şükela:  tümü | bugün
  • final editi: başlık sahibi olarak buradan editliyorum içeriği, az önce telekomdan arayıp, faturalandırmada bir yanlışlık olmadığını ancak müşteri memnuniyeti adına geriye dönük paket tanımlayarak faturalandırılacak tutarı 3400tl indirdiklerini bildirdiler. buna göre 400küsür tl fatura ödeyip bu işi huzur içinde çözüyoruz. şikayet kaydını telekomdan çalışan bir arkadaş üzerinden ilettik. onunda etkisiyle sonuca ulaştık. umuyorum kimsenin başına böyle talihsiz olaylar gelmez.

ayrıca ufaklığa kızmamamı söyleyen yüce kalpli insanlar, iyi ki varsınız. elbette kızmadım ama olaya insancıl açıdan yaklaşan yazarlar olduğunu görmek insanı inanılmaz mutlu ediyor.

üst edit: işin hukuki boyutunu geçtim, insani/iş ahlakı tarafını sorguluyorum. tt gibi dev bi firma için 3.800tl nedir ki? ama benim için çok büyük para. ayrıca şöyle yapsaydın, böyle yapsaydın.. tüm değişkenler sırayla biraraya geldi ve anlık minik bi kontrolsüzlük bu sonucu doğurdu. hakem heyeti en makul başvuru merci gibi duruyor. sadece sms ile üzerinden sorumluluk atmak nası bişey?
    ____
    türktelekomun bana attığı kazıktır. nasıl bir ücret politikası neyi düşünerek bunu yapıyor, yapabiliyor anlamış değilim.

dün akşam otel odasında(olay kıbrısta geçiyor) 5 yaşındaki kızım telefonu istedi, youtubedan video izlemek için(otelin wifi hizmeti var ve günlük rutin içinde çocuklar telefonu alıp bakıyor). akşam üstü çocukları yıka-giydir-yemeğe in döngüsünde sıkılmaması için masada duran telefonu alabileceğini söyledim ve olaylar başladı. yaklaşık olarak 12, 13 dk boyunca youtubedan çizgi film izlemiş. telefonu geri aldığımda türktelekomdan 5 sms geldiğini gördüm. ne göndermişler böyle deyip açtığımda sırasıyla 100(18:54), 250(18:56), 500(18:56), 1.000(19:02), 2.000tl(19:06) kullanımı aştığım yazıyordu. haliyle anlayamadım. bu kadar yüksek rakamlar hayatın olağan akışına aykırıydı. sonrasında wifi ın kapalı ve hücresel verinin açık olduğunu gördüm(kızım wifi yerine hücresel veriyi açmış)

uzatmıyayım, müşteri hizmetlerini aradım , yapacak bişey yok dediler. anlık faturam da 3.800 küsür tl imiş. resmen savaş filmlerinde, yanında bomba patlayan asker sahnesinde bütün dünya durur sadece çınlama sesi kalır ya, aynen öyle oldum. 3800 tl yi bi yerlere koymaya çalışıyorum ama 350 mb için, 10-15 dklık youtube için bu parayı hiç bi yere koyamıyorum. olur ya 1 ay hücreseli açık unutursun, büyük boyutta oyunlar indirirsin anlarım. ortada bişey vardır ama arkadaş el insaf yahu. amaç nedir? ben yurtdışı paketi alınca roaming yapmamış mı oluyorum. ya da özel bi frekans, özel bi baz istasyonu mu dikiyorlar benim gibiler için? 300, 500 tl olur eyvallah ama arkadaş 4 kişilik ailenin tatil parasını gasp etmek nedir.

