• nedenlerini bilemiyecegim ama buraya cok uzun zaman disarida yasadiktan sonra gelince insanlarda odaklanma sorunu cok belirgin bir sekilde fark ediliyor. hatta ben bunu kopeklerde de farkettim yani "pet" kopeklerde. sanirim sahiplerinde genellikle "attention deficit disorder" oldugundan kopeklerde de var.
  • zekaya tapmak. oysa zeka bircok degiskenle birlikte bir anlam tasir.
  • (bkz: mesela am)
  • "nedenler belirsiz olabilir ama en ileri zekalı geçinenlerin tesbitlerindeki kaliteye bakınca gerçekten ortada toplu bir zeka sorunu olduğu açık"

dedirten tartışma konusu.
  • zekanın bir kısmının genetik olarak aktarıldığı, bir kısmının ise çevresel koşullarla şekillendiği gerçeği gözönünde bulundurulduğunda,
    genetik kısmına birşey diyemeyeceğim bilimsel veri lazım ama içinde yaşanılan süperspastik çevre koşulları (beslenme, eğitim, fikir ve davranış özgürlüğü vs..) zeka gelişimini yeterince bloke etmektedir.
  • bunun en büyük nedeni, toplumun büyük bir çoğunluğunun sahip olduğu geçim sıkıntısıdır. şöyle açıklayayım: geçim sıkıntısı=yetersiz beslenme + yetersiz eğitim + elverişsiz yaşam koşulları + bunların getirdiği sağlık problemleri + günü kurtarma çabaları nedeniyle olayların ve olguların neden/sonuç ilişkilerine odaklanamama yani düşünmeye fırsat bulamama.
  • her milletin az akıllısı, orta akıllısı ve çok akıllısı olduğunu var sayarsak tam olarak katılmadığım bir önermenin nedenleridir.
    lakin insan ırkını ve gelişimini düşünürsek, bol sebze, meyve ve et tüketimi insanın sağlam kafalı ve sağlam vücutlu olasına bir nebze de olsa katkıda bulunuyor. ekmek olmadan karnı doymayan türk milleti'ni düşünürsek, yani lapacı yönümüzü göz önünde bulundurursak bazılarımızın neden kansız, sağlıksız ve dolayısıyla tıkır tıkır işleyen bir beyin ve vücuda sahip olmadığını anlayabiliriz. 45 doğumlu bir beyle konuşmamı hatırlıyorum. annesinin ikinci dünya savaşı sırasında hamile kaldığı ve ekmeğin karneyle verildiği bir dönemde sağlıksız beslendiği için kendi kemiklerinin de zayıf olduğunu iddia ediyordu.
    bu arada, amacım kesinlikle ismet inönü'ye taş atmak değil. avrupa yanıyorken türkiye güllük gülistanlık mı olacaktı? neyse, nerden nereye...
  • toplum baskısıyla ders çalışıp sadece ödev yapmaya yönlendirilen türk gençleri hiç araştırma yapmayıp sounlara çözüm bulmak için kafayı yormazsa bu beyin körelir. atalarımız demiş " işleyen demir ışıldar.". sen demiri işlemeye teşvik etmezsen zamanında kafasını kullanmış gençler de bu ülkeden bişey olmaz deyip yurtdışına gidiyor ve bu düzeni değiştirmek için veya daha iyi duruma getirmek için bir çaba da yok. geçmiş olsun.
  • bir yerlerde unutmuş olmamız.
42 entry daha
hesabın var mı? giriş yap