şükela:  tümü | bugün
  • bir kısaltma.
    "türkiye serbest muhasebeci mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler odalari birliği"nin bu şekilde yazılması, hadi bakalım açılımını de denildiğinde şaşırtan* bir durumdur muhakkak.
  • serbest muhasebeci, serbest muhasebeci ve mali müşavirler ve de yeminli mali müşavirlerin ilk kez belgelerini alacakları sırada anormal harçlar ödedikleri bir üst meslek kuruluşunun ismi.
    tüm illerin mali müşavirlik odaları bu kurumda temsil edilirler.eski başkanı şimdiki chp milletvekili mustafa özyürek idi.şimdiki başkan ise mehmet timur dur.
  • (bkz: serbest muhasebeci mali müşavir)lerin sırtına hergün yeni bir yük yükleyen maliyeye karşı muhasebecilerin hakkını yeterince savunamayan ve üyelerinden her yıl milyonlarca para toplayıp bu parayı nereye harcadıklarını merak ettiğim lüzumsuz bir kuruluş
  • bünyesinde barındırdığı üyeleri korumaktan çok yolmak zihniyetinde olan ve topladığı paralar itibariyle adının müşavirbank olarak değiştirilmesi gereken birlik
  • illerde bulunan mali müşavirler odalarının türkiye çapındaki üst birliği. mali müşavirlik mesleğinin en üst düzeyde temsil edildiği kurum.

tabipler odası, barolar, her türlü birlikler, hatta esnaf birlikleri bile üyelerinin haklarını sonuna kadar savunurken, üyelerini temsilen iş bırakma eylemi bile yaparken bunlar içerisinde en mutlu mesut görünen birliktir. 55 bin üyesi, 55 bin de potansiyel üyesi bulunan dev bir sivil toplum örgütü olmasına rağmen derin bir sessizlik içindedir. tabipler odası üyelerinin rekabete kurban gitmemesi için ihtiyaç olmasına rağmen tıp fakültesi açtırmamakta direnirken, türmob 'nasıl daha fazla üyeye ulaşır, nasıl daha fazla aidat alırız'ın derdindedir. %40 kayıtdışı ekonomide mükelleflerinden %100 kayıtlı olmalarını isteyen devletin mali anlayışında arada kalan üyelerini savunmaz. bilakis, buyurulan her işi muhalefetsiz kabul eder.

bütün yaşanan bu sıkıntıların temel nedeni yönetim kurulu üyelerinin teşekkülünden meydana gelmektedir. yönetim kurulu üyesi olabilmek için gelir durumunuzun ve iş durumunuzun epey iyi olması gerekmektedir. iş durumu ve gelir durumu iyi olan bir yönetim kurulu da doğal olarak maliye bakanlığı ile kişisel sorun yaşamak istemedeğinden sesini çıkaramaz. böylece üyelerinden kopuk, maliye bakanlığı'na sevgi ve sempati duyan yönetim anlayışı kendiliğinden gelişir. burada başlayan üyelerinin haklarını savunmaktan kopuk anlayış hemen her icraatte kendini gösterir.

nitekim, üyeleri ile farklı dünyaların birliğidir.
  • son genel kurulunda başkanlığına nail sanlı seçilmiştir.
  • 84.000 smmm'yi 4, 4000 ymm'yi 5 üyenin temsil ettiği garip bir yönetimi vardır.
  • meslek mensuplarina bir faydasi olmayan kurumdur.

(bkz: smmm)
    (bkz: ymm)