şükela:  tümü | bugün
 • tutarsız insanlara not:
  siz bana gelin, beni sizi tutarlandırırım....
  hayatım dunyanın en kararsız olan terazi kadını annemle gecti. alıskınım.
  -gulucuk-
 • bir cinayetin anatomisi'nde buna çok yakıştığını düşündüğüm bir replik vardı. sanırım alkolik birisi, içki içen bir adamı uyarıyordu, tam hatırlayamadım:

  - iğneyi kendine batır önce.
  - ben zaten iğneyle delik deşik olmuşum, istediğimi söylerim.

  bazen tutarlı olmasak da olur gibi hani.
 • eğer benim silahımdaki kurşun bana göre konuşlanıyorsa gayet de tutarlı olmalıyım. yoksa başkası gelir kendi silahındaki kurşunu bana doğru konuşlandırır. toplumsal yaşam için tutarlılığın gerekliliği olmazsa olmazdır.
 • yaşam kendi içinde bunca tezatlık barındırırken bunun gerekliliğini sağlamak kişiyi yıpratır . lakin kişinin yaşam felsefesinde kendince belirlemiş olduğu mutlak sınırlar söz konusu olunca tutarlılık şarttır. yani söz konusu şartlar tutarlılık ya da tutarsızlığın bir nevi indikatörüdür.
 • umrumda bile değil.

  ben dürüst insanım. bundan taviz vermeyi vicdanen kabullenemem. halbuki tutarlılığın devamı uğruna dürüstlükten taviz vermek gerekebilir. hakikat denen şey tek ve biricik olmadığı için, tutarlılık da mutlak gerekli bir erdem değildir. aklının ve vicdanının şaşmaz pusulasına güvenen kişi, onların kendini götürdüğü hiçbir yere gitmemezlik edemez.

  bu yer, tutarlılığın kaybına mal olacak olsa bile. çünkü hürriyet denen şey, kişinin sadece kendi aklı ve vicdanı ile tam manasıyla başbaşa kalabildiği anlarda hakikaten belirir.