şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanları kitaptan ve her türlü yazılı nesneden 'tiskindiren' yanlış yapılandırılmış eğitim sistemiyle, bazı az kültürlü ailelerin ortak yapımı olan kavram.

  tedavi sürecinde okunmaya çalışılan birçok kitabın da yarıda bırakılıp telef olmasına yol açan sendrom.

  yıllaaaaaaaar sonra kendime ayar editi:

  bu fakirin* 1. başlığı ve entrysiydi bu, 8 yıl önce..
  başlık zamanında böyle açılmış ama doğrusu, "insanın okumaktan nefret etmesi" ya da "okumaktan nefret etmek" olmalıydı...

  ne yapalım acemilik.. ne de ırkçı ve faşist suçlaması almışım öyle.. haklılarmış ama "türkler" diye niye ayırıyorsun oğlum; insan insandır!

  aaah gençlik' ne günlerdi be.. buralar tenhaydı çok.. guru vardı bir; hemşerim, sürekli yazardı.. otisabi felan.. ssg'yle hergün muhabbet gırla... yaşlandık.
 • (bkz: yeni okur)
 • okumadığımız bir kaç kağıt parçası:

  kredi kartı sözleşmeler
  her türden sözleşmeler
  antlaşmalar
  senetler
  çekler

  bu nedenle başımıza olmadık işler gelir. yine de akıllanmayız.
 • en ilginc olani turklerin "turkler" die baska bir irktan soz ediyor die konusmalaridir. "sen nesin ki" diye surata cemkirme istegi ile dolup tasilir.

  yani ilginc olan su: evet okuma orani cok degil ancaaaak; millet daha karnini doyuramazken, insanlari gripten ve "kene isirmasi"nda olurken (neyseki veba salginimiz yok), kimsenin acip da "kavgam" i okuyacak hali yoktur. (bu aralar pek bir populermis de kendisi)... sacma sapan etrafa salyalar saca saca elestirmek yerine 2 dakika dusulmesi daha mantiklidir.

  kimin kitap alicak parasi kalmaktadir ki. her sene fiks yapilan "avrupada kisi basina 3092 rulo tuvalet kagidi dusuyor, bize 1!"-yani kicimiz pis, veya "avrupada yilda bir insan su kadar kitap okuyor, bu kadar gazete okuyor" anketlerinden mi ozenilmistir acaba. siddetle o anketlerin baska bir turu olan "kisi basina dusen milli gelir" anketine bakilmasini oneririm.

  (bkz: sana birsey demiyorum)

  (bkz: 100 buyuk turk yalani)
 • okumaktan nefret eden bir takım canlıların bu becerisizliklerini türklere mal ederek modaya* ayak uydurma gayreti.
 • efendim türk'ün yapmadığı, yapamadığı her türlü şeyin altında at sırtında gezen atalarının dna'ları yatar. türkler taştan ev yapmazlar mesela. kerpiç ev yaparlar, kagir ev yaparlar. yaptımı da dermeçatma yaparlar neden? geldi mi göçücüdürler, göçebedirler, evleri atlarının sırtı olmuştur da ondan. bir başka örnek: türkler, mezar başına taş dikme alışkanlığını bile islama geçtikten sonra benimsemişlerdir. neden? çünkü adam bir geldiği yere bir daha gelmiyor. kök salmıyor. o yüzden bizim paris mezarlıklarında rastladığımız gibi şatovari mezarlıklarımız yoktur. en nihayetinde bir taş dikip geçmişizdir.

  örneklerin sayısını artırmak mümkün. türkler okumayı sevmez. ee, evet bunun nedeni de at sırtındaki geçmişimize dayanıyor. adam paralı askerlikten ve hayvancılıktan başka bir şey yapmıyor. araplar gibi yerleşik bir medeniyet değil. bir medeniyet dahi değil. oturup ibn-i batuda ya da ne bileyim hipokrattan çeviri yapan ibn-i bilmemkimin eserlerini okumuyor, ihtiyaç duymuyor, zamanı yok.

  nasıl bir genmiş ki bu, izleri hala devam etmekte, biz hala at sırtıdındaki dedelerimizin ritmi ile ilerlemekteyiz. türk erkeklerinin makarnadan başka yemek yapamamalarının, namus belası diyerek eve geç gelen karısını, ablasını öldürmesinin nedeni de hep bu masum gen yüzündendir efendim. külliyen masumuz. suçlu dedelerimiz.