şükela:  tümü | bugün
  • gayrimenkul alım satımı ile ilgilenen, emlakçıların temsilciliğini yaptığı, aynı türde bir şirket olan uluslararası remaxa benzeyen, fakat onun türkiye şubesinden önce kurulmuş olan ve yine remaxtan farklı olarak sadece ülke içinde çalışan şirket*
  • temsilcilerine ve müşteri temsilcilerine, basılı işleri kurumsal kimlikteki örneğe uymadığı takdirde ceza puanı uygulaması yapılan şirket. 1 mm yüzünden 8000 tane kartvizitlerini çöpe attık.
    (bkz: grafikerlik)
    (bkz: çekilecek dert değil)
  • kurumsal iş yaptığını sandığım ama yanıldığım emlakçı şirketidir. çok sayıda bayisi var malum.

şimdi adam arıyor bir numaradan "efendim satılık ilanınızla ilgilenebiliriz turyap olarak" diyor. izin verildi neyse, 1 saat sonra bir telefon daha geldi. bir önceki telefon no.su ile sadece son iki rakamı farklı.

- merhaba, ben evinizle ilgileniyorum ama elimde şu kadar var. (satış fiyatının %20 daha düşüğü)

+ hanfendi siz emlakçı mısınız?

- yo yo..sahibinden. kendime ev bakıyorum ben.

+ yok o fiyata olmaz.

tabi aradan 1 saat geçtiği için numaralar arasındaki ilişkiyi hemen farkedemedim ama arama listesinden bakınca durumu anladım. ikinci numarayı da diğer ilanlardan teyir ettim, turyap bilmemne ofisi çıktı.

benim satılık gayrimenkulümu ölü fiyatına pazarlığını yapıp, başkasına yüksek fiyattan satmak dışında nasıl bir amacı vardır bu işin?

benden uzak dursunlar.
  • evlere şenlik bir şirkettir. kiralık bir ev bakarsınız. ev yıldız şubesindedir ama evin konumundan dolayı mesa şubesi ilgilenir. sonra eve tamam dersiniz. bir kira bedeli kapora isterler. (cumadan pazartesiye kadar, mesa şubesi 200 tl der ama yıldız şubesi 1 kirada diretir.) sonra bu kaporayı kabul etmezsiniz. mesa şubesi bizi arar ve evin opsiyonlu olarak pazartesiye kadar bize ait olduğunu ve özür dilediğini belirtir. fakat haftasonunda tekrar arayarak evi yıldız şubesinin kiraya verdiğini yüzsüzce söylerler.

böyle şirketlerin yüzüne bakılmamalı, kesinlikle itibar edilmemelidir. siz siz olun gidin sahibinden ev arayın veya küçük mahalle arası emlakçılarla çalışın.
  • çok çok zor durumda değilseniz gördüğünüz anda arkanızı dönüp gitmeniz gereken acayip 'kurumsal' şirket. turyap yenibosna temsilciliği ise koşarak uzaklaşmanız daha iyi olur. aşağıda uzun ve tamamı yaşanmış bir yazı var ama özeti budur.

--- spoiler ---

önceki günden randevu alıp, sabah erkenden kiralamak istediğiniz evi görmeye gideceksinizdir, fakat ofisin yerini öğrenmek için arayıp gittiğinizde temsilciyi yerinde bulamayabilirsiniz. normal; aynı evi başka birine gösteriyordur. ama merak etmeyin sizin notunuzu aldığını ve daha önce randevulaştığınız için önceliğin sizde olduğunu söyler. gösterdikleri kişi evet tutuyorum deseydi aynı şeyi söyleyebilirler miydi bilmiyorum, ofise gidene kadar geçen 10 dakikada bütün işler değişecekti. ama başınıza gelecekler yanında bu sorun bile değil, devam edin.

