şükela:  tümü | bugün soru sor
  • böyle bir başlıkla sizleri rahatsız ettiğim için hepinizden özür dileyerek başlamak istiyorum sevgili sözlük, fakat bu rezaleti yaşatan ve müşterisine/müşteri adayına dolandırıcı muamelesi yapan bu firma hakkında bilginiz olması gerektiğini düşünüyorum.

uzunca okumak istemeyenler için en başa özet geçiyorum

--- spoiler ---

turknet firmasından kredi kartı bilgilerimizi verip modem aldık, yasal süreç içerisinde cayma formu ile modemi iade ettik. kredi kartımızdan tutar çekilmedi ve onun yerine fatura çıkarıldı. modemi iade ettiğimizi faturayı iptal etmelerini istediğimizde kredi kartımıza 2 kere iadenin yapıldığını o yüzden fatura çıkardıklarını söylüyorlar. iddaa ettikleri kredi kartı bize ait değil, ya da bilgilerini verdiğimiz kredi kartı değil. bizden para çıkmadı ve bize para iade edilmedi, buna rağmen modemin parasını bizden zorla istiyorlar. ben turknet'e göre başkasına ait bir kredi kartının 16 hanelik kart numarasına, son kullanma tarihine **/**, arka yüzündeki 3 haneli güvenlik koduna sahibim. ve bu bilgileri tuşlamışım ki bize ait olmayan bir karttan tutarımız çekiliyor ve sözde 2 kere ücret iadesi yapıyorlar, iki kere neden yapıyorlarsa artık sorunlular.. kaldı ki satış işlemini onayladığım tarih 13.12.2018 faturanın çıkma tarihi 14.12.2018. sözde 2 kere ücret iade edildi ondan fatura çıkardık diyen firma satışı onaylayıp tutarı çektiğini iddaa ettiği günün bir sonraki günü tarafıma fatura çıkarıyor. uzunca okumak isteyenler için aşşağıda tüm detaylar tarihleriyle, görüşme detaylarıyla, kredi kartı ekstreleriyle birlikte verilmiştir.
    --- spoiler ---

her şey bu firmanın sözlüğümüzdeki reklamlarına kanmam ve firma hakkında bilgi edinmek için başlıklarda arattığımda karşılaştığım "ben çok memnunum, üf böyle süper hızlı, şöyle şahane diğer firmalara tonlarca paraya aldığımız hız bunun yarısı bile değil" vb entryleri okuyarak gaza gelip bu firmaya aboneliğimizi taşımaya karar vermem ile başladı.

aboneliğimizi taşımak için 13.12.2018 tarihinde ilgili firmayı aradım ve görüştüğüm bayan modem isteyip istemediğimi sordu, mevcut modemim vdsl modem olmadığı için almak mantıklı geldi ve modemin satışına onay verdim. internet ve telefon aboneliğimiz annemin üzerine olduğu için işlemleri de onaylayan o oldu. kredi kartı bilgilerimizi tuşladık.( 16 haneli kredi kart numaramız, kredi kartı üzerindeki son kullanma tarihi ay/yıl, kredi kartının arka yüzündeki 3 haneli güvenlik kodu) bilgilerimizi tuşladıktan sonra görüştüğümüz temsilci onay istedi ve annem telefonda satışı onayladığını beyan etti. modemin kargolanacağı ve aboneliğin başlatılacağı adres bilgilerini de verdik ve bize mail atacaklarını bu belgeleri imzalayıp kendilerine göndermemiz gerektiğini ve bu işlemlerden sonra aboneliğimizin taşınacağını söylediler. nitekim mail geldi ve indirdiğim pdf'lerde adresimizi yanlış yazdıklarını bu yazılan adrese modemin gelemeyeceği bile aşikar olduğu için düzeltmeleri için tekrar telefon açmak istedim. ve işte zurnanın zort dediği yer; telefonla hiç bir şekilde bir müşteri temsilcisine bağlanamıyorsunuz aradığımda belgelerinizi ulaştırmanızı bekliyoruz diyip çat diye suradıma telefon kapandı, yani yaptıkları hatayı düzeltmelerini iletemiyorsunuz bile. şunu tuşla bunu tuşla oraya aktarsın diye saatlerce bir kişiye ulaşmak için çabaladım ama nafile. bu firmaya sadece kayıtlı olmayan bir numara ile aradığınızda ulaşabilirsiniz o da sadece size ürün satacağı konuda yardımcı olur ve diğer söylediklerinizi umursamaz. defalarca derdimi anlatamadan suradıma telefon kapattılar, istediğim ise adresi doğru yazmaları ve sözleşmeyi ona göre tekrar mail atmalarıydı. belki beşinci ya da altıncı aramamda nihayet derdimi anlatabildim ve "peki beyefendi adres bilgilerinizi güncelleyip tekrar tarafınıza mail atıyorum" oldu. gelen maillerde ki pdf'lerde yine aynı adres hatası mevcuttu. bu konuşma ve cevaplar yaklaşık olarak 3 görüşme boyunca sürdü. ve her attıkları mail hatalı adres ile geri dönünce o an karar verdim bunlarla iş olmayacağını, yarın öbürgün bir sorun yaşasam karşımda derdimi anlatabileceğim bir kişinin olmadığı, olsa dahi anlayamadıkrını idrak ettim ve firmadan da aldığım modemden de vazgeçtim.

