şükela:  tümü | bugün
  • türk girişim ve iş dünyası konfederasyonunun kısaltılmı$ adı.

1990’lı yılların ikinci yarısında, ülkenin farklı köşelerindeki “sanayici ve işadamı dernekleri”nin güç birliği yapma arayışı ile başlayan siad hareketi, 17 ekim 1997 tarihinde, istanbul’da tüsiad’ın ev sahipliğinde ilk zirvesini gerçekleştirdi. katılımcı siadlar, bu zirvede amaçlarını, “yurt sathına yayılmış sanayici ve işadamlarının sesini, kamuoyuna, meclise ve hükümetlere duyurmak, ulusal ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunacak projeler üretmek” olarak tanımladılar.

ilk üç yıl, yalnızca, zirveleri düzenleyen bir “planlama komitesi” etrafında koordine olmaya çalışan siad’lar, 17 kasım 2000’de şanlıurfa’da gerçekleştirilen 4. siad zirvesi’nde, bu birlikteliğin adını koydular: türkiye siad platformu.

2002 yılında platform üyesi siad’lara, bir üst örgütte bir araya gelme konusundaki görüşleri bir anketle soruldu. uluslararası örnekler incelendi. çeşitli atölye çalışmaları yapılarak böyle bir örgütlenmenin getirisi-götürüsü tartışıldı. ortaya çıkabilecek sorunlar ele alındı. daha sonra, örgütlenme ilkeleri belirlendi, bölgeler oluşturuldu, farklı yapıları bağdaştıracak örgüt modelleri tartışıldı ve örnek tüzükler oluşturuldu.

derneklerin bir araya gelip üst örgütler kurabilmeleri için gerekli tüzük değişiklikleri yapıldıktan sonra federasyonların oluşturulmasına başlandı.

altı federasyonun kuruluşunu tamamlamasından sonra konfederasyon çalışmalarına hız verildi. 4 kasım 2004’te, girişim ve iş dünyası konfederasyonu kuruldu. konfederasyonun kurucu üyeleri, basifed, dasifed, dogünsifed, içasifed, maksifed ve sedefed oldu. merkezi istanbul’da olan girişim ve iş dünyası konfederasyonu yönetim kurulu başkanlığı’na dönemin basifed başkanı enis özsaruhan getirildi.

14 nisan 2005 tarihinde konfederasyon “türk” ismini resmen alarak “türk girişim ve iş dünyası konfederasyonu” kısaca türkonfed olarak anılmaya başlandı.

bugün, türkonfed, bünyesinde sekiz federasyon, 86 dernek ve 8600 iş insanıyla türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlerinden birisidir.*
  • baskanligini celal beysel yapmaktadir.
  • 23 mayıs 2015’teki 11. genel kurulunda yönetim kurulu başkanlığına seçilen şahsın katil olduğu iddia edilen sivil toplum örgütü. türkonfed’in yönetim kuruluna seçilen, kadooğlu holding’in başkanı tarkan kadooğlu, kalegaz a.ş. yönetim kurulu başkanı ömer faruk ılıcan’ın öldürülmesi olayının azmettiricisi olarak aranmıştı bir süre.

17-25 aralık soruşturmalarından önce hürriyet ve sabah isimli, çamur medyasının en bilinenlerinden olan iki gazetesinin arka sayfalarında yer alan ve o dönemde başbakan olan recep tayyip erdoğan’ın tam boy fotoğrafıyla, kalegaz yönetim kurulu başkanı ömer faruk ılıcan tarafından verilen ilan fetö’cüler tarafından tepki ile karşılanmıştı. o ilanın son kısmında “bu milletin size ailenizden daha çok ihtiyacı var. millet için sağlığınıza dikkat edin. millet için milletten başka kimseye taviz vermeyin. sayın başbakan dik dur eğilme bu millet seninle.” gibi ifadeleri yer alıyordu. işte o ilanda ismi olan ılıcan’ın öldürtenin, eski türkonfed yönetim kurulu başkanı da olan kadoil petrol’ün sahibi tarkan kadooğlu olduğu iddia edilmişti, kadooğlu’nun babası ve kardeşleri tarafından.

2 şubat 2017 tarihli haberde “türkiye’deki ihracatın %55'i türkonfed üyelerince gerçekleştiriliyor” deyip 15 temmuz'daki darbe girişiminin hemen ardından sokaklara indiklerini ve üzerlerine düşen görevi yaptıklarını kaydeden bir konuşma yaptığı belirtilen kadooğlu, cinayetin ardından ortadan kaybolmasının üzerinden 1 yılı aşkın bir süre geçtikten sonra ortaya çıkmış ve cinayetin azmettiricisi olarak ifadesinin alınmasının ardından mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı.

fetö’nün lideri fethullah gülen’i pensilvanya’da ziyaret eden iş insanları arasında yer alan türkonfed’in eski yönetim kurulu başkanı tarkan kadooğlu’nun soruşturma sürecinde korunduğu, başta akp gaziantep milletvekili ahmet uzer olmak üzere devreye siyasilerin girdiği iddiaları içerisinde, en son hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendiği haberleri çıktı basında.

bunca şeye rağmen ohal sürecinde kapatılmayan türkonfed’in en son yapılan genel kurulunda yönetim kurulu başkanlığına orhan turan getirildi. üyesi olan 29 federasyon ve 235 dernek ile bölgesel ve sektörel iş dünyası örgütlerinin çatı kuruluşu olduğu iddia edilen türkonfed’in mayıs 2018’de istanbul’da gerçekleştirilen 13. olağan genel kurul toplantısında belirlenen yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

"abdulnasır duyan, ali avcı, ali eroğlu, ali tekin çelik, aydın buğra ilter, batu aksoy, buket eminoğlu pilavcı, burç baysal, celal ögücü, erdal akarsu, esin güral argat, faruk ekinci, gültekin okay salgar, hasan küçükkurt, hüseyin öztürk, ibrahim yılmaz, irem oral kayacık, mehmet gün, mehmet salih özen, metin yılmaz, murat kolbaşı, nergiz çifçi, nur ger, orhan turan, ozan diren, öner çelebi, ramazan kaya, reyhan aktar, sanem oktar, selahattin balkan, serpil veral, soner aygün, suat çalbıyık, suat çiftçi, süleyman sönmez, ural aküzüm, yahya alper bektaş, yiğit savcı, yurdum hasgül çağatay, zeyyat kafkas.”