kiralamak istediğiniz evi sonunda görürsünüz ama aceleci olmayın, çünkü aynı sitede fakat site sınırlarının dışında(!) bir kiralık evleri daha var. kirası biraz daha uygun görmek istemez misiniz?
    size göstermek istedikleri diğer evin ofis bloğunda olduğunu onlar size söylemez yanlız, siz farkedeceksiniz onlar da evet öyle bir şey var diyecekler.

neyse ilk başta kiralamak için gittiğiniz evle daha çok ilgilendiğinizi, hatta belki yıllık kirasını peşin ödeyebileceğinizi söyleyin. ev sahibiyle görüşüp fiyatı ne kadar çekebilecekler bir bakın. çünkü sizi aradıklarında 'çok uğraştık kirayı 2 sene önceki seviyesine çektik baya uğraştık uu nasıl uğraştık' diyecekler ama aslında uğraştıkları ev sizin kiralamak için gittiğiniz ev değil, onların sizin gözünüze sokmaya çalıştıkları ev*.

uzun uzun anlatıyorum ama en eğlenceli yerine geldik. siz ilk görmeye gittiğiniz evi tutmaya karar verdiğinizi kapora vermeye geleceğinizi söyleyin. turyapa gidene kadar geçen taş çatlasın 10 dakikalık sürede evin sahibi turyapı arayacak ve 1100 lira kira + 2000 lira depozito olarak anlaştığınız eve 1200 lira kira + 2400 lira depozito verecek birini bulduğunu ve turyapa gönderdiğini söyleyecek.

kapora/depozito her neyse vermeye gittiğiniz 10 dakikada hem kiranız hem depozitonuz arttı, ama diğer o ofis bloğundaki ev var ya, o da çok uygun bir fiyata geldi onu tutmak istemez misiniz? hah işte istemezseniz baya baya sizi azarlamaya kalkacaklar, sesleri yükselecek, yerlerinden kalkıp ellerini kollarını sallaya sallaya sinirlenecekler. ama diğer evi tutmuyorsunuz ya, yeni güncellenen fiyatıyla ilk görmek istediğiniz evi tutmak isterseniz hemen tutmanız gerek çünkü hemen o ev sahibinin yönlendirdiği kişi gelecek, geldiği gibi de evi tutacak.

gördüğünüz anda yapmanız gereken arkanızı dönüp gitme işini hala yapmadıysanız, artık yapın. gittikçe yüzsüzleşiyorlar çünkü.

ha olur da ertesi gün bir arkadaşınıza aratırsanız, evi o günün akşamına kadar birine opsiyonladıklarını, akşam duruma göre sizi arayacaklarını söylerler. aradıklarında da o ofis bloğundaki yeri tavsiye ederler. kurumsal döngü devam eder *

--- spoiler ---
  • bir emlakçının ortalama malum karaktersizlik katsayısı x ise bunları gördüğünüz an en az 1000x olarak kafanızda yer etsin. ev sahibi ile kirada indirimde anlaşsanız bile bunlar sanki evleri kendilerine aitmiş gibi 100 tl eksik bir kira alacağım diye yapmadığını bırakmaz.
  • kesinlikle güvenilmez bir emlak şirketi. remax'lardan bile beterler. mahalle emlakçılarına gidin daha iyi. en azından onlarda dürüst insanlar çıkıyor. bunların tamamı herhalde mülakatla çakallık seviyelerine göre seçiliyor, göz göre göre yalan söyleyip pişkin pişkin "ben parama bakarım" havaları da cabası.

edit: bugün tehdit de edildik bir şubeleri tarafından. ne yaparsanız yapın kesinlikle bulaşmayın bunlara.
  • kurumsallık vs. hiç alakası olmayan firmadır. ankara etimesgut şubesindeki dolandırıcı kılıklı herifler icralık, içinde eşyası (mutfakta bulaşık hala durur vaziyette) terkedilmiş, girilmesi dahi kanuna aykırı halde evi ketenpereyle (eşyalar benim, yeni evlendim, eşim beğenmedi, toparlayamadık vb. yalanlarla) satmaya çalışmıştır. aman ha burayla iş yapacaklar dikkat.