şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tarih boyunca tarihi doğru düzgün okuyup öğrenemememizden ötürüdür. kpss vs. bir sürü sınavda dahi tarih ve güncel tarih bilgileriyle ilgili sorular sorulur, ancak bunların çoğu (hatta hepsi) ezberden yanıtlanır. tarih bilgimiz ise sadece ve sadece popüler kültürden, popüler tarih dizilerinden vb. gelmektedir - ki buna da tarih bilgisi denmez, cahillik denir.

    okuyan bir toplum olsaydık, analiz edip araştırmayı öğrenebilseydik belki tarih bilgimiz olurdu. ama maalesef...

    ek: konu hakkında ilber ortaylı üstadın da tespiti yer almaktadır; https://www.youtube.com/watch?v=xz-77s8l-ly
  • yanlış bir tezdir. türkler çok aciyip tarih bilgisine sahiptir. meselam fatih sultan mehmetin kazandığı kurtuluş savaşını, abdülhamit hanın arap yarımadasını fethettiğini, kanuni sultan süleymanın sarayda ne haltlar karıştırdığını adı gibi bilir.

    ha bazen tarih bilgisi sonradan da aklına gelebilir. meselam kut'ül amare savaşında ingilizleri yendiğimizi milattan sonra 2018 yılında hatırlayıp 'ulan bunu niye kutlamıyoz biz' diyerek tekrar kutlamaya başlayabilir. belki de nisan ayında başka önemli olaylar da olmuştur 'mclsn açlmsı' efendime söylim 'çcuk byrmı' gibi. ama kut'ül amare önemli, ha on ay sonra gene ingilizler almıştır elimizden ama önce biz yendik naaabeeeeerr.

    böyle işte 'tarih tefekkürden ibarettir.'