şükela:  tümü | bugün
  • sadece maddi sebeplerle açıklanamayacak saçma durumdur. istanbul için nüfusun fazla olması ve toprağın az olması sonucu apartmanda oturmak normal olsa da, bu saçmalık tüm türkiye'de var.

anadolu'da yaşayan insanlar, şehirlerinin göt kadar merkezine yığılıp, kalan her yeri boş bırakıyor. bu şehirlerin bir ucundan diğerine gitmek 3 dakika falan sürüyor, ama ısrarla apartmanlara sıkışmayı seçiyorlar.

gerçi ultra süper lüks diye satılan evlerde bile jakuzi yerine duşakabin olan vizyonsuzlarla dolu ülke.
  • güvenlik ihtiyacı, masrafların azaltılması, ihtiyaçlara çabuk erişim gibi sebepler gösterilebilir.
  • türklerin müstakil evleri tercih etmemesi gibi bir şekilde değiştirilmesi-düzeltilmesi gereken başlık.
    bilahare uzun uzun anlatırız.
  • çok pahalı da ondan. şu bir ay içinde 700 bin tl lik ilan 900 bin tl oldu. nasıl tercih edelim.
  • arsa 500 bin. temel 200 bin. bir kat 200 bin. tek ev yaparsan: 500+200+200= 900 bin lira falan tek kişi için maliyeti.

iki katlı yaparsan: 500+200+200+200: 1100 iki kişiye bölersen 550 bin lira düşer.

üç katlı yaparsan: 1300 eder o da kişi başı: 435 bin lira eder.

dört katlı yaparsan: 1500 eder o da kişi başı: 375 bin eder.

edit: üzüldüm. gerçekten üzüldüm. o paraya arsa nerde diyen mi ararsın, o fiyata kat çıkamazsın diyen mi ararsın, başka masraflar diyen mi ararsın. üzdünüz beni çocuklar.

edit 2: bazılarını tenzih ediyorum ama geri zekalı falansınız galiba. inatla ve inatla açıklama yapmayacağım.
  • evcimen, arabasından çok evinin içi ile uğraşmayı seven biri olarak şunu söyleyebilirim; türkler hala yerleşik düzen kültürüne sahip olamamışlar. zevksizlik, kopyalanmış iç mimari tasarımlar, kültürsüzleşme aldı başını gidiyor.

bu topluma en büyük kazıklardan biri de hala ısrarla devam etmekte olan amerikan mutfak. oysa mutfağında balkonu olan bir ev bulmak oldukça zor. bana fiyat bahanesiyle gelmeyin; amerikan mutfağı bir artı olarak satanlara gidin.

bu kültür bizde de yok. balkonunu salona dahil eden, komple panjurla kaplatan ve bunu icraat olarak gören o kadar çok insan var ki çevremde. haliyle kapalı dört duvar arasında yaşamaya bayılıyorlar. müstakil işine daha çok var.
  • artık aileler eskisi gibi kalabalık değil keza bir çoğumuz çekirdek aile ile yaşıyoruz. ek olarak müstakil evin masrafları tahmin ettiğinizden fazladır.

sadece evi ayakta tutmak için düzenli bakım masrafı dışında, 6 tarafından ısı kaybeden bir binayı ısıtmanın masrafı. sürekli bakım isteyen bahçe için harcanacak tutar. yine o bahçenin sulanması için harcayacağınız su masrafı. evin, kendinizin ve ailenizin güvenliği sağlamak için eve kuracağınız ve düzenli olarak ödeme yapacağınız güvenlik sistemleri aidatı. e müstakil eviniz varsa kesin köpek de alırsınız, dolayısıyla köpeğin maması, aşısı, kulübesi, çiti, oyuncağı, hastalığı derken bin tane masrafı var.
  • ısınma probleminden dolayı. ankara'da artık kış ayı 6-7 ayları buluyor. evler zaten eski, yeni müstakil ev pek yok. e o evleri nasıl ısıtacaksın. gaz mı dayanır o eve. hele çocuklu aileyi düşün. yoksa kim istemez. ayrıca üşengeçlik. bizim millet o evlerin pisliğiyle tek başına başa çıkmak istemez.
  • küçücük araziden maksimum para kazanma peşinde olan, dağa bayıra gökdelen diken müteahhit firmalar yüzünden.

istanbul'u hadi anladık da, anadoluda dikey yapılaşma nedendir? bozkırın ortası, ot yok çiçek yok sadece taş var yerde üstü de kel.

yayıl amk güzelce, altyapı çeksin, trafik derdi olmasın, temiz hava nispeten daha çok olsun (ağaö dikmeyi unutmayalım) yay abi güzelce.