sms attıkları için yapacak bişeyleri olmadığını söylüyorlar. göğsümde oturan bi öküzle çıkış yolu arıyorum.
    ___
    edit: sadece 350mb ücreti bu. herhangi bi böbrek.avi sitesine/kanalına abonelik söz konusu değil. türktelekom zaten geçirdim diyor, abonelik falan yok ortada. ilk gelen sms i kopyalıyorum buraya. geri kalan 4 smste rakam değişiyor.
    "mobil tarifeniz kapsamindaki yurtdisinda yaptiginiz ucretli internet kullaniminiz 100tlye ulasmistir. yurtdisindaki internet harici kullanimlariniz, yurtici kullanimlariniz ve son 12 saatlik yurtdisi internet baglantiniz bu tutara dahil degildir. b001"

edit 2: ilk etapta yazmayı atlamışım. kıbrıstayım ve roaming söz konusu.

edit 3: arkadaşlar kıbrısa yılda 4 kere geliyorum. bunun dışında 1 yıl içinde urumçi, minsk, nairobi ve belgrada gidip geldim iş için. roaming can yaktığını biliyorum. beyin cerrahının yaşadığı riski mi yaşıyalım, milyonda bir hata sebebiyle kurşuna mı dizileyim. diyorum hatanın bedeli vardır ama 3.800 normal değil. ayrıca ebeveynlikle ilgili ahkam kesen arkadaşları allaha havale ediyorum. allah akıl fikir versin

edit 4: türktelekom da çalışan bir arkadaşla görüştüm. fatura kesim tarihinden sonra çağrı merkezini arayıp faturaya itiraz etmemi söyledi. ayın 27sini bekliyorum bakalım
  • geçmiş olsun...
  • 3800 tl ile kıbrıs'a baz istasyonu dikilmez ise şerefsizim.
  • turktelekomun ceo’suna tweet atmayı deneyin olmazsa.. ben benzer bir şeyi turkcell’de o şekilde çözmüştüm.. çok geçmiş olsun dediğim hadisedir
  • kota aşımı değildir muhtemelen, sporextra (adı sürekli değişir) gibi kanallara üye yapmışlardır sizi istemsiz olarak ekranınızda beliren bir yazıya evet dediğinizde (bazen kapatma düğmesi) o kanala üye olursunuz, 1 adet video izlemeniz yeterlidir bu ücret için.
    edit: yurt dışı tarifesiymiş. ama dediğim konuya dikkat edin, bir yakınımın başına geldi.
  • merak ediyorum acaba koca ülkede bu sikimsonik firmadan memnun olan insan evladı var mı!
    adamlar kapalı çarşı esnafı gibi nasıl bir yolunu bulayımda geçireyim peşindeler devamlı.
  • roaming denen hadise, veri kullanımını kapsamadığı için olabilitesi olan geçirmedir. hatta çoğu telefonda roaming sırasında mobil veriyi kapatma gibisinden seçenekler bulunur böyle tufaya düşülmesin diye.
  • fenerbahçe'nin büyüklüğünü gösterir.
  • yalnızca yurt içinde tanımlı olan bir paket ile yurt dışında internete girdiğiniz taktirde başınıza gelmesi mümkün bir olay.

böyle durumlar yaşamamak için android cihazınızda,

ayarlar » daha fazla » hücresel ağlar » veri dolaşımı
    settings » more » cellular networks » data roaming

apple cihazınizda (@jobless'e teşekkürler),

ayarlar » hücresel » seçenekler » uluslararası dolaşım
    settings » mobile data » mobile data options » data roaming

ayarını kapatmaniz lazım.

bu ayar şu işe yarar; her operatör operasyonlarını yürüttüğü ülkelere baz istasyonu kurar, diğer ülkelerde ise o ülkede baz istasyonu olan başka operatörler ile anlaşır. örneğin, turkcell fransa'da (sallıyorum) orange operatörü ile anlasirsa eger, bir turkcell müşterisi fransa'ya gittiği zaman müşterinin telefonu otomatik olarak orange şebekesine bağlanır. fakat musterinin telefonu turkcell'e ait olmayan bir baz istasyonuna bağlandığının farkındadır ve musteri eğer mobil veriyi açarsa ve musterinin telefonunda yukarıda bahsettiğim ayar kapaliysa telefon turkcell'e ait olmayan bir baz istasyonuna bağlandığının farkında olduğundan dolayı mobil veriyi aktiflestirmez. eğer yukarıdaki ayar açık olsaydı, musterinin telefonunun en üstünde bulunan cubukta h, lte, e gibi isarerler bulunan yerde r yazardı ki bu musterinin roaming modunda olduğu anlamına gelirdi ve musteri mobil veri ile internete bağlanabilirdi.

