• büyük aldatmacalarla dolu şarkı.
    18 yıl oldu. o gün doğanlar ehliyet alacak, oy kullanacak, evlenecek yaşa geldi.
    "günü gelir sanma hesap sorulmaz" dedi alaaddin us. ne günü geldi ne de hesap soruldu. kimisi metro istasyonunda gişe memuru kimisi bakan kimisi köşe yazarı oldu. yüksek irtifadan başları dönüyor. biz ise türkü söylemekten, entry girmekten, entel dantel konuşmaktan ileri gidemedik.
    şu dizeler dışında doğru önermeye sahip değil:

güneşin akyüzüne bir duman çöktü
    bir türkü çığlıkla ateşe düştü
    kuytu bir köşede bir çiçek küstü
    büktü yaprağını boynunu büktü
  • bu şarkının sahibi alaaddin dostum "keşke bu şarkıyı yapmasaydım" diye yazmış facebooktaki profilinde az önce...sonradan hatırladım da şarkının vokalistlerinden biri de bendim bu kayıtta...keşke "sivas" olmasaydı, alaaddin dostum yazmasaydı ve ben de edip ağabeyle bu şarkıyı söylemeseydim...
  • edip akbayramın 1994 yapımı albümü. can yücel'in "aşkolsun sana çocuk" , vedat türkali'nin "bekle bizi istanbul" ve oktay rıfat'ın "kasımpaşa kıyıları" adlı şiirlerinin şarkıya dönüşmüş hallerinin yer aldığı albüm aynı zamanda.
    albüme adını veren parça ise sivas katliamında kaybedilenler için bir ağıt : (söz ve müzik : alaaddin us)

"kararmış ışığın hiç ışığı olmaz
    bilmez misin ki türküler yanmaz..."
  • sözlerin ve sesin güzelliğin bulu$tuğu ender albümlerden hatta albüm. türküler yanmaz bir çizik atar geçer insanın yüreğine.
  • erkan oğur'un eşsiz perdesiz gitarıyla eşlik ettiği güzel şarkı.

kuytu bir köşede küsen çiçeklere ithaf olunmuştur....
  • bu türkünün bir mısrası var ki; her duyduğumda boğazımı düğümlüyor. kendimden ve insanlardan utanıyorum.

"gün gelir sanma hesap sorulmaz"

hesap sorulmadı be! adam interpol bülteni ile güya aranıyorken sivas'ta yaşadığı, ehliyet aldığı, çocuk sahibi olduğu, çocuğunu kaydına geçirdiği ve günü gelince de kalp krizinden öldüğü anlaşıldı.

bizde türkülerle avunuyoruz; gün gelir sanma hesap sorulmaz... sorulmaz be agalar bu topraklarda mazlumun hesabı mesabı sorulmaz.
  • her dinleğimde içimdeki kor alevlenir,edip akbayram'ın yorumuna söylenecek tek şey var,muhteşem.
  • "türküler kor olmuş ciğerlerden çıktığı için ateşi içredir. ateşle yazılmıştır türküler ateşi ateşle yakamazsınız." fikrininin sloganıdır.
  • acısı dinmeyen katliama yazılmış en anlamlı ağıttır. evet türküler yanmaz.
hesabın var mı? giriş yap