şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilk sırada (bkz: göz) alanı vardır. kolay bir alan olduğu için (bkz: tıpta uzmanlık sınavı) sonuçlarında en yüksek puan alanların hemen kaptığı alandır.

  ikinci sırada (bkz: cildiye) gelir. o da diğer alanlara göre rahattır. acili yoktur, nöbeti çok olmaz. ciddi ameliyatlar yapmazlar. özellikle kadınlar tarafından çok tercih edilir.

  üçüncü sırada kadın doğum uzmanluğı gelir ki onun da parasal getirisi iyidir.

  sonraki alanlar kendi aralarında dağılır.

  aslında yüksek puan alanın nöroloji, psikiyatri gibi bölümleri seçmesi beklenirken tam tersi yüksek puan alanlar kolay bölümleri seçer.

  edit: bu yazdığım alanlar ilk 100'deki adayların en çok tercih ettiği alanlar. 4. sırada da kbb var ama nedenini hiç bilmiyorum.

  edit2: 2015 yılında cildiye 1. sırada göz 2. sırada yer almış. kadın doğum listeye girememiş. liste aşağı yukarı hep bu şekilde gibi görünüyor. kadın doğum meselesi de yeni yasalardan dolayı eski itibarı görmüyor olabilir. kaynak

  edit3: optic us nikli yazar biraz kızmış ama kaynaklar da yazdığım bilgileri doğruluyor. sadece kadın doğumda değişme var onun da sebebi yazılmış zaten. sanırım optic us doktor değil ya da doktor egosu biraz yüksek. o yüzden kızmıyorum kendisine :) 2017 yılında da benzer bir durum var. cildiye, radyoloji ve göz hep üst sıralarda. hepsinin ortak özelliği diğer alanlara göre daha rahat ve kolay alanlar olmaları. kaynak

  edit4: çok genel ve istatistiki kaynağı olan bir bilgiye bile sinirlenen doktor egoisttir arkadaş. bunun lamı cimi yok.
 • kadın doğum uzmanlığı’nın sanıldığı kadar, en azından eskisi kadar tercih edilmediği alanlardır.
 • sağlık sistemimizdeki problemlerden dolayı aslında “ne kadar az hasta görülürse o kadar rahat uzmanlık yapılır”mantığı hakim günümüzde...
  üniversitedeki hocalarımızın zamanında kadın hastalıkları ve doğuma girebilmek için ilk 200’e girebilmesi gerekirken gelin görün ki günümüzde kadın doğum ekol yerler dışında baraj üstü giribilecek seviyeye gerilemiştir. ülkemizde yoğun çalışma şartlarından dolayı insanlar daha az efor sarfederek yaşamaya çalışmaya başlamıştır bu yüzden mikrobiyoloji, biyokimya gibi temel bilim bölümlerinin yanı sıra klinik bilimlerde de cildiye, göz, enfeksiyon, radyasyon onkolojisi gibi nispeten rahat bölümler(nöbet koşulları, acil vaka sayısı vb) bugünlerde revaçtadır. belki günümüzden 7-8 sene sonra tekrardan algı değişip bölüm tercihlerinde farklılık oluşabilir sonuçta puanları belirleyen yegane şey sınava giren doktorların yaptığı tercihleridir.
  ha kendi bölümüme gelecek olursak(doktorların doktor olduğunu belirtme hastalığı swh) normalde avrupa veya amerika’da girebilmek için ciddi efor gerektiren bir branş olduğu halde türkiye’de yerleri süpürmektedir. birçok sınavda kimse tarafından tercih edilmeyen güzide bölümünün önümüzdeki 20 yıl içinde uçuşa geçeceği ise gün gibi aşikardır(neden çünkü ben geldim ahahahaha)
  bölümümle ilgili de okumaya meraklısı olan varsa “when the air hits your brain: tales of neurosurgery” (beynine bir kez hava değmeye görsün ismiyle tubitak tarafından ülkemizde satılan kitabın 10 senedir baskısı yapılmamaktadır ancak malum ortamlarda pdf hali veya illa da hamurun tadı diyorsanız sahaflardan temin edebilirsiniz.) okuyabilirsiniz.

  sevgilerimle ve saygılarımlaswh

  tanım: birçok parametreye göre zaman aralıklarında değişen hede. anket.
 • iyi sallamışsınız gençler.

  mikrobiyoloji ve radyolojidir.
 • çocuk psikiyatrisi , cildiye , ftr, radyoloji , plastik cerrahi , göz ve diğer branşlar gelir. bundan 10 yıl önce kadın doğum revaçta bir branş iken malpraktis , çalışma şartları vs gibi sebeplerden ötürü puanı çok düşmüştür. ülkemizde hekimler defansif tıbba yöneldiler. bunun sonuçlarını önümüzdeki yıllarda maalesef göreceğiz. bilhassa cerrahi branşlarda sıkıntı çekeceğiz. belki de kaliteli cerrahlara ulaşamayacağız. olan gene halka olacak. lakin suçu gene hekimlerde arayacaklar. umarım o günleri görmeyiz.
 • en çok tercih edilen uzmanlık; kontenjanı en çok olan iç hastalıları ve pediatridir :)

  ilk 100 ün en çok tercih ettiği uzmanlıklar ise sırasıyla dermatoloji, radyoloji, göz hastalıları, plastik rekonstriktif ve estetik cerrahı , kbb dir.
 • başlık 10 yıl önce olsaydı doğru olabilirdi belki de artık geçerliğini yitirmiş iddialar bunlar.

  artık kimse ameliyat yapmak istemiyor. saçmasapan döner sermaye sistemi sayesinde az zamanda daha çok ve risksiz hasta bakmak istiyor herkes. göz, kadın doğum falan gerilerde kaldı. bir zamanlar tus birincilerinin tercih ettiği göz ve kadın doğum şimdi 60 puanlara düştüler.

  cildiye ve radyoloji ise artık neredeyse 70 altına inmiyor puanlar.

  not : aklımı seveyim zamanında radyolojiyi tercih ettiğim için.
 • kendi gözlemim: 1) dermatoloji 2) radyoloji 3) fizik tedavi 4)biyokimya. gördüğünüz gibi son derece eften püften alanlardır. radyoloji hariç tabi.