şükela:  tümü | bugün
 • "ptt' nin yurtdisina koli yollama seysi".

  ben demiyorum, ukteyi veren arkadaş diyor. madem tanımı yapmışsın, entry gireceğine neden ukte verirsin sayın bumerang (ifşa da ederim), onu da çok merak ediyorum.
 • fiyatları hiç de uygun olmayan bir servis.

  kurumsal ve çoklu gönderilerde indirimli fiyat için nereye ne yapıyo*z bilen varsa yeşillendirebilir mi?
 • en geç 4 günde hızlı göndereceğiz diye dünyanın parasını alan ama 6 gün sonra kargonun yurtdışına gönderip gönderilmediği bilgisini bile sağlayamayan sözde ptt hizmeti.
  aman uzak durun.
 • paranizla rezil olmak icin secilebilecek yurtdisi kargo servisi..burdan paketi teslim alip uluslarasi kargo firmalarina teslimat yaptiran, dolayisiyla bi aksilik ciktiginda duzeltmeniz pek mumkun olmayan, 2-3 kisilik memur kivaminda musteri iiliskileri uzmani barindiran, musteri ile iliskilerde bastan savma felsefesi uygulayan, rakiplerinin 2 gunde teslimat yaptigi ulkerelere 3 haftayi bulan teslimat sureleriyle inanilmazi basaran, hatta 3 haftada bir duzeltmeyi yapamayip da paketin iadesine sebep olabilen, sizi aliciya karsi rezil duruma dusurebilen, an itibari ile de fiyatlari tercih edilmesine sebep olacak tek etkeni safdisi birakmis noktaya gelen ve gelecegi pek umut vermeyen bir olusumdur.
 • 5 kopyalı form doldurmanız gereken, alıcının telefon numarası olmadan gönderi yapılamayan, ptt'nin yurtdışı gönderi servisi.
 • ptt'nin yurtdışı hızlı kargo gönderim servisi. geçtiğimiz hafta ilk kez denediğim ve gerçekten beklemediğim kadar hızlı teslimat yapılması sonucunda ilk deneyimimde memnun kaldığım servis.

  işi düşebilecekler için deneyimimi de paylaşayım.

  ingiltere'den almış olduğum siparişi turpex'le yollamaya karar verdim. daha önce standart posta deneyimim oldu, abd'ye 3-4 hafta gibi bir sürede teslim edildi. biraz da sabırsız olduğumdan bu kez daha hızlı bir servis denemek istedim. önce ptt'nin sitesinden fiyat araştırması yaptım. standart kargo ile 120-150 civarı bir meblağ ödeyecektim. gönderinin ağırlığı üç kiloya yakındı. turpex'de bu ağırlık için 81 tl fiyat görünüyordu. hem hızlı hem de daha ucuz! tabii bu benim düşüncesizliğim ve aceleciliğimden kaynaklı hatam sonucu ödeyeceğimi sandığımdan epey fazla bir meblağ ödemek zorunda kaldım. neyse, sırayla gidelim.

  ürünü paketledim ve geçtiğimiz hafta pazartesi sabahı ptt'nin yolunu tuttum. turpex hizmeti sadece "merkez" ünvanı taşıyan birimlerde mevcut, şubelerde yok. önce bir form dolduruyorsunuz. alıcının telefonunu soruyorlar. bilmiyorum dedim, ama gerekli falan dedi önce memur. sonra benim cep numaramı girdi, bakalım kabul edecek mi diyerek, bir sorun çıkmadı. demek ki sadece sisteme girerken gerekli telefon numarası. sonunda gönderim ücretini söyledi memur. 202 tl! işte o anda aydınlanarak kendi dangalaklığıma küfrettim içimden. hayır, yıllarca dış ticarette çalıştım, gönderilerde kg ve desi mevzusundan haberdarım. hatta paketlemeden önce aklımın bir tarafında olabildiğince küçük bir paket yapma düşüncesi vardı. ama gelgelelim o aşamaya gelince tamamen aklımdan çıkmış ve evde mevcut kutuyla paketleyivermiştim. oysa onun yarısı kadar bir kutuya da rahatlıkla sığdırabilirdim ürünü. sonuç olarak benim 2 kilo 760 gram ağırlığındaki ürün desi hesabı nedeniyle 8 kilodan işlem görmüş oldu.

  sitede ingiltere'ye iki günde teslim edileceği belirtilmiş, postanedeki memur dört gün dedi. sonuçta çarşamba günü öğle saatlerinde yani 48 saatten sadece iki-üç saat fazla bir sürede teslim edildi alıcısına. bu da beni fazlasıyla memnun etti.

  daha sonradan yaptığım araştırmalar neticesinde kargonun dhl aracılığı ile gönderildiğini öğrendim. bu durum da göz önüne alındığında ptt'nin fiyatı çok makul geliyor insana, çünkü doğrudan dhl'e başvuracak olsanız ve bir anlaşmanız yoksa bu ağırlıkta gönderinin liste fiyatı kdv dahil üç yüz dolar civarında.
 • turpex gönderilerin kabulünde adres bilgileri aşırı derece de önemlidir.o kadar önemlidirki eğer hatalı bir adres olursa ya da eksik olursa adres; gönderiniz yurt dışına çıkmadan iade olur.çünkü turpex gönderiler yurtdışına çıkmadan önce karşı tarafla adres teyidi yapılır.o nedenle hızlı gider.adres özellikle de posta kodu tastamam doğru olmalıdır.birde özellikle de almanya varışlı gönderiler için piyasanın en makul fiyatını barındırır.
 • turkish parcel express'in kısaltması..
  ptt'nin bu güzide servisini bu güne kadar dört kez almanya'ya belge göndermek için kullandım. gönderileri ankara'ya yaklaşık 400 km mesafeden yapmaktayım. her bir gönderim, teslimimden itibaren 48 saati bulmadan alıcıya ulaştı. almanya için konuşmak gerekirse - ki haricini bilemiyorum - gönderiniz aynı gün içerisinde ptt ile ankara'ya ulaştırılıyor. ankara'dan ise ertesi gün dhl express servisi ile birkaç saat içerisinde önce istanbul'a oradan da aynı gün içerisinde almanya'ya gönderiliyor. sabahına ise teslim.. bütün bunların hepsini 2.5 kg ağırlık ya da denk gelen desiye kadar 56 tl'ye halledebiliyorsunuz. şehirlerarası aps servisinin günümüzde yaklaşık 16 tl olduğunu düşünürseniz, neredeyse bedava.. illa ki ucuz olmadığını düşünenler çıkacaktır. yurtdışı gönderi yapan firmalara ücret danışmalarını tavsiye ederim.