şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de evrim konusunun iyi anlaşılmamasında önemli bir etken olduğunu düşündüğüm durum, 1970 aynı zamanda charles darwin'in insanlığa ışık olmuş araştırmasının türkçeye ancak çevrildiği tarih. arada 110 seneden fazla var. oysa charles darwin yaşıyorken kitabı pek çok dile çevrilmiş ve darwin hayattayken eklemeler yapılmıştır (ilk basım 1859). evrimse türkiye'de doksanlı yılların ortalarına kadar ciddi biçimde tartışılmamış. sanılanın aksine müfredatta esaslı yeri olmamış. 2000'li yılların ortalarında evrimle ilgili homurdanmalar başlamış. evrimi konuşan öğretim görevlileri ve öğretmenler bir şekilde açığa alınıp yerleri değiştirilmiş. bugünse cihadın öğretilecek olduğu çocuklarımızın evrimden haberleri bile olmayacak. böyle gelişemeyiz.
 • evrimimizi o tarihte ancak tamamlamışız demekki. şimdi de 15 yıldır geriye gittiğimize göre 17 yıl sonra geri yasaklanması lazım. buradan 2034 yılına selamlarımı iletiyorum.
 • “ın north america the black bear was seen . . . swimming for hours with widely open mouth, thus catching, like a whale, insects in the water. even in so extreme a case as this, if the supply of insects were constant, and if better adapted competitors did not already exist in the country, ı can see no difficulty in a race of bears being rendered, by natural selection, more and more aquatic in their structure and habits, with larger and larger mouths, till a creature was produced as monstrous as a whale.”(türlerin kökeni, 1. baskı, 6. bölüm, s. 184)

  gördüğünüz gibi balinaların kökeninin ayılar olabileceğini savunan bir şizofrenin kitabının uzun süre çevrilmemesi durumudur.
  yukarıdaki satırlar evrim teorisi online adresinden alınmıştır gerçektir.
  edit: madem şizofrence değil arafosil göster ben de mantıklı bulayım.
 • katırdan küçük, merkepten büyük uçan yaratığın (bkz: burak) bir insanı gökte taşıdığına inananların kötüledikleri olay. ay ikiye yarılıyor, melekler insanlar arasında savaşıyor ama her nasılsa yeryüzündeki iki memeli arasında bağ kurulamıyor. evet çok şizofrence.
 • das kapital'in ilk emekleme döneminin ülkemizde 1933 yılında yaşandığını düşündüğümüzde erken de yayımlansaydı bu mantalite, bu mantık bizde olduğu sürece hakkını vermenin zaten zor olacağı neşir faaliyeti.