şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: deniztemiz)
  • sıvı el sabunları çok güzel kokuyor.
  • bulasik deterjani sanki yaglari sokmuyor gibi.. sadece bardak mi yikayayim? oysa ki ne guzel icime sinerek almistim.
  • yeni tekne sahipleri ilk önce bunlardan alır, sonra bakar temizlemiyor döner pril'e cif'e diyorlar.

sıvı el sabunun kokusuna hastayım o ayrı.
  • cam ve ahşap temizleyicisi gayet iyidir. genel yüzey temizleyicisi ya ayrıca durulama gerektiriyor ya da ben kullanmayı beceremiyorum, pek memnun kalmadım. ama ahşap taş demeden bütün yüzeylerde ahşap temizleyicisini kullanıyorum ondan memnunum. bulabilirsem sabun ve bulaşık deterjanını da denemeyi planlıyorum.

edit: teknem falan yok, evde kullanıyorum. suya zarar vermeyen temizleyici buldum diye markette zıp zıp zıpladıydım ilk gördüğümde.

büdüt: bir de cam temizleyicisi çok güzel kokuyor.
  • bulaşık deterjanıyla güzel cam siliniyor. sanırım kuduz gibi köpürmediğinden. bulaşıkta beğenmedim. aynı sebepten olabilir.
  • çevre dostu deterjan tercih ettiğim için dikkatimi çekti, denemek için aldım. bulaşık deterjanından hiç memnun kalmadım. zaten bardak çanak bulaşık makinesinde yıkanıyor. geriye tencere tava kalıyor, onları da yağdan arındıramıyor. bi deterjanın çevre dostu olması kadar, işe yaraması da önemli. muadili olan frosch veya amway bulaşık deterjanları çok daha başarılı.
  • deniztemiz derneği ile alakalı, bulaşık makinesi deterjanı da olan marka. süpermarket dünyası raf kiralama rantı üzerine kurulu olduğu ve göz önündeki yerleri fmcg devleri çoktan kaptığı için ürünleri alt raflarda, gözden gönülden ırak bir yerde gördüğüm kadarıyla.

kullanmaya başladıktan sonra daha çok atık su üretiyorum, deniz kenarı olsaydım denizi daha çok kirletiyorum diyebilecektim. şöyle ki;

- (reklam olmasın marka vermiyorum) kullandığım bulaşık deterjanı, bulaşık makinesine doğrudan konmuş bulaşıkları pırıl pırıl yapabiliyordu. ancak söz konusu ürünle bu performansı elde edemedim. bulaşıkları önce çalkalayıp sonra koyuyoruz yeni düzende.

- bulaşıkları da makineyi de tam temizleyemediği için makine daha çabuk kokmaya başlıyor. daha az doluyken çalıştırıyoruz artık.
  • deniz ve çevre dostu sıvı el sabunu.

doğa dostu, doğada çözünür yazıyor diye alıyorum. gelirleri deniz kirliliği ile mücadele projelerine harcanıyormuş. artık ne kadar doğru bilmiyorum zira şirketler o kadar sansasyonel işlere karışıyorlar ki sözlerine güven olmuyor. gene de en azından diğer sabunların böyle bir iddiası yokken bu sıvı sabununun olması alınmaya değer kılıyor. başka ürünlerini denemedim ama sıvı sabunu iyi. ekonomik ayrıca öyle pahalı değil diğerlerine göre. hemen her markette, olmadı eczanede bulunur diye düşünüyorum.

yaşasın doğa
    yaşasın çimen
    yaşasın yeşil
    yaşasın ağaçlar
    yaşasın deniz

biz doğayı koruyalım ki allah da bize felaket tattırmasın.

insanların ellerinin kazanmış oldukları yüzünden denizde ve karada bozgun çıktı. allah onlara, yaptıklarının bir kısmını tattırıyor ki geri dönebilsinler.
    (rum suresi 41.ayet)

iman ettiği kitap doğayı korumaya çağrı yaparken, çevre bilinci oluştururken doğal dengeyi tahrip edenlerle en çok mücadele etmesi gereken güya milyon nüfuslu müslümanlarken; daha çok seküler yaşantısı ile göze çarpanlar bu konuda bayrağı taşıyor.

müslümanların iman ettiği kitabı anlayarak okumayıp, uydurma imam fetvaları ve uydurma hadis yığını ile oluşturulmuş; uydurulan islamı yaşadıklarından herhâlde... der bu konuyu burada noktalandırırım. teşekkürler.