şükela:  tümü | bugün
 • cnn türk ekranında yayınlanacak olan 12 bölümden oluşan belgesel yapım, daha önce benzer programlar hazırlamış taha akyol sunumuyla. ilk bölümü 8 eylül 2017 tarihinde 21:00'da gösterilecek yapımda türkiye'de ilk kez yayınlanacak görüntüler bulunacakmış.

  "balkan savaşı’yla başlayıp türk ordusunun izmir’e girişiyle sona eren, osmanlı’nın felaket ve türkiye’nin kuruluş yılları olan 1912-1922 sürecinin, başka bir deyişle “on yıllık savaş” döneminin tamamı anlatılmış oluyor."
 • iktidar tarafından
  yaptırılmış izlenimi veren belgesel.
 • iktidarla uzaktan yakından alakası olmayan, tamamen taha akyol'un bağımsızlığı ile hazırlanmış belgesel.
  (bkz: kesin bilgi)
 • 10 kasım'a denk gelmiş bugünkü bölümünde sakarya meydan muharebesi işlenecek. taha akyol'un hazırlayıp sunduğu yapım.
 • göstermeden atatürk karşıtı söylem içermektedir. önce atatürk'ün aile dostu olan fikriye hanım ile imam nikahlı olarak birlikte yaşadığı söylendi; ardından yunan taaruzu üzerine atatürk kayseri'ye taşınma emri verdiğini, bütün gece sabaha kadar ne yapacağını düşünürken "bir anıt gibi yükselen fevzi çakmak"ın cepheden durumun leyhimize olduğunu bildirerek milletin kaderini değiştirdiği, atatürk'ün emri geri aldığı söylendi.

  mesela, atatürk'ün ordunun sakarya nehrinin doğusuna çekilmesi gibi stratejik kararı, ordu çekildi gibi yüzeysel bir şekilde geçiştirildi.

  10 kasım günü, sakarya muharebesini anlatan bir belgeselde atatürk'ün adını mümkün olduğunca az ve olumsuz imajlarla anmak, üstüne bir de fikriye'den bahsetmek..

  kusura bakmayın ama iyi niyet aramam mümkün değil.

  edit: "atatürk neden savaştan önce değil de savaş zaferle bittikten sonra seferberlik ilan etti." (bkz: taha akyol)