ayrıca, faturalı olup kendinizi bir operatöre 12 ay bağlayıp sürpriz faturalar ile karşılaşmak yerine faturasız olup özgürlüğün tadını cikartmanizi tavsiye ederim. mesela güzel güzel çeken şebekenin birden bire kesilmeyeceginin garantisi yok, hatta benim başıma geldi bile. ilgili yazar eğer faturasız olsaydı, muhtemelen hattında yüklü olan yaklasik 10 liralık bakiyesi anında bitecek ve tt'ye sövüp başka bir operatöre geçebilecekti.

sonuç olarak yine tt'ye kızmış gerçi. e, haklı. geçmiş olsun.

edit: ne çok müşteri yazmışım ya. ama anlaşıldıysa problem yok.
  • türk telekomun haklı durumda olduğunu gösteren olaydir. yurtdışı kullanimlarda bağlı bulunan yurt dışındaki telekoma ödenir çoğu ücret aslinda.

internet paketi olmadan yapılan bir internet bağlantısı olduğunu ve yada mevcut internet paketi aşımı olarak bu kota harcandigini sanıyorum.

ne yazık ki paketsiz yapılan işlemlerin tutarı bir hayli fazladir.

en basit bir google aramasinda bile 10 15 lira kadar faturaya yansıma durumu var, ki video izlenmiş günümüzde çoğu videolar hd konumun da otomatik başlatilip yükleniyor, izlenmese bile onun ücreti yansiyor, yani ilgili tutar çok normal.

bu durumda da paşa paşa ücretinizi ödemek zorundasiniz. sizi hiç kimse kurtaramaz ne yazık ki,herşey olması gerektiği gibi btk'dan dahi iletseniz olumlu yanıt alamazsınız.

bundan sonra kullanıcı olarak stop tarifelere geçmenizi ve internet paketinizi sık sık kontrol etmenizin gerektiğini söylebilirim.
    telefonu çocuğa verdiginizde telefondan internet ayarlari kapatılıp o şekilde verilmesi daha iyi olur.

geçmiş olsun.

zorunlu edit,

birçok mesaj gelmiş bu entry hakkinda nasıl öyle dersin, sen hiç mi sorun yaşamıyorsun vesaire. ben telekom şirketleri ile sorun yaşadığımdan her türlü hakkımı yetkili merciyi kullanarak lehime olacak şekilde çözümlerim, böyle bir sorunla karşılaşsam yapacağım birşey olmadığından ötürü taksitlendirme isteyerek ödemesini sağlarım.

öncelikli olarak bu tür durumlarda yurtdışı kullanimlarinda direk bu ücret türk telekomun cebine gitmez çoğunluğu yurtidisinda internet hizmeti sağlayan telekom şirketine aktarilir. ki bu telekom firmalarida çok fazla ücret talep eder. burada türk telekom suçlu olarak lanse edilmemeli turkcell, vodafoneda da durum aynı olurdu.

kişinin burda hatası mevcut, mevcut paketi olmadan yurtdisina çıkmasi, çocuğa telefon verdiğinde kökten telefon internetini ayarlardan kapamadigi için yüzde yüz sorumludur.

türk telekom bunun gerçek veyada hata ile kullanım yapildigini bilemez. bazi tarifelerde stop tarifeleri bulunur kisinin bu şekilde tarifesi olmadığından ötürü de yapılacak bir şey yok ne yazık ki artık bundan sonrası için işlem sağlar.