şükela:  tümü | bugün
 • kendisi super bi hatundur. iskocya da bu sogukta political studies okumaktadir. robert mezunudur. ay sozluge lazim insandir.
 • (bkz: tüküler tükülerimiz)

  adını duyduğunda dumura uğradığım insan.. neyse ki tanımıyorum ama annesini veya babasını tanımayı çok istediim insan tipi.. niye koyarsın ki böyle bi isim, hiç yoktan türkü koy bari.. *
 • ilhan erdost'un iki kızından büyük olanının ismidir.
 • “ah bu türküler, köy türküleri
  ne düzeni belli, ne yazanı
  altlarında imza yok ama
  içlerinde yürek var
  cennet misali sevişen
  cehennemler gibi dövüşen
  bir çocuk gibi gülüp
  mağaralar gibi inleyen
  nasıl unutur nasıl
  ömründe bir kez olsun
  halk türküsü dinleyen...”

  ***
  sairim
  zifiri karanlikta gelse siirin hasi
  ayak seslerinden tanırım
  ne zaman bir koy türküsü duysam
  sairligimden utanırım

  bedri rahmi eyüpoğlu

  türkülerin bundan güzel tarifi olabilirmi ?
 • berdan mardini'nin kurşun yarası'nın gazıyla yaptığı türkü albümü.
  efkan şeşen'le çalışan berdan; kütahyanın pınarları, çökerte, divane aşık gibi, mardin kapı şen olur, kara köprü narlıktır ve hekimoğlu türkülerini okumuş bu albümde... kara köprü narlıktır türküsünün albüm kapağında hawar dile olarak yazıldığını da belirtmek gerek.
 • türk'ü anlamak için türkü dinlemek gerek.
  halkımızın aşkını, hasretini, kavuşma isteğini, acısını, sevincini söze dökmesi, sesle ve ezgiyle ifade etmesi sanatıdır. alır götürür insanı, bazen bir dere başında çamaşır yıkayan, zülfü gerdanına dökülmüş, yazması gevşemiş , sülün gibi türk kızlarının sevdiğine olan hasreti depreşir türkülerde, bazen zalim bir beye duyulan öfke ete kemiğe bürünür mısralarda, bazen saçlarına aklar düşmüş, elleri nasırlı bir türk anasının, yemen'e giden ve bir daha dönmeyen civanına yaktığı ağıtın acısı siner kelimelere...
 • az rastladığım fakat çok sevdiğim kız ismi. ne zaman türküler isminde bir kız tanısam, bu ismi ona veren kişiyi merak ederim. kim bilir ne güzel dileklerle, ne hayallerle koydu o ismi.
 • kız ismi
  arkaşımın söylediğine göre babası ideolojik bir anlamı olduğu için koymuş. keşke sorsaydım neymiş o anlam.

  hatta hocalar yoklama yapıp ayağa kaldırdığında "kızım sen tek kişi misin?" diye sormuşlukları var. (bu da böyle bir anımdı)