şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye uluslararası ilişkiler ve stratejik analizler merkezi. türk iç ve dış politikası üzerine yaptıkları çalışmalar; bölge ve ülke bazlı araştırma birimleri, güncel politik konular, sorunlar üzerine araştırma yazıları ve diğer uluslararası ilişkilerle alakalı konularda bilgi edinilebilecek kuruluş. web sitesi de güzel ve ayrıntılı hazırlanmış.
  http://www.turksam.org/
 • varlığından yeni haberdar olduğum ve varolduğuna inanılmaz sevindiğim, beni heyecanlandıran bir analiz merkezi. tam sömürmelik!
 • avsam olarak da biliniyor.

  (bkz: sinan oğan)
  (bkz: şenol kantarcı)
 • türkiye'nin sayılı think tank kuruluşlarından biridir. merkezi ankara'da bulunmaktadır. türkiye'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından biri olan türksam doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencileri ve (mezunları) ile türksam'ın faaliyet alanlarına giren konularda bilgi ve tecrübelerini artırmak isteyen kamu ve özel sektör kuruluşları çalışanları ile istekli diğer şahıslar için her yıl olduğu gibi bu yıl da "yaz dönemi" staj fırsatı sunmaktadır. ilgili arkadaşlar için link de vereyim. http://turksam.org/tr/tanitim2.html
 • ntv soruyor'a çıkan sinan oğan isimli ezberden resmi söylem fışkırtan bir sıradan kahvehane amcası başkanıymış.

  aleni antidemokratik, baskıcı, şövenist, susturma ve sindirme taraftarı sövgüler saçılıyor bu kurumdan.
 • şövenist, antidemokratik, baskıcı, taraftar 'olmayan'; yaptığı işe saygı duyan ve alternatiflerinin çok üzerinde yapılanması olan; iktidar yalakalığı yapmayan; politikaları analiz ederken, özeleştiri yapmaktan kaçınmayan, hatta eleştiriye açık kuruluş.
  sorgulayan, araştırmaya yönelten, soru soran, analiz yapabilen kişileri bünyesinde barındıran nadir kuruluşlardan.

  türkiye'de varolan muadilleri iktidar kıçı yalarken, çalışmayı ve dürüst olmayı kendine düstur edinenlerin yeri.
 • amerikan karşıtı konuşabiliyor gibi görünse de amerikadan etkilenmekte gibi olan kurum. böyle kurumlar cia'nin dikkatinden kaçar mı sanıyorsunuz?
 • ironik ve/veya kasıtlı şekilde bdp genel merkezi'nin karşısında bulunan kurum.
 • uzman görüşü adı altında kahve sohbeti derinliğinde analizler yapan düşünce kuruluşu.
 • türksam staj programı 1 ay kısa ve 1 aydan uzun olmak üzere uzun dönem staj olarak adlandırılmakta. türksam stajı, dört adımdan oluşmakta. ilk olarak, staj yaptığınız süre boyunca sizden gündemi takip etmeniz ve bunun sonucunda göçle ilgili bülten oluşturmanızı istemekteler. ikinci adım, hayali makale. stajyerlerinin beyin fırtınası yapması konusunda oldukça uğraşan bir düşünce kuruluşu türksam. soyut düşünme konusunda sınırlarınızı zorlamanızı, üretmenizi istiyorlar. üçüncü adım tez aşaması, bu aşamada konu bulmadan içerik düzenlemenize kadar her detayda çalışmalarınıza katlı sağlanmakta, titizlikle ilgilenilmekteler. dördüncü ve son adım, röportaj. kurum sizden alanında uzman olan kişilerle birebir iletişime geçmenizi ve sizin hazırladığınız sorularla onlarla mülakat, röportaj yapmanızı istiyor. bence en keyifli, en heyecanlı kısım son kısım. alanında uzman kişilerle birebir mülakat, röportaj yapıp iş hayatına hazırlanmanız ve heyecanınızı dizginlemeniz konusunda katkı sağlıyor. ayrıca, stajyerlerle konuşularak belirlenen konularda uzmanların verdiği dersler kendinizde yetersiz gördüğünüz boşlukları doldurmanız konusunda oldukça faydalı.