şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: talkan katliamı) (bkz: curcan katliamı)

  (bkz: kuteybe bin müslim)

  emevilerin en önemli arap komutanlarından biri ve emevilerin horasan valisi. özellikle türklerin islamlaştırılması konusundaki sert mücadeleleriyle bilinir. kitleler halinde müslümanlaştırmak için yüz binlerce türk'ü işkence ederek kılıçtan geçirmiş ancak başaramamıştır. sırf müslüman olduğu için cennete girecekse bile, oğuz kağan'ın, bilge kağan'ın, mete han'ın elleriyle parçalamak için üzerine geldiklerini gördüğünde allah'a "tanrım beni tamuya gönder" diye yalvaracak olan adamdır. korkudan "rabbim beni cehenneme koy" diyemeyecek bile öldürdüğü türklerin kanının korkusundan. istilacı arapları şevke getirmek için her türk'ün kafasına 100 dirhem vermiş, islamı benimsetmek için türk ailelerin evlerini araplarla paylaşma zorunluluğu getirip, gizli gizli kendi dinlerini yaşamalarına bile izin vermemiştir. kendisi için o dönem şöyle şiirler yazılıyordu.

  ''kuteybe türkler'i kılıçtan geçirip durur. bize en çok ganimet toplayan odur.'' bir yalan var ki, zamanın gerekleri diye anlatılan her şey bir yalandan ibaret. spartaküs'ün var olduğunu, babek'in isyan ettiğini biliyorsan, eh az buçuk şeyh bedreddin'i de duymuşsan her zaman ve her an alternatif bir dünyanın mümkün olduğuna inancın tamsa yapılan hiçbir zulüm meşru falan değildir, kendi zamanı içinde bile.

  velhasıl kelam tarihin egemenliği kuteybe'nin sonunda gizli; her zulmeden köpek gibi ihanete uğradı ve çok güvendiği adamları tarafından gebertildi. cehennem varsa, onun dibindedir umarım.

  ayrıca, halkımızı bilinçlendirmek için sürekli veya ara ara gündemde kalması gereken adamdır. milletimize arap kültürünü 1000 yıldır empoze ederek türkçe konuşan araplar haline getirerek modern dünyadan koparanları karanlığa sürükleyenleri asla unutmamalıyız.