• türkiye'de yeni yeni yetiştirilmeye başlanan cranberry ye bulunan türkçe karşılık. bilhassa bir iki senedir bu isim sıklıkla kullanılmaya başlandı.
  • yurtdışından ithal gelenler* şekerle kaynatılmış bir de üzerine koruyucu basılmış oluyor. beele kendi halinde kurutulmuyor. koruyuculara alerjisi olanlar dikkat ediversin. kaşım kaşım kaşınırsınız sonra.

ha bi' de, "bunun tohumları duruyormuş zati üzerinde ben bunları eker büyütürüm" demeyin benim gibi. kaynadıktan sonra ölüyor tohum içindeki embriyolar ):
  • yaban mersinidir. besin değeri yüksek olup abd kökenlidir.
  • türkiye'de işlenmiş olanı yenmemesi gereken meyvedir.

bunun 100gr 75 gr karbonhidrat var, 65 gr şeker! yiyen şeker hastası oluyor.
  • yaban mersini ile karıştırılan güney amerika'da yetişen bir meyve türü.

yaban mersini mor, koyu mavi renkli ve tatlıdır. turna ekşisi ise tam bir kırmızı, sulu ve çok ekşidir. antibiyotik ve güçlü bir antioksidandır
  • yaban mersini degildir. tadi mersinden cok farklidir.

yaban mersini icin (bkz: blueberry)
  • latince “crane-turna ve berry-yemiş” sözcüklerinden türetilmiştir ve yaban mersini değildir.antioksidan açısından en zengin meyvelerdendir.
  • (bkz: kızılcık)
  • geçen ay erkek kedilerimizden birinin idrar yolları problemi yaşaması ile başlayan sancılı tedavi sürecinin bitmesiyle, veterinerin bu süreçte kullandırdığı "urinary care" etiketi taşıyan özel mama içeriğini incelediğimde gördüğüm kızılcık türü. cranberry kelimesiyle ingilizce kaynak da taradım ve özetle e. coli/koli basili'nin mesane yüzeyindeki mukozaya tutunmasını önlediğine dair birkaç cümleye rastladım.
    meğer, idrar yolları problemi yaşayan insanlar için üretilmiş besin takviyesi adı altında satılan hapları da varmış. anadolu'da, kızılcık için kullanılan kiren ismiyle telaffuz benzerliği de ilginç.
  • idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle koşa koşa gittiğim doktordan elimde bol bol cranberry suyu içmeme dair öğütler yazılmış reçeteyle çıkmam ve akabinde taze taze alıp suyunu içmemle bıçak gibi ağrılarımı, enfeksiyonumu kesip atan yemiştir. türkiye'de nerede yetiştiriliyorsa bulup herkese tavsiye etmek istediğim buruk tatlı harika faydalı meyvedir.
hesabın var mı? giriş yap