şükela:  tümü | bugün
  • çok düşündürücü bir durum. tus'ta derece yapan doktorların büyük bir kısmı radyoloji veya dermatoloji (cildiye) seçiyor. ülkemizdeki en çalışkan, en başarılı doktorlar ya sivilce kremi yazıyor ya da bilgisayar başında mr ve tomografi sonucu yorumluyor..
  • bir yorum yapmadan önce tıbbın her branşının insan sağlığı için eşit önemde olduğunu bilmek lazım. fakat ülkemizdeki sağlıksız sağlık sistemi ve doğru uygulanmayan malpraktis yaklaşımı yüzünden - cerrahiler önplanda olmak üzere- belirli branşlar * * * doktorlar için çalışılabilir branşlar olmaktan çıktı. şu an birçok üniversite ve eah'nde bu branşlar asistan eksikliği çekiyor. artık radikal karar alan, kar/zarar değerlendirip tedavi yapan doktorlardan çok risk almaktan korkan, davalarla uğraşmak istemeyen doktorlarımız var. bunun sonucu olarak da en huzurlu, ekonomik olarak da tatmin eden radyoloji, dermatoloji, fizik tedavi gibi branşlar daha çok tercih ediliyor bu sebeple.
  • yani ruh hastası değilse ürolojiyi seçmezdi zaten, cildiye akarı yok kokarı yok siğil yak, krem ver geç
  • (bkz: defansif tıp)
  • ne 90 yaşındaki dedemizi öldürdün diye it kopuktan dayak yemeye niyeti olan, ne de milyonluk malpraktis davalarıyla uğraşmak isteyen doktorlardır. ama üzücü tabii, iyi bir beyin cerrahı, kalp damar cerrahı, omurilik cerrahı vb. bu ülkeye ve insanlarına her zaman lazım.
  • fakülteye başlarken karşı olduğum eylem ancak insan yaşadıkça ve geliştikçe fikirleri değişiyor malumunuz. öğrenciyken bile defalarca primer(birincil) veya sekonder(ikincil) olarak şiddete tanıklık ettim,insan durup düşünüyor benimki de can diye haliyle. o yüzden şu an aralarına girmek için can atıyorum
    edit:ready for departure un uyarısı üzerine primer ve sekonderin anlamları eklendi
  • çünkü rahat, çünkü daha kolay. nöbet(dermatoloji) yok, hastayla muhatap olma(radyoloji) yok.

siz sanıyor musunuz ki herkes idealist ve bu mesleği icra edenler bilim aşkıyla yanıp tutuşuyor? doktorluk, mühendislik, avukatlık, öğretmenlik... yıllarca bunlar "aç kalmazsın" meslekleri olarak empoze edildi bizlere. daha doğmadan anneannem doktor olmamı istiyormuş mesela*, hala annem de ister. okuyup mezun olduğum halde.

mesleğin belli bir statüsü var toplumda, çalışkan çocuğun "boş" tercihler yapması istenmiyor, maddiyat kısmı zaten aşikar. sonuç olarak da bu alanların puanları daha yüksek oluyor haliyle. cerrahilerin de bir o kadar az.

edit: imla
  • trendler zamanla değişir. şu an için evet, ancak gelecek ne getirir bilinmez. ayrıca tus'a giren yabancı hekimler bu alanlardansa genel cerrahi, iç hastalıkları, çocuk hastalıkları gibi branşlara daha yoğun ilgi gösteriyor. yani başlık ve başlığı açanın girdiği entry biraz eksik.
  • bence aklı olan göz seçer. he bunu doktor olarak değil hasta olarak diyorum (klasik miyop)

tabi zor yanları da vardır ama gidiyorsun 2 dakika makineden şunu gördün mü? a mı yoksa b mi? he tamam 3.30 sıradaki gelsin... sistem bu kardeşim. doktor olsaydım hep göz doktoru olmak isterdim. cildiye de mantıklı gerçi, cilt hastalıkları işte. milletle kavga etme derdi olmadığı gibi çok sık yaşanan ve milletin para akıttığı bir alan.

ek: burada tabi cahil gözüyle olaya bakıyorum (bak yine göz dedim).