şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bazılarının "milli değer", "kültürel miras" diye övdüğü bu eserlere bir bakınız. bir insana ruhsal olarak pozitif bir şey katma ihtimalleri var mı? yok.

kültür olgusunu küçümsemiyorum ki kendim azılı bir muhafazakârımdır. ancak bu, türkülerin (ezici çoğunluğu) insanda lüzumsuz bir efkâr ve bunalım körüklemekten başka bir işe yaramadığı gerçeğini değiştirmez.

evet bir birikimdir bunlar, geçmişte insanlara bir şeyler ifade etmiştir, toplumda önemli yerleri vardır, olabilir. aynı düşüncem müzik diye piyasaya sürülen beş para etmez tüm şarkılar için de geçerlidir.

bir insan yoluna yürüyecek kardeşim. kara tren gecikir falan bunlar anlamsız şeyler. bunları yazan/söyleyen insanlar çok kral adamdır vs konu bu değil. konu, türkülerin bir şekilde toplumda kronik depresyona neden olmasıdır.

aynı argüman aşk şarkıları için de kullanılabilir. ve müzik kültürünün toksik olması ile sanayi devrimini yakalayamamış olmamız arasında ciddi bağlantılar kurulabilmesi mümkündür kanaatindeyim.
  • showing feelings of an almost human nature

zulmü de mi demiyek, aşık da mı olmayak la!!!
  • nerede bir türkü söyleyen görürsen korkma, yanına otur çünkü kötü insanların türküleri yoktur.

(bkz: neşet ertaş)
  • türk e ait olan kökünden gelen , tam anlamıyla (bkz: türk halk müziği) olarak geçen harikalar bütünüdür birader.kaldı ki türkü diğer müzik türlerinin aksine insanın kendini keşfetmesini sağlayan;kültürünü,insanlarını tanımasına imkan veren,zaman zaman ağlatan,yeri gelince eğlendiren eşsiz,dinlenesi harikalar bütünüdür.ayrıca türkü türkler'in, türkmenler'in türkmani, varsaklar'ın varsağı adı ile anılan halk şarkılarının adıdır.
    kaldı ki sen türkü afyondur diyerek aşık veysel'e, aşık mahsuniye, aşık veysel'e geçmişine özüne hakaret etmiş olursun. aslında senin bu başlığına ve yazdığına en güzel ve kısa cevabı derviş kemal tarafından bundan 58 sene önce "bana yaklaşma" adlı şiirde belirtmiş.

kültür erdem kurulundan ruhsatlı
    insanlığı çağdaşlığı ispatlı
    yalandan arınmış şekerden tatlı
    dilleri sevmezsen bana yaklaşma

yukarıda ki dörtlükten artık ne demek istediğimi anla.
  • kulaktan kulağa oynarken din kelimesini türkü anlayan yazar beyanı.

-din
    -dil
    -til
    -tül
    -tür...