• herkesi kendi gibi bilmesi, zamanında o arsayı almamış olmaması, o orospuyu bir türlü unutamaması.
  • (bkz: düşünmemek) (bkz: sorgulamamak)

çünkü düşünce olarak köle olma kolay geliyor insanlara. bir ideolojiye körü körüne bağlı kalmak, onu ölümüne savunmak.. (bkz: omurilik ile düşünmek)
    sorumluluk almıyorsun, kafanı kullanıp rahatını bozmuyorsun. hemen hemen her şeyin bir kategorisi var. yoksa da yaratıp hemen koyuyorlar önüne; tekrar tekrar geri dönmüyorsun sorgulamaya.
    soru sormak başlı başına bir sorun zaten. bu yüzden türkler de her cehalete yenilmiş millet gibi bunu en basit şekilde çözmüş.
    "çok düşünürsen kafayı yersin."

sorun sadece öğretimle de alakalı değil. yetiştirmeyle alakalı. adam ülkenin en iyi üniversitesinden mezun ama körü körüne ideolojisini/düşüncesini savunuyor. çünkü ona göre o ideoloji aydın/ermiş insanın düşünme şekli. başka şekilde düşünmeyi kabul etmiyor. kafasını tüm olasılıklara kapatmış aslında açık gibi görünse de.
    ee okumuşu böyle zırvalarken alaylısı ne yapsın?
  • sevdigi bi seyi savunurken ya da overken etrafta az bbiraz o seye yakinsayan ne varsa boklamak.
  • çoğunluğu koyun gibi takip etmek ve unutkanlık...
  • çok soru sormak.

2 gün önce sabah kahvaltı için ekmek almaya bakkala çıktım, kasada da bir abla oturuyor. normalde bakkala oğlu bakıyor, bu ablayı da taş çatlasa 2-3 defa görmüşümdür bakkalda.
    ekmeğin parasını verdim tam çıkacağım soru geldi "sen nereye şimdi eve mi işe mi?"
    çok ilginciz ya, tanımadığın insanlara yaş, meslek, maaş, ilişki durumu vs gibi özel soruların sorulması ayıp ve nezaketsizlik olarak kabul edilirdi eskiden. ama biz artık öyle bi alışmışız ki toplum tarafından sürekli sorgulanıp, yargılanmaya çok da tuhaf gelmiyor sanki insanlara.
    ben de zaten enayi gibi açıklama yaparken buldum kendimi "akşam yılbaşı abla iş yok" dedim.
  • (bkz: inhale)
  • her tanışmada istisnasız memleket sorulması . kişiye değil doğulan coğrafyaya göre insan profili çıkartılması.

hele göçmenseniz " olsun o da insan " denmesi . bunu her duyduğumda ıslak kürekle kovalamak/vurmak isteyişim.
  • her işin mutlaka bir kolayı, kısa yolu olduğunu düşünmeleridir. çalışmak ve beklemek esekliktir bu tiplere göre.
  • hak yemeyi, şark kurnazlığını pratik zeka sanıp bunu destur haline getirmek.

bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık, çıkarına dokunmayan ancak topluma/başkalarına zararı olan şeyleri görmezden gelmek.

haddi olmamasına rağmen başkasının işine burnunu sokmak, başkası yerine karar vermek.

yetkin olmadığı konu hakkında oturduğu yerden yorum yapmak, ahkam kesmek.

özel alan kavramına tecavüz etmek, bunu kendinde hak görmek.

yılış yılış akrabalık ilişkilerini bizim aile bağlarımız kuvvetli kisvesi altında kaktırmak.
hesabın var mı? giriş yap