• cok afedersiniz ermeni denince ortalik ayaga kalkti ki bence sonuna kadar hakliydi tepkide halk. cok afedersiniz turkum deyip bir de hakaretin boyutunu artirip tedavi oluyorum denince bir minik haber basligi olarak kaliyor. bu topraklarda osmanli'dan beri turk'luk hic degerli bir sey olmadi. tam olacakti, oldurmadilar. ataturk'un ve binlerce eski turk yoneticilerinin kemikleri sizliyordur.
  • bunca yıllık ömrümde bu kadar aşağılıkça bir cümle kurmak aklımın ucundan bile geçmedi, ki türk bile sayılmam! "dil ifşa eder" demiş güzel bir ağabeyimiz. zihinsel formasyonunuzun ilerici, demokrat, sosyalist, dindar olduğunu iddia etmeniz haybeyedir böyle zamanlarda. çünkü arka planda yer alan hastalıklı yapı o dile nihayetinde muhakkak yansır. o an için çok güçlü olduğunuzu düşünüyorsunuzdur, çok sempatik ve komik.. kazandığınızı ver her şeye hakkınız olduğunu veya sadece saray soytarısı olduğunuzun farkındasınızdır ve hükümdarınızın karşısında görevinizi ifa eyliyorsunuzdur. sebep muhtelif, lakin sonuç kaçınılmaz! iddia ettiğiniz kişi olmadığınızı, dilinizin yaladığı yerden anlarlar bir vakit. benzer bir cümleyi bir mhp vekilinin ettiğini düşünün; kürtüm ama tedavi oluyorum!
    ne oldu komik gelmedi mi?
  • bir ara türk solunun sempati merkezi haline gelmiş "abe"si sırrı süreyya'nın buram buram ırkçılık kokan esprisi.

aferin sana abe!

tedaviye devam.
  • yeni türkiyenin yeni cumhurbaşkanı tarafından da komik bulunup gülünmüş süper espri.

haber

"bu sırada emine erdoğan’ın “siz nerelisiniz?” diye sorması üzerine, önder, “adıyamanlıyım, çok afedersiniz türküm, tedavi oluyorum“ yanıtını verdi. önder’in esprisi erdoğan çiftini ve masayı güldürdü. önder’in, “tarım bakanı mehdi eker’den tespih istedim, vermedi. verseydi tekrar bakan olması için dua edecektim” sözlerine erdoğan çifti uzun süre güldü. "
  • kendisini kürtlerin nasıl tedavi ettiğini merak ediyorum. bizim tatlı su solcuları oo sırrı baba diyip bu ırkçıya oy vermişlerdi bir de utanmadan.
  • küstahça bir açıklamadır.
  • ironi, espri diye küçümsenmeye çalışılan büyük gaf. bir kere ironiyi insan kendi kimliği üzerinden yapar, karşı tarafın kimliği üzerinden yapılınca, o zaman ironi yapmış olmuyorsunuz; aksine, eleştirmek istediğiniz kişinin seviyesine inip, düpedüz ırkçı oluyorsunuz. "affedersiniz kürdüm" gibi bir cevap verilmiş olsa, ancak o zaman buna kapak demek mümkün olurdu. ancak şimdiki haliyle, hem "sırrı abe"nin, hem de liberal destekçilerinin, gerçekleri görme konusunda gerçekten de tedavi görmesi gerektiğinin adeta kanıtı olan bir cevap olmuş.
    edit: sırrı süreyya, bazı demeçlerinde türküm demiş. olabilir, kimse her siyasinin her demecini okumak zorunda değil. sonuçta kendisi, temel olarak kürtlerin haklarını savunan bir partiye mensup, dolayısıyla, siyasi kimlik olarak kürtleri daha çok temsil ediyor. ayrıca, sonrasında eklediği "tedavi oluyorum" cümlesi, artık kimlikler üstü bir hakaret olduğundan; hangi ırka mensup olursa olsun ırkçı bir söylemde bulunmuş oluyor.
  • sırrı süreyya önder'in ağzından çıkan bu söze ironi diyen kişi ya ironinin ne olduğunu bilmiyordur ya da konuyu saptırıyordur. sırrı süreyya'nın hangi millete ait olduğunu bilmiyorum ama siyasi kimliği açısından bakarsak "kürdüm ama tedavi oluyorum" deseydi ironi olurdu.

açıkça ırkçılık barındıran sözdür.
  • ima, ironi, şaka hatta kapak denilen bir ssö vecizesi.

hiçbiri değil, ne dediyse onu söylemiş, hatta bu ilkde değil, buyur 2012;

ben de türk'üm, allah başka bir keder vermesin

bunun sosyalizmle, solla falan alakası yok, bir kesime şirin gözükme çabası, prim yapma yolu.

ırkçı, fikren çarpık bir zihnin eseri, bu kadar.
hesabın var mı? giriş yap