şükela:  tümü | bugün
 • atatürk'ün batı müziğini özendirdiğini zanneden yazar beyanı.
 • sabah sabah güldürmüş tespittir.

  ekşisözlük işsiz süser timinin iş başında olduğunun göstergesidir.devamını diliyorum.

  https://m.youtube.com/watch?v=trdaejpv1hs
 • --- spoiler ---

  durna; habercidir ,hasrettir, özlemdir, dert ortağıdır, özgürlük sevdalısıdır, sestir, avazdır. ayrıca gök tanrıyı temsil ettiği var sayılmış kutsaldır, hz.alinin sesidir nefesidir. turnanın bu özellikleri türkülerde dile gelmiştir.
  --- spoiler ---

  trt thm repertuarındaki turna sembollü türkülerin ezgisel yapıları ve durnalar semahının incelenmesi -- sirali tam liste
 • tamam güldük de komik olayım derken cahil olabileceğini de hesaba katsaydın keşke.

  turna alevi bektaşi kültüründe kutsal bir hayvandır. bereketi, saflığı, dürüstlüğü temsil ettiği gibi hz. ali ile de ilişkilendirilir. bu nedenle turna semahıdiye bir ritüel bile vardır.

  ha amaç anadolu'ya dair her şeye bok atmaksa devam et.
 • şamanlar birer shapeshifter olarak hayvan kılığına girebildiklerinden onların hikayelerini anlatan ve bazen kendileri de birer şaman olan ozanlar da sürekli turnalara seslenirler. islam sonrası türk kültürününü bir parçası olarak tasavvufta da "kuş donuna girme" motifi bulunur.

  nuh'un tufandan sonra gemiden ilk saldığı kuşlardan birisi de turnayı andıran ancak ondan daha bodur olan, verimliliğin sembolü kelaynak/ibis'dir. aynı zamanda antik mısır'ın bilgelik tanrısı thoth da; kelaynak kafalı bir insan vücudu ile tasvir edilir.

  kalite kuştur yani, canlı bulursanız öldürmeden önce biraz izleyin.
 • onun kara treni de var dediğim zozan.
 • şimdi ben bunun espri olduğunu, şaka olduğunu biliyorum ama dokundu biraz. o yüzden yazacağım kusura kalma. bazı konularla şaka yapılmamalı.

  o halk ozanı dediğimiz gariban iki oda, bir kerpiç evde kalıyor. dışarıda da bi bok yok. telefon yok mesela. gurbete gitmiş bir sevdiği var ondan da haberi yok. mektup gelse ki; gelmez, o zaman haberi olacak... sen gurbetliğin ne olduğunu bilir misin zamane çocuğu? hele ki kara tren zamanlarındaki gurbeti.

  (bkz: gurbet)

  sen sevdiğinden, kalbinin parçasından ayrı düştün mü hiç? yok düşmedin. çünkü elinde telefonun var. açıyorsun neredeyse bulup konuşuyorsun. hatta skype filan... karşına geliyor. gülüyorsunuz, gözler süzülüyor, mimikler seviliyor... peki ya göremeseydin ne olacaktı? misal mardin'desin. sene 1930. darülzerefan manastırının zeytinliğinde oturmuşsun ama sevdiğin adana'ya gitmiş... gideli de çok olmuş. burnunda tütüyor.

  ne yaparsın biliyor musun? önce adana'dan gelenlere sorarsın bi parça haber için. o da yoksa adana'ya doğru giden her canlıdan haber sorarsın. turnaların göç yollarına bak gurbete ve eve doğru iki yolları var gariplerin.

  (bkz: turnaların göç yolları)

  turnaya yalvarırsın lan. valla bak. turnaya dersin ki al benim kokumu ona götür onun kokusunu bana getir. özlersin çünkü. adana'daki turnam al bu nefesimi mardin'e, mardin'deki de al bu canımı adana'ya götür der. hele bir de bir savaş zamanı var ki... doğrudan güneye gitmiş canlar, ahçikler var... ne sen onları sor ne ben anlatayım

  velhasıl sen özlemiyorsun ki! skype var sende. yakında yarin kokusunu ileten zıkkım da çıkar.tam olur!
 • kablosuz teknolojisinin gelişimiyle unutulmuştur.

  (bkz: telli turna)
 • sonunda turnaya da laf ettiniz ya..içinizdeki yaratıcılığı(!) gün yüzüne çıkarttınız..eğitim şart ,valaha billaha şart..