şükela:  tümü | bugün
 • her boku bilmediklerini/bilemeyeceklerini ogrenemiyor bizim millet. aklima cok net 2 ornek geliyor bu konuda. birincisi oss zamanlarindan kalma. universiteyi kazandigim 1999 senesinde evimizin karsisindaki surekli alisveris yaptigimiz esnaf amcayla girdigim diyalog. yaklasik olarak su sekilde gerceklesmisti, hala aklimda.

  esnaf: geldi mi tercih sonucu? nereyi kazandin?
  ben: x universitesi y bolumunu kazandim.
  e: x universitesinde y bolumu yok. z bolumudur o.
  b: var yahu, z bolumu de var y bolumu de var. ben z'yi tercih etmedim y'yi tercih ettim.
  e: yok yok yanlisin var senin. z bolumudur o.
  b: neyse hadi hayirli isler.

  adam benle iddia ediyor. 3 yillik lise hayatim boyunca hangi universitede hangi bolum var yalamis yutmusum, hadi onu gectim ustune osym'den sinav sonucu gelmis. adam hala benle iddialasiyor.

  ikinci olay da daha guncel. yukaridaki ornek ulke universitelerini icerek capta bir ornekti. ikincisi dunya capinda bir ornek. bir internet forumunda bilgi universitesindeki son icki yasagini tartisiyorduk. ben kisaca elestirel bir mesaj attim, benim de bulundugum yabanci universitede ogrenci kantininde icki satildigini ve bunun hic sorun olmadigini falan anlattim. adamin verdigi cevap su: "dunya'nin hicbir universitesinde kantinde icki satildigini gormedim, yok oyle sey." sinirden kendimi sikicektim. hadi bana yalanci demesini falan gectim artik, adam dunyadaki butun universiteleri iceren bir iddia ortaya atiyor amina koyim. bu nasi bir cahil cesaretidir yaa.
 • hayir.

  en azindan "kibarca" soylenen haliyle asla anlasilmaz. illaki cirkeflesmeniz gerekir olumsuz bir yanit verdiginize dair.

  - iyi gunler, sizi zottirik bankasindan ariyorum. ismim düldül. xcard'in firsatlari ile ilgili imkanlardan yararlanmak ister misiniz?
  + hayir., tesekkur ederim.
  - xcard'la yapacaginiz tum alisverislerde 50 tl parapuan....

  - borek de koyim iki dilim ye.
  + hayir, tesekkur ederim.
  - yersin yersin.

  - tanisabilir miyiz?
  +hayir, tesekkur ederim.
  - hadi amaa, bence tanismadan karar vermemelisin. adim taylan, seks yapmaktan cok hosla...

  alacakaranlik kusagi gibi.
  konusuyorsun, ama sesin duyulmuyor.
 • metroda inen yolcuya öncelik vermek.
 • disiplin ve dakiklik. genlerimizde yok.
 • empati
  öfke kontrolü
 • kisisel ozgurluk.
 • yabancı dildir.
  yapılan istatistiklere göre türkiye 2. dil öğrenimi konusunda avrupa ülkeleri arasında son sırada yer almaktadır. avrupa'nın diğer ülkelerinde ilköğretim düzeyinde ikinci bir dil öğrenilirken, bu öğrenim türkiye'de sadece bazı üniversite bölümlerinde, yükseköğretim seviyesinde gerçekleşmektedir. balkanlar, asya ve afrika kıtalarında dahi ingilizce ya da 2. yabancı dil bilmeyen sayısı %15 (kırsal) düzeyindeyken türkiye'de toplumun %90'ı 2. yabancı dil bilmemekte ve öğrenemeyeceğini düşünmektedir.

  edit: balkanlar kıta değildir, biliyoruz. meselemiz o mu, sizce anlatmak istediğim o mu amk.
  kimlerle uğraşıyoruz arkadaş, deli olmamak içten değil.
 • sakız çiğnemenin oruclarini bozup bozmadigi. hayır zaten o açlık ve susuzlukta niye sakıza ihtiyaç duyarsin ki?
 • başkaları yerine, kendimizle uğraşmayı bir türlü öğrenemedik.