şükela:  tümü | bugün
  • bilindiği kadarıyla yok. sinemada bakarsak kuramcılar hep başka ülkelerden, işin tuhaf tarafı artık tüm teknikler, kuramlar çözüldüğü halde sinema sektörüne doğru düzgün film yapılamamış bile, tabiki iyi filmler de var ama hiçbiri dünyaya açılamamış. yine müzikte de aynı şekilde yerimizde saymışız halbuki türkiye çok farklı seslere sahip, bu benim kendi gözlemim. çok farklı tınılar var atıyorum bir yıldız tilbe ses rengi hiç duymadım veya sezen, emel müftüoğlu.. türkçe de dil anlamında ses rengini göstermeye çok müsait, bu sanatçılar zaten çok başarılı yanlış anlaşılmasın bahsetmek istediğim şey çeşitlilik ama gel gör ki ülke bu çeşitliliği değerlendirememiş ve dünyaya açılamamışız. tüm bunları geçtim müziğin uluslar arası boyuta taşındığı zaman kendi bestelerimizi yapmak yerine yabancı şarkılara türkçe sözler yazılıp okunmuş, eski şarkıların çoğu böyle çünkü neden? daha kolay, bilmeyen kişilere satarız kafası. sonrasında gelen arabesk son darbeyi vurmuş zaten.
    yine aynı şekilde resim alanında icraat sıfır, evet iyi ressamlar belki vardı ama uluslarası tek bir faaliyet yok, akımlar içinde yeteneğini konuşturabilen yok, kısaca yok.
    mimari anlamında genelde bu yetenek birkaç cami üzerinde gösterilmiş, zaten biraz istanbul'u dolaşırsanız en iyi yapıların rumlara, yunanlılara vs ait olduğunu görürsünüz, osmanlı da malesef sadece kendine yapmış, kendi binaları için uğraşmış ve sahip çıkamamış.
    kısaca malesef bu başlık boş küme, tabi en büyük faktör din faktörü, maksadım burda dine bok atmak değil ama bunun böyle olduğunu herkes biliyor, insanlar sekülerleşmeye başladıkları zaman sanatlarını gösterebilmiş tarihte, açıp sanat tarihine bakarsanız görürsünüz. insanlar gelişirken büyürken biz ve bizim gibi toplumlar aval aval bakmışız.