kredi kartı bilgilerimizi verdiğimiz kartı inceledim ve herhangi bir tutarın çekilmediğini gördüm. daha önceden farklı bir firmada benzer bir durum yaşadığımız için ( iade sürecinin aylarca uzaması 3ay belki 5ay) kredi kartımızı iptal ettirdik. tutar çekemeyen firma tarafımıza 14.12.2018 tarihli 349tl değerinde bir fatura çıkardı.

fatura görseli

15.12.2018 tarihinde e-posta yoluyla cayma formumu gönderdim ve sallamayacaklarını düşündüğüm için de 21.12.2018 tarihinde aynı formu fax ile ilettim, online destek hizmetinden de cayma formumu kendilerine ilettiğimi çıkarılan faturanın iptal edilmesini istedim. firma kendilerine gerek e-posta gerekse fax ile cayma formumu iletmeme rağmen kendilerine böyle bir formun gelmediği yalanına başvurdu.

cayma formu
    cayma formuna turknet cevabı
    fax iletildi belgesi
    turknet cayma formu maili

fax ile yolladığım formu belgeleyince bu sefer aynı gün yani 22.12.2018 tarihinde ilgili birimin ilgileneceğini bildirdiler.

ilgili birim ilgilenecek maili

25.12.2018 tarihinde modem ücretinin iade edildiğine dair bir mail geldi ve aynı gün telefonla görüştüğümde faturamın iptalini istediğimi, kredi kartından herhangi bir tutarın çekilmediğini tekrar beyan ettim. tutar çekilmiş gözüküyor dedi buna istinaden şuan müsait olmadığımı ekstremi müsait zamanda inceleyeceğimi eğer tutarı çektiyseniz iade yapılmasını ve faturamın iptalini istedim.

25.12.2018 modem kaydı kapanmıştır maili

25 aralık 2018 tarihinde bittiğini sandığım sıkıntımız yeni başlıyor, 15 ocak 2019 tarihinde hizmetimin borcundan ötürü kapandığını ve 357tl tutarında borcum olduğunu ve idari takibe alındığını söylüyor sevgili turknet.

idari takip maili

böyle bir mail geldiğinde zaten insanın asabı iyice bozuluyor ama daha yeni başlıyoruz asıl suçlamalar bundan sonra başlıyor. kendilerine benim kredi kartımdan tutar çekilmediğini, herhangi bir tutarın geri yatırılmadığını sadece faturanın iptal edilmesini istediğimi defalarca iletmeme rağmen 30.01.2019 tarihinde gelen cevap şaka niteliğinde. tarafınıza 2 defa modem ücreti iadesi yapılmıştır bu nedenle şuan 1 modem ücreti faturaya yansıtılmıştır diyorlar.

2 defa ücret iadesi maili

defalarca itiraz ettim destek talebinde bulundum bazen trafikte arandım bazen ise uykumdan uyandırılarak yaptığım telefon görüşmelerinde görüştüğüm yusuf b. adlı müşteri temsilcisi kaydı kendinin dinlediğini bizim satışa onay verdiğimizi buna istinaden kredi kartından tutar çekildiğini iade işleminden sonra ise 2 defa ücret iadesi yapıldığını söylüyor. tuşladığım kredi kartımın bilgilerini söylemesini istedim ve anneme ait olmayan garanti bankasına ait bir kredi kartı söz konusu. bizim böyle bir kartımız yok ve bilgileri verdiğimiz kartın 4543 6003 **** ***** numaralı iş bankasına ait bir kart olduğunu. kartımızdan bir tutar çekilmediğini ve tutar yatırılmadığını defalarca türkçe kelimelerle söylememe rağmen inatla kaydı dinledik satışa onay vermişsiniz gibi cevaplar vererek 5 yaşındaki çocuğa dahi rahatlıkla anlatabileceğiniz basit bir olayı sevgili turknete kabul ettiremiyoruz ki gelen cevaplar söylediklerimi doğrular niteliktedir.

kredi kartı incelenecek maili

03.02.2019 tarihindeki görüşmede bize ait kartın iş bankasına ait olduğu ve garanti bankasına ait hiç bir hesabımız olmadığını telefonda belirtmeme rağmen 07.02.2019 tarihinde verdikleri cevap;

" ses kaydınızı dinledik oğlunuz c**** bey kredi kartı bilgilerinizi tuşlamış ve modem satışı yapılmıştır. 2 defa ücret iadesi yapıldığı için 349? değerinde borcunuz bulunmaktadır."

