şükela:  tümü | bugün
  • tus'a (tıpta uzmanlık sınavı) hazirlanan biçare doktor yavrucaklari üzerlerindeki 3 milyar tl'lik agirliktan kurtararak sinava yeni bir hizla girmelerini saglayan tus hazirlik dersanesi. ankara'da izmir'de istanbul'da heryerde.
  • aynı zamanda bir disi insan* ismi...
  • eşşek kadar konuları özetlemeyi(?)başarabilen,kitapçıkları koydukları sarı çantalarıyla her yerden görülen ve bazılarına tipe bakıp "ayy bu da mı tıpçıymıııış?!" dedirten dersane/yayın*
  • ayrılan hocalarının yestus diye bir dersane açtıkları bilinmektedir...
  • (bkz: tusunami)
  • ders notlarini pesin 245 ytl ye satin aldiginizda,cok ta fazla 3-4 milyar vermeye gerek olmadigini dusunduren egitim kurumu.(tipta uzmanlik sinavi egitim merkezi)
  • arapça cennette esen ılık bir rüzgar anlamına gelen bir kız ismi.
  • açılımı tıpta uzmanlık sınavı eğitim merkezi olan kısaltma.
    rakip dershane tusdata ile kıyaslanacak olursa en önemli farkı ; bu kurumun kapısından içeri girdiğinizde ytl yada dolar cinsinden değerlendirilmezsiniz. içeride daha sıcak daha bir anadolu havası vardır. eğitim alma sürenizden yıllar geçmiş olsada kurumun bir çok imkanından yararlanmanıza izin verilir. "dur ben şundan 3-5 milyar daha koparayım" gibi bir hesap güdülmez. her iki eğitim kurumunun eğitimlerini kıyaslamayı çon mantıklı bulmuyorum çünkü bu sektördeki eğitmen transferi futbolcularinkinden bile daha hareketlidir.
  • bu entry geçmişte "hangi dershaneyi tercih edeyim ya kafam karışık" diye mesaj atan 2-3 yazar olmasından mütevellit yazılmaktadır:

tus dershanelerine dibine kadar karşı bir insan evladı olup 5. sınıf ortasında "lan ben bu sınava bi başıma hayatta çalışmam" diyip kayıt olduğum dershane. tusdata yerine tercih etmemin sebebi ise o dönem tusdata'nın çılgın gibi sürekli herkese saldırıp bir yandan da "üzerimize oyunlar oynaniyür :((" diye dert yanması, "biz çok pahalıyız çünkü süperiz, o yüzden itiraz yok çok para verin" yaklaşımı, nazar boncuklu-türk bayraklı-bol imla hatalı alaturka kitapları ve kar amacıyla yapılmış ama çalışanın kafasını karıştırmak harici bir şeye yaramayan kitap bolluğuydu (mesela genel cerrahi branş için yok mavisi yok laciverti derken 5-6 kitap var, kitapların içindeki bilgiler %100 birbiriyle uyuşmuyor falan fişmekan).

eylül 2011 tus'a girdim, ortalama bir net yaptım (çok kötü sınav performansım sebebiyle). ama dönüp baktığımda tusem'e gittiğime gayet memnunum. kitapları güzeldi (ki özellikle spot bilgiden daha çok mekanizma üzerinden konuyu anlatması bana daha uygun gelmişti), hocaları iyiydi (biyokimyacı saygın hoca tus sektörünün en iyi hocasıdır ayrıca ege'de asistanken biz onun öğrencileriydik, yaptığımız sayısız öküzlüğe sadece güler geçerdi, çok güzel insandır. kadın doğumcusu oktay kaymak görüp görebileceğiniz en geniş soru kitabını yazmıştır, dersleri eğlencelidir, tam bir cerrah kişiliğe sahip olduğu alttan alta hissedilir, dünya görüşleri köşelidir, serttir ama sevilesidir-bir de çok çocuk doğurun demese-. farmacısı ihsan hoca şahsına münasirdir, "gönçlööööööör rebok-setin'i yemeying!" diye kulak zarını patlatır.), ortamı güzel, denemeleri zordu...

yeni hocaları merak eden varsa diye yazayım: yeni (ve aslında eski) mikrobiyoloji hocası altan hoca'nın efsane kısaltmaları vardır, çook iyidir hatta çok sevdiğim bahri hoca'dan daha iyi anlatıyor bence ama kitabını incelemek gerek. dinlemedim ama yeni pato'cusuna eylül 2011 kampına gidenler iyi dediler. fizyo'cusu için vasat dendi.

neyse bu dağınık yazıyı toplamanın vakti geldi. bu satırları okuyan ve kafasında "hangi dershane laaan!" diye sorusu olana vereceğim yanıt çok net şu: fark etmez abi. çalış yeter. "haydaaa" demeyin şimdi. yani yazı tusem reklamı veya anti-tusdata propogandası olsun diye yazılmadı. bence çok farkı yok iki dershanenin. millet büyük bir kafa karışıklığı içinde sağa sola gidip duruyor, sorular içinde boğuluyor, yormayın kendinizi bu kadar. strese gerek yok. tusem de iyidir, tusdata da. yazılın abi birisine. tercih sebebi evinize yakınlığı olabilir, ek offline salonunun olması olabilir, para olabilir... seçin birini işte...

dün itibariyle tsm'ye atanan çiçeği burnunda pratisyen hekimi dinlediniz.

2016 edit: bu entry'den dolayı hala mesaj alıyorum. ekleme ihtiyacı hissettim tusem kaynaklarıyla sonraki tusa hazırlanmaya devam edip nisan 2012'de temel 69,8 ve klinik 69,1 puan aldım. aradaki fark stres düzeyimde azalma (sıçınca rahatladım), kütüphanede çalışmam(evde kafamı toparlayamıyordum) ve odaklanmada artıştı. ayrıca çıkmış tüm tus sorularına biraz daha önem verdim (bu anlamda tusdata'nın tüm tus serisi bence biraz daha iyi ama özellikle temel bilimde o dönemde tusem ezip geçiyordu, son durumu bilmiyorum). yardımcı olmuştur umarım.