şükela:  tümü | bugün soru sor
129 entry daha
  • uzman olmak isteyen her hekimin vermesi gereken sınav
    başta gedik ahmet paşa ve quitter olmak üzere henüz sınavı vermemiş olan hekim yazarlardan çok soru geldiği için bu giriyi yapıyorum. gençler bana soruyor: "abi, tusa nasıl hazırlanmalı?" diye. bu giri instagram fenomeni, macar güzelinin memelerini göstermek için yaptığı paylaşım gibi olmayacak.

çömezlik yıllarımda servisteki bir hastayı plastik cerrahiye konsulte etmiştik. vakayı ve sonrasını hatırlamıyorum. plastikçi ile bir sebeple gerilmiştik. p:plastikçi m:ben

p: sen tustan kaç puan aldın?
    m:69
    p:ben 72 aldım. kadın doğum istiyordum, 74 gerekti. 72 ile buraya girdim.
    m:bana pediatriye girmek için 62 yetiyordu. denemelerde 65 almaya başlayınca tempomu yavaşlattım. senin gibi bana 74 gerekseydi merak etme 74 alırdım.
    tabii plastikçi susar.

önce kaynaklarımızı iyi seçiyoruz. burada kriterimiz maliyet-etkinlik. kendi dönemimden örnek vereyim: benim dönem arkadaşlarımın neredeyse tamamı uts farma çalışıyordu. sebebi de tüm soruları yakalamasıydı. fakat kitap 700 sayfa ve her sayfada neredeyse 20 ilaç vardı. neredeyse kayaalp farma idi. bense tumer farma çalıştım. 250-300 sayfa arası idi ve her sene ortalama 18-19 soru yakalardı. uts farma ortalama 35 sayfada 1 soru yakalarken tumer 16 sayfada 1 soru. sınavda farmada iki yanlışım olmuştu ve 1 tanesi de dikkatsizliktendi. uts çalışan arkadaşlarımın hiçbirinin daha iyi yaptığını düşünmüyorum. off line kaynaklar da kullanabilirsiniz. bir de kaynak ya da gidecekseniz dershane seçerken derece yapan şahısların söylemlerine takılmayın. biz burada ortalaması 55 olan kişinin nasıl 70 puan alacağından bahsediyoruz. zaten 65-67 ile başlayıp 75 puana çıkan adamdan değil. bir de isim vermeyeceğim, bu işte herkesin tanıdığı, burada hakkında rezalet başlıkları açılan dershanenin kaynakları hakkında söylenenleri ince eleyip sık dokuyun. atıyorum anatomide en iyi kaynak onlar olabilir fakat bunu kitabın ne kadar sade olduğu ve o sadelikte kaç soru yakaladığı gibi objektif kriterlerle değerlendirin. geleceğiniz için endişelenirken propogandaların sizi etkilemesine izin vermeyin
    kaynaklarımızı seçtikten sonra konu çalışmaya başlıyoruz. istersek önce off-linelar ile önce dinleyip, not alıp sonra konu kitabı okuyabiliriz. ben bu kısmı sanki yarın ben bu konuda ders anlatacakmışım gibi hayal ederek hazırlanırdım. sonra önce soru bankalarını sonra da çıkmış tus sorularını çözüyoruz. elimize geçirebildiğimiz kadar çok soru çözüyoruz. gerekirse iki soru bankası ile gidebiliriz. ben tek soru bankası kullanmıştım. sonra ikinci tekrarı atıyoruz. ikinci tekrardaki taktiğimiz biraz farklı. çıkmış tus sorusuna bakıyoruz. örnekle gidelim. önce çıkmış tus sorusunu okuyoruz. mesela all'de iyi prognostik kriterlerden değildir diye sormuş. a. 2-9 yaş b. bk<50 000 olması c. kız cinsiyeti d. calla pozitifliği e. t (9:22) pozitifliği. e şıkkını işaretleyip önce all iyi prognostik faktörlere bakıyoruz. sonra diyoruz ki "eğer iyi prognostik faktörleri sorduysa kötü prognostik faktörleri sorabilirler." ya da başka bir all prognostik faktör sorusunda all'nin prognostik faktörlerini sordularsa aml'ninkini de sorabilirler deyip ona bakıyoruz. sonra o soru ile işimiz bitiyor. ikinci tekrarı bu şekilde atıyoruz. üçüncü tekrarda son iki haftada olan tus kamplarına katılıyoruz. tabii ki objektif değerlendirme yapıyoruz. atıyorum 22'ye kadar ders anlatan bir kursa katılmayacağız. 22'de ders biterse biz ne zaman ders çalışacağız? kısa sürede pratik ders anlatan bir kursa gideceğiz. şu an hala öyle kurslar var mı bilmiyorum. kurs en geç 6'da bitmeli ki biz de o akşam ders çalışabilelim. o gün konu anlatımı bitince akşamında gazete okur gibi o günkü konuyu okuyup hızlıca çıkmış tus sorularına bakıyoruz. son tekrarı da bu şekilde atıyoruz.
    bazı konular vardır. asla ezberlenemez. özellikle temel bilimlerde. hocalar da zaten bunları belirtir. son gün sadece onlara bakıyoruz.
    bir iki nokta daha var.
    1. mümkün olduğunca tüm denemelere giriyoruz ve eksiklerimizi orada belirleyip düzeltiyoruz.
    2. ders çalışırken fiziksel şartlarımızı optimize edip kendimize en uygun ortamı yaratıyoruz. ben mesela liseden beri ders çalışmaya başlamadan önce biraz uyur, zihnimi dinlendiririm. 45 dakika ders 15 dakika ara döngüsündeki 15 dakikalık mola bana yetmediği için 90 dakika ders 30 dakika mola yapmaya başlamıştım. siz de çalışırken kendinize uygun şartları belirleyip ortamı mükemmelleştirin.
    3. mutlaka bir takvimimiz olacak. dershaneye gidiyorsak ora ile eş zamanlı bir takvim olabilir. bu takvime mutlaka uyuyoruz ve başlayabiliyorsak dönem 5'ten itibaren tusa çalışmaya başlayabiliriz. neticede ilk 4 senede bilmemiz gereken şeylerin %85'ini öğrenmiş oluyoruz ve de intörnlükteki ağır nöbetler bizi yorabilir. intörnlükte takvim hazırlarken de yoğun olmayan yerlerde hızlı, yoğun yerlerde nispeten hafif bir tempo ayarlayabiliriz.
    4. özellikle intörnlükte mutlaka kendimize 1 gün ya da bir akşam dinlenme koyuyoruz. bu bir akşamda dağa çıkabilir, sahilde yürüyebiliriz. ankara'dakiler için kızılcahamam ya da bir gününüz varsa bolu gölcük-abant gibi bir yeri önerebilirim.
  • adını her duyduğumda gözüme dağ gibi gelen sınavdır kendisi.
  • kazanan herkesin farklı çalışma tavsiyeleri verdiği sınav ama artık birini dinleyip çalışmaya başlamam gerektiğini düşünüyorum. o yüzden malesef, istediğim bölüm için, +65 yapanların tavsiyelerine açığım.

ayrıca;
    (bkz: #60653357)
    (bkz: #68032808)
  • bilgi değil, sıralama sınavıdır.
16 entry daha