şükela:  tümü | bugün
 • kendisiyle mücadele edilebilecek ruhsatlı ilaçlara sahip olunamasa da 4 farklı ilaç geçici ruhsat almış olup şuan mücadele edilebilmektedir. lakin zararlının popülasyonunun yoğunluğu ve zarar verme şekli göz önüne alındığında ilaçlamaların sıklığı ve bunun maliyeti üretici açısından ciddi bir sorundur. bunun farkında olan üretici üretimlerini durdurma veya en azından son derece sınırlandırma durumuna gelmiştir. bunun uzun vadede tüketicinin manavlarda domatesi ancak uzaktan ağzını sulandıra sulandıra izleyebileceği anlamına gelmesi ise kaçınılmaz sonuç.

  ayrıca 15 yıldır zirai ilaçlarla haşır neşir birisi olarak daha önce bu kadar salgın ve tehlikeli bi zararlı görmediğimi de itiraf etmeliyim. sonuç olarak beklemedeyiz...
 • dünya'da domates ihracatında 3. olan türkiye için kabus gibi görünse de, tüm dünya'nın vakıf olduğu ipm ile başa çıkılabilecek bir zararlı türü. türkiye'de de tuta mücadelesi için hazırlanmış olan bir proje var. tarım ve köy işleri bakanlığı tarafınca desteklenmesi umulan bu proje gerçekleşirse, tuta ile baş etmek çok daha kolay olacak.
  tuta ile mücadelede kimi biyolojik kontrol sistemleri için;

  (bkz: trichogramma)
  (bkz: pheromone)*
  (bkz: pheromone lures)
  (bkz: ipm)

  tuta'nın dünya'daki akıbetini izlemek içinse;

  http://www.tutaabsoluta.com/
 • ukrayna'ya ihraç ettiğimiz domateslerde bu böcek çıkmış.tabi ukrayna bu domatesleri geri göndermiş.zonguldak'ta tırları boşaltırken domateslerin arasında absolute vodka yazan 4.5 milyon adet sahte votka bandrolü çıkmış....haberi görünce manyadım http://www.bizimantalya.com/…_donusur_mu-26903.html çok güldüm yaf
 • kendisiyle mücadelede ruhsatlı bir ilacın syngenta tarafından piyasaya sürülmesine ramak kalmış olan zararlı. duyumlarıma göre sera şartlarında 12-15 gün etki süresi olacakmış bu ilacın.

  bu arada dükkanın önünde saksıya bi tanecik kiraz domates * diktim. geçenlerde tutayla bulaşık yaprakları toplayayım dedim. bitkide yaprak kalmadı. meyveleri ise sormayın gitsin. 100 meyvede 10 tane yedik sağlam bi şekilde, kar saydık! o derece yani...

  bir de domates tüketicisindeki bir ikilemden bahsetmek gerek. domates alırken temizi hakkında 'acaba ne kadar kimyasal kullanıldı?ben bunları çoluk çocuğa nasıl yediririm ya?' şeklinde endişelenen tüketici, tutanın deldiği,zarar verdiği domatesleri ise almak istememektedir haliyle. şunu belirtmek gerek ki tutayla mücadelede kullanılan ilaçların son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süresi son derece kısadır*. yeni nesil ilaçlarda kalıntı son derece az zaten. eskisi gibi kontak etki göstermiyor ilaçlar. kitin sentezini etkiliyor ve larvaların gömlek değiştirmesine engel olduğu için larvalar ölüyor. endişe edilecek bi durum yok yani ortada.
 • son günlerde domates fiyatlarının fırlamasına sebep olan domates güvesi.
  çürümeye yol açarak yüzde 50 ile 100 arasında ürün kaybına sebep olabiliyor.
 • ihracatı baltalayarak domatesin kasasını 1 liraya kadar düşüren mahlukat. (tüketiciye yansısa içim yanmayacak)

  arkadaş yıllardır okuyoruz, özellikle rusya'ya domates ihracatımızı tehdit eden, yarattığı fiyat dalgalanmalarıyla bir tek salça fabrikalarını memnun eden bu illetle baş edebilecek bir vatan evladı çıkmaz mı bu ülkede?

  tarım ve köyişleri bakanlığı ne iş yapar bu ülkede? veya tarım odası başkanları takvim bastırmak dışında ne işe yarıyorlar?

  geçen yıllarda bir tarım odası başkanıyla tanışmıştım. adam değil tarımı ilerletmek, çiftçiyi eğitmek, ilerletmek, kendisi bitki zaten. (odunsu bitki). sırf yanaşma siyaset ile bir şekilde oda başkanı olmuş. aidat toplasın, takvim basıp parayla dağıtsın...evcilik oyunu gibi. "şu konuya elatmalıyız" dediğini duymadım. mallığı 100 metreden belli olan adamlardan...

  özet geç linki: uzm.tülin kılıç (bornova zirai mücadele araştırma enstitüsü müdürlüğü)

  tarım kütüphanesi tuta absoluta hakkında bilgi

  tarım ve köyişleri bakanlığı bitki zararlıları bölümü sayfası
 • domatesin anasını ağlatan bir canlı.

  bahçe bitkileri 2009 mezunu bir ziraat mühendisiyim. yıllarca antalya seralarında gerek yetiştiricilik, gerek mal alım, gerek kalite kontrol konusunda onca şey gördüm. ancak bunun kadar orospu çocuğu bir canlı görmedim. kendisi zararsız bir kelebek. hatta güve demek daha doğru. çok zararsız evet, ancak domatesin baş belası. geçtiğimiz yaz bir yaz sebzesi olan domatesin fiyatını hiç 2 3 liranın altında göremememizin sebebi bu canlıdır. bundan 6 7 sene önce ilk kez piyasaya girdiğinde ortalığın anasını ağlatmış, fiyatları bir anda 10 liraya fırlatmıştır.

  bilinen bir kimyasal mücadelesi yok. daha doğrusu kimyasal mücadele yapılıyor ancak ilaçlar sadece popülasyonu baskılamaya yarıyor. ilacı kestiğiniz anda her yer yine coşuyor. inanılmaz. en önemli mücadele biyolojik mücadele şeklinde olmakta.

  bu zararlının olduğu ürünleri ihraç edemezsiniz. onca ilaca rağmen ölmeyince de iç piyasaya hem kalıntılı, hem de kurtlu domates girer ki adamı tiksindirir.

  özellikle kışın bilmediğimiz yerlerden domates almak ciddi sıkıntı demek. bir mühendis olarak büyük marketler dışında yaz sebzeleri almayı pek sevmiyorum. denetim önemli.
 • biyolojik mücadelesi de olan bir domates düşmanı.
  (bkz: nesidiocoris tenuis)