şükela:  tümü | bugün
 • doğru, dürüst anlamındaki türkçe kelime. bu isimle bir de türk dilleri etimoloji sözlüğü sitesi mevcut. zannımca azerbaycanlıların kullandığı alfabe ile yazılmış.
  http://www.turuz.com/
 • öyle kıymetli bir kütüphane ki nasıl övgüler saysam bilemiyorum. türk dilini ve kültürünü sevenler için şahane bir site. çok geniş bir arşivi var ve sürekli büyümekte. bütün kitapları doğrudan bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. sitenin kurucusu hasan bey hadi, türk dilini ve kültürünü seven ve ona hizmet eden iran türklerinden bir zat-ı muhteremdir. kendisi turuz kelimesinin anlamını şöyle açıklamaktadır:

  "turuz adına gelince, bu söz tebriz'den geçen markopolo'nun yazdıklarından belirlenen aynalı dağların adına verilmiştir. turuz türkçe bir kelimedir ve anlamına gelince ala boyasına meyil olan bir boya adıdır. bu yüzden tebriz'de bulunan bu dağların adı geçmişte turuz demek olar."

  bir diğer kütüphane için: (bkz: turkistan library)
 • çağdaş divanu lugati't-türk. ayrıca sayısız eseri oturduğunuz yerden inceleyip okuyabileceğiniz bir kütüphane. muhteşem.
 • çok faydalı. son baskısı 20 sene önce yapılmış, ne kendi yayınevinde ne sahaflarda kalmış kitabı buldum. sanırım iran'dan yayın yapıyor. bağışların %90'ı tümen şeklinde kaydedilmiş.

  http://turuz.com/