• bu başarıların en büyüğü bu başlığı açan yazardır.
  • askerlik olgusuna kattığımız onluk sistem bunların başında geliyor bence.
  • emperyalizme karşı kazanılan ilk savaş yeter de artar.
  • islamın egemen olduğu orta doğu bataklığına sekülerizm sayesinde boğulmayıp, muasır bir medeniyet olma çabasına girerek diğer tüm müslüman ülkelere örnek olmuştur. şimdi de bu başarısı silinmek istenmektedir, varsın gerisini siz hesap edin...
  • çağ kapatıp, çağ açmak. ötesi yok sanırım
  • bir zamanlar mimari ve matematik-fen de buluşları yapılan şeyler
  • (bkz: behçet hastalığı)’nı tanımlayıp tıp literatürüne sokmak.
  • edebiyat alanında bir nazım bir de mevlana var. ikisi de biliniyor. abd'de, sosyalist bir yunan tanıdığım, ismimin kerem olduğunu duyduğunda, kerem ismini biliyorum, nazım'ın şiirinde okumuştum demişti. aynı şekilde, hintli bir arkadaşım da biliyor nazım'ı, ona hatta bulup ingilizce kitabını hediye ettim.
  • istanbul fethi kesinliklke tarihi değiştirmiştir, çanakkale savaşındaki muhteşem savunma ingiltere imparatorluğunu derinden sarsmıştır, yine kurtuluş savaşı mücadelesi ve türkiye cumhuriyetinin kurulması bir çok sömürge devlete bağımsızlık ilhamı vermiştir. ilber ortaylı'nın bir sözü var, türkler tarihi yazmamış ama yapmıştır, türkü tarihten çıkar geriye pek bir şey kalmaz.
  • şahi toplarının icadı en bilinen başarılarımızdandır. avrupa derebeylikleri ile bir birinden bağımsız bir çok devletçikten oluşurken bu toplar sayesinde derebeylikler yıkılmış sistematik ve merkezi kuvvetli devlet sistemine geçilmiştir. bu anlayış rönesansa ve sanayi devrimine etki eden büyük bir dalga etkisi yapmıştır ki bugünkü avrupanın temeli bu basit gibi görünen icada dayanmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap