şükela:  tümü | bugün
 • şairin şöyle baktığı bir değerlendirme;

  şairim
  zifiri karanlıkta gelse şiirin hası
  ayak seslerinden tanırım
  ne zaman bir köy türküsü duysam
  şairliğimden utanırım...

  *
 • tuik verilerine göre türkiye'deki 17.338.563 kişinin (% 23,2) nerede yaşadığından bihaber kişi tespiti.
 • türkü barlarların çürüttüğü tez.
 • türkiyede şehir yaşamına yoğun göç ve şehirlerin kalabalıklaşması son 50-60 yıllık bir meseledir.
  çok atipik durumlar dışında, bursanın antalyanın vs.köyündendir en azından insanların ananesi babannesi.
  türk halkının da yüzde 80 i köy kökenlidir, hala arada tarhana olsun bulgur olsun salça olsun memleketten köy ürünleri gönderen akrabaları vardır.şu durumda ben köyde doğmadım o halde şehirliyim diyerek bağlarını kopardığını sananlar, kendi kültürüne yabancılaşmanın dibine vurup türkülerin güzelliğini göremezler tabii ki.
  türkü dinleyenler genelde köylü de dinlemeyenler de öyle bu ülkede, keşke az buçuk köy korkumuzdan köylüyü aşağılama tavrımızdan kurtulsak da türkü denilen şeyin de güzelliklerini fark etsek.
  country müzik dinlemekten gocunmayıp türkü dinlemekten gocunan bir nesil olmasak.
 • beverly hillsteki milyon dolarlik villasinin bahcesinden entry giren soylu ve burjuva sozluk yazarlarinin tespiti olan onermedir. afferin lan ne asilsiniz oyle. ananizin karnindan holywood topraklarina mi dustunuz direkt?

  okuyun:

  1. koylu olmak kotu bir durum degildir. herkesin koku eninde sonunda bir koye dayanir.

  2. turku dinlemek asagilik bir tavir degildir. bizim kulturumuzdur.

  3. turku'yu sadece tek aletle calinan tek sesli bir muzik turu sanip, bundan sikilan salaklar bir zahmet bakis acilarini degistirip cagdas duzenlemelerin, hayvan gibi senfonik orkestralarin eslik ettigi turku yorumlarini dinlemeliler. eminim ki hoslarina giden versiyonlar cikacaktir.

  4. herkes turku dinler. koye giden de gitmeyen de. sevdikleri koyde olanlar da koylerine dogal olarak ucarak gider. zira sevdiklerinizin nerede yasadigi degil kalbinizdeki yeri onemlidir.
 • köylülerin müzikten anladığına delalet eder.
 • bu köylüler;

  bu insanlar hala kendisini anadolu olarak hissediyordur. dinlediği türkülerin milletin bağrından çıktığını bilir. dinlediği türküde kendisini buluyordur.

  özenti değildir. kendini bilir.

  atatürk'ün milletin efendisi dediği insanlara yakışan şeydir. benim de gururla içinde olduğumdur.
 • topa girmeyeyim, troll ile troll olmayayım dedim ama dayanamayacağım. bir tespit sıçıyor birileri. hayır asıl kabahat bizde bunları insan yerine koyup ayar entryleri kasıyoruz. ama olur da birileri bu dangalaklığı inanır haa doğru lan der. denmesin deyü burada az bişiler yazacağım.

  troll mroll ama doğru demiş en azından benim özelimde. köylüyüm lan ben. çocukluğum köyde geçti. derede beyaz donla yüzdüm amk yalanım varsa şuradan da şuraya gitmeyeyim. ne utanacağım utanacak olanlar başlık sıçıyor ben derede donla yüzdüğümü söylemekten mi utanacağım. yapabilen varsa şimdilerde yine yapsın. haa o derelerde şimdilerde zehir akıyor. ergene nehri atıktan geçilmiyor çerkezköy, çorlu sanayisi trakyanın anasını belledi.

  bir sadık gürbüz bir ruhi su dinleyin de türkünü de ne olduğunu sizi nerelere götürebildiğini öğrenin bu arada. köyü ve köylülüğü aşağıladığını sanan dallamalar kendilerini ifşa ediyorlar o oluyor. bak köy benim için ne: (bkz: köy/@us file).

  ek olarak troll'ün sıçtığı da screenshot olarak alındı. eğer silerse biri bir mesaj atsın onu da ekleyeyim ben.

  güncelleme: kimse de mesaj atmamış. troll ise silmiş yazdıklarını. verdiğimiz sözü tutalım o halde: http://i.imgur.com/ks6ze0s.png