şükela:  tümü | bugün
  • iyi yanları:
    -ucuz

kötü yanları
    -kesim kötü çıkabiliyor. (burada kötüden kastım, toplu baskı yaptıkları için, sizin işinizin yanındaki işin kalıntıları olabiliyor diye eklemem gerek)
    -bin adetlik baskıda bile renkler oynuyor.(açıklı koyulu)
    -kesim payı olarak normal baskı yapılışından daha fazla bırakmanızı istiyorlar ancak buna da uymayıp normal baskı gibi kesiyorlar. sonuç, çerçeve. hadi bir daha kestir.
    -organize matbaacılık diyorlar ama kesinlikle organize değiller. 20 şubemiz var olacak o kadar diyor mersin şubesi. ama iş eksik geliyor, kırımı yapılmadan geliyor, 3000 adet baskının sadece 1000 tanesi geliyor ve bunun da geliş tarih ve saatini bilmiyorsan buna organize değil organizasyonsuzluk derim.

kendi renk kartelalarından renkler kullanıyorum şimdi. bakalım sonuç ne olacak. eğer yine renkler gökkuşağı gibi gelirse kartvizit dışında bir iş vermem.

ayrıca 20 şubeyi organize edemiyor, hatalar yapıyorsan işi bu kadar büyütmemelisin demektir. hızlı büyümek her zaman iyi değildir.
  • işinizin hatasız basılması için sizden fazladan belirli bir ücret isteyen firma. sabah 9'da teslimata gidip işinizi teslim alacaksınız ama o saatte açık olmadıkları için dumura uğrarsınız. baskıya attırdığınız işinizi internet üzerinden takip edemezsiniz. kesinlikle arayıp soracaksınız.
  • grafikerlerinin çok fazla yazım hatası yaptığı matbaa. bir işe baskı için onay vermeden önce, taslağını en az 5 defa kontrol etmek gerekiyor. çünkü neredeyse tüm işlerde mutlaka e-posta, telefon veya yanlış yazılmış kelimeler gibi birçok yazım hatası çıkıyor. böylece aldığınız iş çöp oluyor. kısa zamanda daha çok iş yapabilmek için çok hızlı ve dikkatsiz çalışıyorlar. (bkz: ucuz etin yahnisi)

web sitesi: www.turmatsan.com
  • organize matbaacılık adı altında, görünürde ucuz ancak genelde %30'u çöp olan, kalitesiz işler yapan şirketlerden biri.

basılı işlerinde bu ya da benzeri fason baskı yapan matbaalarla çalışan firmalar 1-0 yenik başlarlar gözümde. hele görüşmede karşıdaki insan cebinden çıkarıp o eğilip bükülen, parlak yüzlü kartviziti verdiğinde bir daha bakmazsınız muhtemelen o kartvizitin sahibinin yüzüne.
  • 3 yıl önce organizasyonsuzlukları nedeni ile döşemişim.
    iyi yapmışım.
    şimdi de 65 tl para iadesini 45 günde yapmadıkları ve "gönderin ihtarnameyi!" diye artizlendikleri için söyleniyorum.
    bir iş vardı. cumartesi iş baskıya yetişsin diye cumadan para gönderdim ama cumartesi iş iptal edildi. yapmadım. neyse dedim 3-5 gün bekleyeyim. belki bir şeyler çıkar. 1 hafta 10 gün çıkmadı.
    skype'tan yazdım. tamam dediler. sonra biz gönderemiyozu dediler. istanbul aradım, izmir onay versin dediler. izmir'i aradım istanbula söyleyin dediler. sonuç istanbul, izmir biz bu para ile iş yapmadık derse yollarız dediler. izmirden onaylattım. istanbula haber versin diye bekledim. 20 gün geçti yine ses yok. eee ... e gönderemiyoruz şirket iadelere sıcak bakmıyor. (savunmaya bak. sen sistem kuramamışsın diye benim parama nasıl el koyarsın? o para 300-500 olsaydı bak ben senin mızlanmanı bekler miydim. ve hatta keşke ihtarı baştan gönderseydim... neyse. yine istanbulu aradım. ihtar hazırladım. eğer gönderiyorsanız gönderin dedim. muhasebeden bi kız aradı. (celal mi cemal mi patronmuş) patron "göndersin ihtarname" dedi kapadı. noterden ihtarname 75 tl filan ya. onu görünce ben vazgeçeceğim sandı. ama bilmiyor ki taahhütlü psota ile yolladım ihtarı. 4,5 tl.... cuma yolladım sanırım. pazartesi daha ihtar onlara ulaşmadan parayı göndermişler. yani anlayacağınız ticaret adabı sıfır. paraya el koy. gönderme. göndermeemk için uydurduğun sebep olarak "takip edemeemyi" dile getir. sonra "gönder ihtarname" diye dayılan. sonra da "senle mi uğraşacağı" der gibi parayı gönder! neyse. en azında paramı geri aldım. bir daha da bunlarla çalışmam. toplu iş yapan bir ton matbaa var artık!

