şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "türkü söylemek benim için bir aşk halidir. en güzel aşklarımı türkü söylerken yaşadım. ne onlar beni aldattı, ne de ben onları. türkü söyledikçe yeşeriyor, çiçekleniyorum. ben yalnız türkü söylemiyorum ki. bu söylediğim türkülerle aynı zamanda, çağdaş türk toplumunun lied'lerini söylüyorum. ben türkü söylerken sazım ne benimle yarışır, ne türkülerle. bize yalnızca eşlik eder. bizi tamamlar. halkımızın büyük ustalarında da saz böyle saygılı bir uyum içindedir. bu açıdan bakılınca, türküleri bir besteci gibi ele aldığım daha iyi anlaşılır."

  (ruhi su, 1974)
 • "ben"in "o"ndan ayrılığının gayrılığının sona ermesi
 • kucaklaşmaktır...

  görmediğin, bilmediğin insanlarla, insanlarınla kucaklaşmak, dost bilmek, dert dinlemek, derdini söylemektir.
  sarmak, sarmalanmaktır anadolu sıcaklığıyla. tutmaktır avuçlarının içinde bir avuç toprağı, daha önce binlercesinin elinden geçmiş, işlenmiş, yorgun ama güçlü...
  hiçbir zaman hissedemeyeceğin kadar çok anlaşıldığını hissetmektir.
  haber yollamaktır nefesinle... anlatılanlarla doldurup ciğerini, özünle geri vermektir. çığlıktır, dinleyenin duyabildiği...
  seslenmektir, gidene...
  yakarmaktır, gidene değil, döndürebilecek olana...

  aşkı, savaşı, geceyi, gündüzü, uzağı, yakını, kaybetmeyi, bulmayı, kıskanmayı, özlemeyi, beklemeyi, eğlenmeyi, dayanmayı, dik durmayı, selamlaşmayı, vedalaşmayı, isyan etmeyi, alttan almayı, doğruyu, yanlışı, yaşamı, ölümü öğretendir.

  kucaklaşmaktır, geçmişinle, geleceğinle...
 • saatlerdir yaptığım, gece gece adamı damara bağlayan über ötesi eylem. hala birisi mercedes'le geçerken "aman allahım, bu ses..." der diye bekliyorum sözlük..
 • urfalı bir arkadaş tarafından gerçekleştiriliyorsa dadından yenmeyen eylem. tüm insani duyguları uyandırır, zorlarsa ağlatır.
 • trt dayatmalarini ve populer kulturun parcasi haline getirilmis ve standardlastirilmis turkuleri konunun disinda tutarak konusacak olursam; emperyalizmin tektip kulturlulugu hap gibi yutturdugu gunumuzde anarşist bir eylemdir.

  evrenselligin yolunu acan koprudur, sanilanin aksine kendi dinamikleri icinde soylendiginde diger dunya kulturlerince daha begenilendir.
 • fazlasıyla sevdiğim eylem. dalıp dalıp giderken mırıldanmak ya da bi an şevkle yüksek sesle söylemek... söylenmenin itirazın en güzeli gibidir. ne kadar farklı müzikler dinleyip farklılastıgımızı düsünsek bile türkü söylemek hiç vazgeçmeyeceğimiz yegane şey olacaktır. beni türkülerle tanıştıran o eski en eski dosta selam olsun.