şükela:  tümü | bugün soru sor
  • basligin asil hali "türkler ve kürtlerin kıllı olmasının evrimsel açıklaması" olmasi gerekiyor, malum karakter siniri.

uzun süre bir cok yabancidan olusan bir takimda futbol oynadim ve soyunma odasinda dikkatimi ceken bir ben bi de kürt arkadas dikkat cekici derecede killiyiz. afrikali, avrupali, uzak dogulu, antarktikali farketmiyor agda salonundan gelmis gibiler.

bu amk killari neden bu cografya insaninda dökülmemis? evrimimizi tamamlayamadik mi hala? ateistlerin bilgilendirici aciklamalarini bekliyorum.

düzeltme: bu baslikta amac trolleme veya ateist-inancli tartismasi yaratmak degil. bilimsel veya mantikli önermeler olursa seviinirim.
  • diger irklarin tuy dokucuyu kesfetmis olmasindan dolayi olmasin sakin. haci hocaya gitmek yerine eczaneye ugrarsaniz sorununuz cozulebilir. ateist olarak eyyorlamam bu kadar.
  • sözlüğe bir gün giriyorum bakıyorum ki türk değilim, bir daha giriyorum erkek olmadığımı öğreniyorum, bir daha giriyorum kadın da değilim, bir daha bir daha derken “kimim lan ben” bunalımı yaşıyorum.

evrimsel açıklama istemeden genelleme içeren yazılardan ne zaman vazgeçeceğiz diyerek tanımladığım başlık.
  • şöyle bir etrafınıza baktığınızda aslında genel olmayan birşey
    her çeşit insan var ve genel olarak kıllı değiller yani çok kıllı değiller

yanlış önerme
  • ırk olarak kastediyorsanız türkler kıllı olmaz farsiler gür sakalları ile resmedilirken türkler ince bir bıyıkla resmedilir çoğunlukla.
    bu kılsızlıkta tabi avrupalılar ile yarışabilir miyiz bilmiyorum ama illa bir açıkla bekliyorsanız bilimsel olduğunu sanmıyorum ama ben neandertallerin yok olduğuna inanmıyorum. bi kısmı bu topraklardaki insanlarla çiftleşerek genlerini aktarmışlar.
  • (bkz: genellemenize sokuyumcular) dernek başkanı olarak geldim hemen. yine bir andaval önerme ile karşı karşıyayız. evrim daha ispatlanmadan ona bağlı olduğu öne sürülen olayları ispatlamaya çalışmak aptalca bir girişimi daha aptal konuma getirmek demektir. evrimsel değil genetik olarak kılın nedeni belli erkeklik hormonu en büyük etken ve türklerin kıllı olanlarının diğer erkeklerden ayırıcı tek özelliği daha çok erkek cinslik hormonu (bkz: testosteron) dur. konu kapandı.
  • çok kıllık yapıyorlarsa ondandır. ben de çok kıllık yaparım ama kıllı değilim orası ayrı konu. hatta kafam bile kıllı değil, o yüzden saç tarama derdim yok.

kafayı mı yediniz lan? niye genelleme yapıyorsunuz? kılın türk, kürt, alman, ingiliz v.b ayrımı mı olur? her toplumda kıllısı da olur, kılsızı da. kıllık yapmayın lan.
  • genetik bir durum olan ve insandan insana göre değişen bir durum kıllı olmak. her türk kıllı olacak diye bir kural yok, her türk kıllıda değil zaten.
  • türkiye'de yaşayan türklerin yolda gelirken farslarla ve ardından anadolu'nun diğer yerel halklarıyla karışmasından kaynaklanan bir durumdur.

farslar, kürtler, ermeniler, rumlar, araplar ve hatta yahudiler hepsi de kıllı milletler malum. orta asya'da kalan akrabalarımız daha kılsız, balkan halklarıyla karışan göçmenler de baya açık tenli. demek ki biz de buradakilerle karışmışız. daha 100 yıl öncesine kadar ırk ayrımı, millet bilinci yok gibiydi bu toplumda. müslüman ve gayrimüslim diye ayrılırdı insanlar. bin yıl içinde müslüman olmuş nice dönmeler, devşirmeler, mihaller, eleniler bizim genlerimizde yaşıyor işte.

nispeten az karışmış yörük türkmenlerse çok kıllı olmaz ama onu da belirtelim. buğday tenli ve seyrek sakallı olurlar.
  • osmanlı, ilk kez rumeliye geçip orda savaşlar kazanınca, burayı türkleştirelim demişler.
    zamanın padişahı araştırın demiş, en saf türkleri alalım rumeliye yollayalım orda çoğalsınlar demiş.
    araştırmışlar. konya'dan, aydın'dan oğuz boyundan gelen türk / türkmen soylarını bulmuşlar.

ve osmanlı tarihini en büyük göç harekatı başlamış, neredeyse tüm ege'de yerleşik oğuz boyları rumeliye göçe zorlanmış.
    tam 700 sene evvel.
    aralarında benim atalarım, atatürk'ün ataları.
    hatta atatürk'ün annesi ile aynı kana sahiptir atalarım: konyarlar türkmenleri.

saf türk olarak seçilen bu boy genelde sarışındır. ortalaması mavi gözlüdür
    akrabalarımda çokça sarışın mavi gözlü vardır
    hayatım boyunca da kıllı olmadım. 8 yaşına kadar saçlarım platin sarısı idi. sarı kafa derlerdi.

"türklük" ve "kıl" bağlantısı tanımınızın içine sıçayım!

edit. türkler sarışındır şeklinde anlaşılmış. inanılmaz.* . tek bir şey ile bağlantı kurmazsınız diyorum, halbu ki. "türkler şöyledir böyledir diye bir sınırlama yapılamaz. bir sürü türk boyu var. türklerde türk adı ile tarih sahnesine çıkmadan önce boylara bölünmüş büyük bir millet. tek kalıba sığdıramazsiniz." diyorum