şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: işin hukuki boyutunu geçtim, insani/iş ahlakı tarafını sorguluyorum. tt gibi dev bi firma için 3.800tl nedir ki? ama benim için çok büyük para. ayrıca şöyle yapsaydın, böyle yapsaydın.. tüm değişkenler sırayla biraraya geldi ve anlık minik bi kontrolsüzlük bu sonucu doğurdu. hakem heyeti en makul başvuru merci gibi duruyor. sadece sms ile üzerinden sorumluluk atmak nası bişey?
  ____
  türktelekomun bana attığı kazıktır. nasıl bir ücret politikası neyi düşünerek bunu yapıyor, yapabiliyor anlamış değilim.

  dün akşam otel odasında(olay kıbrısta geçiyor) 5 yaşındaki kızım telefonu istedi, youtubedan video izlemek için(otelin wifi hizmeti var ve günlük rutin içinde çocuklar telefonu alıp bakıyor). akşam üstü çocukları yıka-giydir-yemeğe in döngüsünde sıkılmaması için masada duran telefonu alabileceğini söyledim ve olaylar başladı. yaklaşık olarak 12, 13 dk boyunca youtubedan çizgi film izlemiş. telefonu geri aldığımda türktelekomdan 5 sms geldiğini gördüm. ne göndermişler böyle deyip açtığımda sırasıyla 100(18:54), 250(18:56), 500(18:56), 1.000(19:02), 2.000tl(19:06) kullanımı aştığım yazıyordu. haliyle anlayamadım. bu kadar yüksek rakamlar hayatın olağan akışına aykırıydı. sonrasında wifi ın kapalı ve hücresel verinin açık olduğunu gördüm(kızım wifi yerine hücresel veriyi açmış)

  uzatmıyayım, müşteri hizmetlerini aradım , yapacak bişey yok dediler. anlık faturam da 3.800 küsür tl imiş. resmen savaş filmlerinde, yanında bomba patlayan asker sahnesinde bütün dünya durur sadece çınlama sesi kalır ya, aynen öyle oldum. 3800 tl yi bi yerlere koymaya çalışıyorum ama 350 mb için, 10-15 dklık youtube için bu parayı hiç bi yere koyamıyorum. olur ya 1 ay hücreseli açık unutursun, büyük boyutta oyunlar indirirsin anlarım. ortada bişey vardır ama arkadaş el insaf yahu. amaç nedir? ben yurtdışı paketi alınca roaming yapmamış mı oluyorum. ya da özel bi frekans, özel bi baz istasyonu mu dikiyorlar benim gibiler için? 300, 500 tl olur eyvallah ama arkadaş 4 kişilik ailenin tatil parasını gasp etmek nedir.

  sms attıkları için yapacak bişeyleri olmadığını söylüyorlar. göğsümde oturan bi öküzle çıkış yolu arıyorum.
  ___
  edit: sadece 350mb ücreti bu. herhangi bi böbrek.avi sitesine/kanalına abonelik söz konusu değil. türktelekom zaten geçirdim diyor, abonelik falan yok ortada. ilk gelen sms i kopyalıyorum buraya. geri kalan 4 smste rakam değişiyor.
  "mobil tarifeniz kapsamindaki yurtdisinda yaptiginiz ucretli internet kullaniminiz 100tlye ulasmistir. yurtdisindaki internet harici kullanimlariniz, yurtici kullanimlariniz ve son 12 saatlik yurtdisi internet baglantiniz bu tutara dahil degildir. b001"

  edit 2: ilk etapta yazmayı atlamışım. kıbrıstayım ve roaming söz konusu.

  edit 3: arkadaşlar kıbrısa yılda 4 kere geliyorum. bunun dışında 1 yıl içinde urumçi, minsk, nairobi ve belgrada gidip geldim iş için. roaming can yaktığını biliyorum. beyin cerrahının yaşadığı riski mi yaşıyalım, milyonda bir hata sebebiyle kurşuna mı dizileyim. diyorum hatanın bedeli vardır ama 3.800 normal değil. ayrıca ebeveynlikle ilgili ahkam kesen arkadaşları allaha havale ediyorum. allah akıl fikir versin

  edit 4: türktelekom da çakılan bir arkadaşla görüştüm. fatura kesim tarihinden sonra çağrı merkezini arayıp faturaya itiraz etmemi söyledi. ayın 27sini bekliyorum bakalım
 • geçmiş olsun...
 • 3800 tl ile kıbrıs'a baz istasyonu dikilmez ise şerefsizim.
 • turktelekomun ceo’suna tweet atmayı deneyin olmazsa.. ben benzer bir şeyi turkcell’de o şekilde çözmüştüm.. çok geçmiş olsun dediğim hadisedir
 • kota aşımı değildir muhtemelen, sporextra (adı sürekli değişir) gibi kanallara üye yapmışlardır sizi istemsiz olarak ekranınızda beliren bir yazıya evet dediğinizde (bazen kapatma düğmesi) o kanala üye olursunuz, 1 adet video izlemeniz yeterlidir bu ücret için.
  edit: yurt dışı tarifesiymiş. ama dediğim konuya dikkat edin, bir yakınımın başına geldi.
 • merak ediyorum acaba koca ülkede bu sikimsonik firmadan memnun olan insan evladı var mı!
  adamlar kapalı çarşı esnafı gibi nasıl bir yolunu bulayımda geçireyim peşindeler devamlı.
 • roaming denen hadise, veri kullanımını kapsamadığı için olabilitesi olan geçirmedir. hatta çoğu telefonda roaming sırasında mobil veriyi kapatma gibisinden seçenekler bulunur böyle tufaya düşülmesin diye.
 • bir zamanlar bodrum'da tatil yapıp yunan gsm şebekelerine otomatik bağlanan telefonlarını fark etmeden konuşup binlerce lira fatura ödeyen mağdurların yaşadığı hadisenin benzeridir. dolarları biner biner ödemek zorunda kalmış tatilciler hala o acının yaralarını sararlar.
 • fenerbahçe'nin büyüklüğünü gösterir.