07.02.2019 turknet maili

sonuç olarak ben turknet'e göre bize ait olmayan garanti bankasına ait bir kredi kartının 16 hanelik kart numarasını doğru tuşlamış, son kullanma tarihini ay ve yıl olarak doğru tuşlamış, 3 haneli güvenlik kodunu doğru tuşlamışım ve ismini bilmediğimiz bir vatandaşımıza ait garanti bankasına ait bu karttan bizim modemimizin tutarı çekilmiş ve bize bu para sözde 2 defa yatırılmış buna istinaden modemin parasını ısrarla istiyorlar.

12.02.2019 tarihinde yaptığım görüşmede yetkililerin kaydı dinlediği, tuşlamada sorun olmadığı faturanın iptal olmayacağı tekrar tarafıma bildirildi.

yani ben kendi kredi kartımın bilgilerini girmemişim gibi yalancılık ve dolandırıcılık ile karşı karşıyayım. körüm ve 16 haneyi yanlış tuşluyorum, hırsızım ve dolandırıcıyım ki bana ya da anneme ait olmayan bir kredi kartının tüm bilgilerine sahibim. aşşağıda işlemlerin yapıldığını iddaa ettikleri tarihleri içeren aralık ayının ekstresini de ekliyorum.

aralık ayı ekstresi

baştan beri yalan dolan peşinde olan bu firmayla geldiğimiz durum budur, bizlere yaşattıkları durum budur. 04.02.2019 tarihinde btk'ya şikayet ettim ve cevap bekliyorum. sorunum yine çözülmez ise tüm belgelerle birlikte tüketici hakemine başvurmayı düşünüyorum, farklı önerisi olan sevgili yazarlarımız yeşillendirirse sevinirim. turknet firmasından uzak kalmanız dileğiyle.
  • resmen beni de dolandırdılar. özellikle bulunduğum yeri yazayım kim olduğumu anlasınlar. aydın/didim
  • şu ülkede işini düzgün yapan tüketicinin lehine çalışan güvenilir bir firma yokmu yahu üstüne para verip hizmet alamamak ne kadar kötü bir şeydir
  • rezalet puanım: 10/10
  • beğendiğim rezalet. hepsini okumadım
  • memnun bir türknet kullanıcısı olarak tam anlamıyla rezalet olarak gördüğüm olaydır. mutlaka bir hukukçuyla görüşün durumunuzu ve yapmanız gerekenleri öğrenin
  • tamamını okumadım ama turknetin nasıl pis, leş bi ticari anlayışı olduğu biliyorum. müşteri temsilcisi yok robota dert anlat, sorun olur 3 gün 5 gün bekle geri dönsünler diye. en başından belli etmişti nasıl bı rezil iss olduğunu ama sözleşmeyi imzalamış bulundum neyse deyip 3 ay kullandım zor bela kurtuldum. (bkz: turknet pişmanlıktır)
    şimdi (bkz: netspeed) kullanıyorum maşallahı var adamlar 10 numara ilgi alaka gösteriyor ki zaten 4 ay oldu daha hiç bağlantı sorunu yaşamadım.
  • kötü bir olay. maddi açıdan zarara uğrattığını haklılık ispatlanıp telafi etmek mümkün de bu olay örgüsü sırasında manevi olarak yıpranmanın telafisi nasıl olur onu hiç bilmiyorum.

buna benzer bir olayı aras kargo ile yaşamıştım. ödeme yaptığım halde kargomu vermek için bir kez daha aynı ödemeyi almışlardı. sonra bankayla uğraşıp durmuştum ikinci ödemeyi iptal ettirmek için.
    belli ki ortada bu tarz bir hata var. umarım hatanın sonucunda paranızı geri alırsınız.
  • bir turknetli olarak ayrılırsak başımıza gelecekleri gördüm resmen. ayıp.
  • verilen hizmet sıfır, müşteri ilişkileri yerlerde, müşteri memnuniyeti mi ? o da neymiş. firmalar tarafından yolunacak kaz olarak mı görünüyoruz anlayamıyorum. benzer bir durum digiturk tarafından başıma gelmişti.

turknet için bakacak olursak, sadece ödeme yapılan ve ‘iade edildi’ adı altında belirtilen açıklamayı neye göre yapmışlar acaba. adam size farklı bi bilgi (iban ya da kart no) paylaşmamış ki.

olayın daha da anlamlandıramadığım tarafı, bir yetmez, az olur, ayıp olur demişler galiba ve iki iade birden yapmışlar. onuda zaten yapamamışlar ya neyse.

güzel rezalet.