• muhtemelen turk yapimi ilk turksat uydusu olacak olan geostationary (yerduragan) uydu.
  • 2018 yılında fırlatılması planlanan 5a uydusu için japon mitsubishi ile anlaşmaya varılmış ve 112 milyon dolar bütçe ile ankara kazan'da bir enstitü kurulmuş. 5b uydusunun da beraber fırlatılması hedefleniyor. daha sonra fırlatılması planlanan turksat 6a uydusunun 100% türk tasarımı olması da hedefler arasında.
  • önümüzdeki günlerde airbus ile üretim anlaşması imzalanacak uydu. yerli üretim konusunda mitsubishi ye göre uygun teklif vermişler.
    elde edilecek bilgi ve deneyim ile turksat 6 komple yerli olacakmış. tai ya da tusas bazı uydu test merkezlerini kurmuştu zaten.
  • turksattakilerin televizyoncularla anlaştığını dusunduren hede. 2 senede bir yenisi gidiyor uzaya, yeni neslin en güzel yılları konu komsuya uydu ayarı yapmakla geçti.
  • spacex firmasının falcon roketi ile fırlatılması konusunda anlaşılmıştır.

kaynak
  • yanlış görmediysem 1 ay sonra, 1 temmuz 2020 tarihinde, cape canaveral denen yerden fırlatılacak uydu:*

https://www.flysat.com/launches2020.php

* fırlatılma yerinin bağlı olduğu kennedy uzay merkezinin fırlatma takviminde türksat ile ilgili bir detay göremedim, tarih kesin olmayabilir:

https://www.kennedyspacecenter.com/…rocket launches

** şükür fırlatılıyor, hayırlı olsun şimdiden.
  • hava az biraz yağdı mı ülkede ki digital platformlar + tüm internet hatta gsm altyapısı çöküyor.
    2 şeyi merak ederim bu zamanlarda ;
    kuzeyde yaşayan ne yapıyor?
    bu turksat uyduları ne halta yarıyor.
  • dün gerçekleşen 30 mayıs 2020 spacex dm-2 görevi nin de kalkış yaptığı 39a numaralı pistten kalkış yapacaktır.

yine dün de kullanılan falcon 9 model roket ile fırlatılacaktır.
  • maalesef yerli imkanlarla yapıl(a)madı. airbus defence and space firmasına yaptırıldı. tarihi kesin olmamakla birlikte ekim ayı içerisinde abd’nin florida eyaletinden spacex firması tarafından uzaya gönderilecek. yörünge yükseliği 36 km, 31 derece doğu yörüngesinde olacak. türkiye, orta doğu, avrupa, kuzey afrika ve güney afrika'yı kapsayan coğrafyada hizmet sunacak. yanılmıyorsam uzaydaki 9.uydumuz olacak.
    edit: fırlatma tarihi kasım ayının son haftasına ertelendi.
    edit 2: maalesef 30 kasım tarihi de ertelendi, yeni tarih 16 aralık oldu.
    edit 3: yeni fırlatma tarihi 31 aralık saat 03:00 sanırım bu kesin tarih artık erteleme olmayacak.
    edit4: bu kez 8 ocak zabahında fırlatılıyor nihayet.
  • tamamen cahilliğime verin, kesinlikle küçümseme amacıyla yazmıyorum ama hiç bir yerde de tam olarak detaylı bir bilgi bulamadım. bu uydular tam olarak ne işe yarıyor bilmiyorum. yani tek bildiğim televizyon yayınlarının bunlardan yapıldığı ama onun dışında bi katkısı var mı, varsa nedir? mesela internete bir katkısı var mı, yoksa neden bu kadar önem veriliyor vs. bilgi veren bir yazı olsa sözlüğe çok yakışırdı bence.
hesabın var mı? giriş yap