başka yazmak istediklerim de var da .. neyse. sitesine girip hakkımızda kısmındaki fotoraflara bakın anlarsınız...
  • 15 gün önce verdiğimiz siparişi arada kaynatıp basamayan, beklemeye alan, sonra suçu müşteriye atan, sistemsiz, kalitesiz, 5 para etmez bir firmamsı şeyin teki.

daha kötüsü ise yaptıkları hatayı kabullenmemeleri.
    iki kere gidip siparişin anca daha basıma bile girmediğini öğrendikten sonra kargoyla karşı ödemeli olarak gönderebileceklerini belirtti müdürleri. müdürlere neden göt dedikleri sanırım buradan belli oluyor. bu kadar çingene işi bir firma daha görmedim. sen yaptır karşı ödemeli gönder de bana karşı ödemeli gönderirim deme ben gelince kargocu para istedi diye geri yollamam en azından sinirim geçmiş olur. çünkü 2 kere beni ayağına kadar getirtmeye hakkın yok. üstüne üstlük bizi buraya 2 kere kendi hatanız yüzünden getirttiniz dediğimde ise ben bizde bir hata görmüyorum demez mi!

tanım : utanma yoksunu arsız zihniyetler topluluğu firması.
  • türmatsan'a iş yaptıracaklara bir takım tavsiyeler vereyim. öncelikle matbaa işinizin ne denli önemli olduğuna karar verin. çünkü kalite arıyorsanız yanlış yerdesiniz. kaliteli baskı ve matbaa işleriniz için hiç kafanızı yormadan daha profesyonel matbaalar ile çalışın.

"kalite önemli değil ucuz olsun çamurdan olsun" diye düşünüyorsanız doğru adrestesiniz. ancak bazı yaptıkları iş gerçekten kaliteli olabiliyor. en iyi yaptıkları iş kartvizittir. teslim edilen işlerin genellikle %10 kadarı bozuk çıkabilir.

grafikleri türmatsan grafikerlerine sakın yaptırmayın. hata yapma olasılıkları çok yüksektir. grafikerlerin kötü olduğu manasında bir şey demiyorum, grafikerler birer memur gibi sabahtan akşama kadar dandik bir samsung monitörüne bakarak zamanlarını tüketiyorlar. eğer grafikleri kendi bünyeniz altında yapma imkanınız varsa yapın, işinizi öyle teslim edin.

katalog, karton çanta, cepli dosya gibi biraz mücellit zanaati gerektiren işlerinizi asla türmatsan'da yaptırmayın. 1000 adet kataloğun yarısını çöpe atma durumunda kalabilirsiniz.

magnet, el ilanı, broşür, kartvizit gibi basit matbaa işlerinizi verebilirsiniz. bu ürünleri uygun fiyata 1 günde teslim alabilirsiniz.

2017 yılbaşında topkapı dükkanını baştan aşağı bir yenilediler. açıkçası yenileme yapılırken biraz umutluydum. hizmet kalitesini de artıracaklarını düşünmüştüm ama yanıldım. sadece dükkanın dekorasyonunu yenilediler. yenileme demek içimden gelmiyor ama başka kelime telaffuzu var mıdır bilmiyorum. o kadar berbat bir dekor, o kadar zevksiz bir iç mimari kimin aklına geldi?
  • bu firmaya iş yaptıracaklara tavsiyem yaptırmayın. işi hatalı gönderirler kesinlikle suçlu sizsinizdir. iş baskıdan çıkıp çıkmadığını ne aşamada olduğunu asla öğrenemezsiniz. size iletişim için numara verirler asla açan olmaz. muhatap bulamazsınız. kesinlikle bulaşmayın.
  • klasik matbaa yerine bidolubaski.com gibi bir hizmeti kullanabilirsiniz.