere adamin ıngilizce söylediğini biri tekrar ıngilizce ceviri yapmak zorunda kaldı.

hindistan'da avukat bizim yerel avukatla konuşuyordu. en sonunda bizim avukat, ben anlayamıyorum lütfen ıngilizcesi daha iyi olan birini yanina al dedi hahaha.

cinli adam var konferanstayız, bir seyler diyor. mudur mute edip "ne diyor anladın mi" diyince kafa sallıyoruz, sonra mute'u açıp pardon sesi kaybettik bir daha söyler misin diyordu...

daha bir suru ornek var. kendinizi ezmeyin. bizim ingilizcemisin tek sikintisi cok duz. ozellikle hafif yumuşatmayı bilmeyen cok sert konuşuyor. ıngilizce nazik bir dil, birini gorunce oh hey alright how you doing, okay cool derken kelimeleri uzatıp yumuşak konuşmak gerek, ama bizimkiler stres yapıp hello, how are you. good. thank you. gibi boyle kalıp kalıp sert kesisler ile konuşuyor, anlamasi gayet normal, sadece kaba duruyor.
  • konusma akisi konusunda ciddi sikintimiz var diger konu ise aksan yapamiyoruz ama ing konusulan yerlerde bir sure kalinirsa hindistan ve ya cinli alman gibi aksanlari hep kendilerine ozgu olan milletlere nazaran cok daha iyi aksana donebiliyoruz ozellikle almanlar isterlerse 100 sene abd de ing kalsinlar aksan hic bir sekilde degismiyor heralde oda almanca ve ing kokenlerinin ayni olmasi
  • alaycılık kültürümüzden kaynaklanan durumdur. iddia ediyorum her milletten insanı masaya oturtun bir tanede türk olsun, o adam gayet rahat şekilde ingilizce konuşur ama aynı adam büyük çoğunluğunun türklerin olduğu masada kitlenip kalıyor. el freni bir milletiz bunu kabul edin, birbirimizi destekleyeceğimize, aşağı çekiyoruz, bu yüzden ne komplekslerimizden kurtulabiliyoruz, ne de cesaretli olabiliyoruz.
  • 10 yılın üzerinde ingilizce eğitimi alıp ingilizce öğrenemeyen bir nesil varsa burada suç çocukta değil sistemdedir.

ülkede altyapı denen bir şey yok. eğitimde de yok, sporda da yok, siyasette de yok.
  • aksine türklerin ingilizcesi en iyi milletlerden biri olması.
  • fikrini destekleyen arkadaşları 1 hafta tayland'da veya malezya'da hatta ve hatta herhangi bir güneydoğu asya ülkesinde konaklatmak isterim. :) gerçekten fonetiğimiz ve dilimiz ingilizce konuşmaya birçok milletten daha yatkın, burada gelip en kötü olarak yaftalamanın bir anlamı yok efendim.
  • çinli ve hintlerle yeterince ingilizce diyalogda bulunmamış kişiler tarafından yapılabilecek tespittir. bu iki milletten insanlarla ingilizce anlaşmaya çalışırken kulaklarımın kanadığını bilirim.
  • sen hele bir de frenkleri dinle dedirten önerme.
    gerçi bilse de konuşmaz o frenk hıyarı.
  • ingilizcesi en kötü millet biraz eksik ve zayıf bir niteleme. ama ingilizce konuşmada zayıf olduğumuz doğrudur. konumum gereği bir çok türk’ten ingilizce duydu bu kulaklar ve türk aksanını her yerde tanırım. bi kere bildiğimiz her kelime ağzımızdan çıkmaz. korkarız telaffuzu yanlış diye. aslında kullandıklarımız da zaten pek doğru sayılmaz. intonation denen zerzevatı nerdeyse hiç kullanmayız. ingilizce tonlama üzerine kurulu bir dildir. evet çinliler ve hintliler bizden telaffuz noktasında daha az anlaşılır gibi görülebilir ama ana dili ingilizce olanlar onları çok rahat anlıyor ama türkleri eksik kelimelerden dolayı daha az anlıyorlar. yıllardır bize dayatılan gramer’in sokağa yansıması bu sadece. 10 üzerinden puanlamak gerekirse
    listening and understanding; 8
    writing; 7
    reading: 6
    speaking: 4
94 entry daha