şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'nin ilk ve tek sinema tiyatro müzesi. istanbul beyoğlu'nda.

açık adresi : yeniçarşı caddesi no:24 galatasaray meydanı - 34430- beyoğlu – istanbul

tel: 0212 245 80 91/92/93

işin en güzel yanı, müzeler haftası nedeniyle yarın 10:00- 24:00 arası ücretsiz gezilebilecek olması. en bi lokum yanı ise tıpkı eski açık hava sinemalarındaki ve benim bir zamanlar düzenlediğim film zirvelerindeki gibi gazozlu, frigolu ve patlamış mısır eşliğinde renkli dünya filmini tüm türk sineması severler izleyebilecekler. saat kaçta mı? akşam dokuzda....
  • gün itibarı ile buraya gittikten sonra türk tiyatrosuna olan saygım bir kat daha arttı. bir yandan da çok üzüldüm geçmişteki o oyunları izleyemediğim için. içimden en az bir 50 kere falan keşke bu oyunu izleyebilseydim diye geçirdim afişlere bakarken.
  • türk dizisi, sineması ve tiyatrosunun en eski ve güzel afişlerini, ve tiyatro oyunlarının fotoğraflarını görebildiğiniz; sinema için kullanılan teknik cihazları gördüğünüz müze.

bana türk tiyatrosu ve sinemasından çok, ölümünü hatırlattı. gerçekten o mutlu ve güzel insanlar birer birer göçmüş. geriye güzel şeyler bırakmışlar.

müze genel olarak güzel ama, sevmediğim yerleri söylemeden geçemeyeceğim:

1-müzenin en üst katı tamamen türker inanoğlu'na ayrılmış, ya da türker inanoğlu kendine ayırmış. türker inanoğlu'nun balmumu heykelinden tutun, yapımcılığını yaptığı balon dizilerin (bkz: akasya durağı) (bkz: arka sokaklar) gibi dizilerin ödülleri var. ödülleri veren kurum da, dizileri yayınlayan kanallardan gelme. ve aynı katta türker inanoğlu'nun eski eşlerinin fim afişleri var. (bkz: filiz akın) (bkz: gülşen bubikoğlu). kısaca bu en üst kat ego müzesi olmuş.

2-tüm emektar sinema ve tiyatro emekçilerin fotoğraflarının bulunduğu afişlerin arasında burcu esmersoy'ın işi nedir?

3-birinci kat ile, ikinci katın dekorasyonunu kim yapmış acaba? sergilenen şeyler o kadar değerli ve farklı olmasına rağmen, dekorasyonun aynı olmasından dolayı, aynı yerdeymişsiniz gibi.
  • türk sinemasına yıllarını veren türker inanoğlu tarafından kurulmuş olup, galatasaray lisesinin hemen yan sokağındadır . tahminimce çoğu kişi her gün bu müzenin yanından geçmekte ve farkında bile olmamaktadır.

içeri girdiğiniz anda sizi ağırlıklı olarak siyah-beyaz olan sinema filmi afişleri karşılıyor. üst katlara çıktıkça türk filmlerinin aktör ve aktrislerinin portre fotoğrafları bulunmaktadır.tarık akan, yılmaz güney, adile naşit, hulusi kentmen, kemal sunal, sadri alışık gibi unutulmaz oyuncuların balmumları da mevcut.

müzenin arşivinde 1000’in üzerinde cihaz, 4 bin 200 adet türk film kopyaları, 6 binin üzerinde yerli film afişi, 10 binin üzerinde sinema-tiyatro lobi ve fotoğrafları, 12 bin saatten fazla tv programları ve dizilerinin bulunduğu ve ulvi uraz kitaplığı’nda da 45 bin ciltlik dermeye sahip dev bir kütüphanesi bulunuyor.

nostalji severseniz mutlaka uğramanız gereken bir müze.