şükela:  tümü | bugün
 • turritopsis cinsinden, (cinsdaşı turritopsis nutricula gibi) polip formuna geri dönebilen bir denizanası türü.
 • (bkz: #49945279)
 • nam-ı diğer, ölümsüz denizanası

  keşfedildiğinde ismi turritopsis nutricula olarak bilinen, sonraları turritopsis nutricula'dan farklı olduğu görülmüş denizanası türü.

  en önemli özelliği teorik olarak "ölümsüz" olması.

  --- spoiler ---

  sölenterler şubesi'ne dahil olan ölümsüz denizanası, bu şubedeki diğer bireyler gibi yaşamına polip olarak başlar, polip aşamasındayken bir hayvandan çok bitkiye benzer davranışlar sergiler. (örn. kök ya da sap yardımıyla bir yere tutunup orada yaşaması gibi) (burada süngerlerle benzerlik gösterirler)

  polip aşamasındaki ölümsüz denizanası

  polip aşamasında eşeysiz ürediği için kendisinin aynısı bir kopya polip üretebilir. polip halindeki ölümsüz denizanası gelişimini tamamladıktan sonra 'medusa' evresine geçer. bu evrede, alıştığımız çan şeklini alan denizanası, diğer denizanası türlerinden farklı olarak, yaşlandığında polip evresine tekrar dönebilme özelliğine sahiptir. yani diğer denizanası türleri medusa evresinden sonra ölürken, bu tür tekrar polip evresine dönüp tomurcuklanarak üremeye ve sonra yeniden medusa evresine geçiş yapabilir. dışarıdan fiziksel bir müdahale, hastalık gibi etkenler olmadığı sürece, teorik olarak sonsuza dek yaşayabilmesi mümkündür.
  --- spoiler ---

  kaynak
 • ölümsüz denizanası başlığı neden turritopsis dohrnii başlığına yönlendiriliyor anlamadım. türkçe karşılığı var işte neden lantince'sini kullanıyoruz?