şükela:  tümü | bugün
47 entry daha
  • iyi bir ölçüm aracıdır aslında. tabi kişiler üzerinden baz alınca, insanın değişim sürecini de hesaba katıp bir yanılgıya da mahal vermemek gerek. kaş yaparken göz çıkarmama tüm derdim, bu açıdan bakmak..

    bizler değişiriz, değişmeye meyilliyiz. çok klişe ama; "dünya dönüyor, sen ne dersen de!!!". değişmek, gelişimin de başlangıcı. kabuk attıkça, yeni dünyamızla göz açtıkça hayata, farkında da olmasak çoğu zaman, gelişme sürecine adım atmış oluyoruz.. burada olumlu etkilerden söz ediyorum farkındaysanız.. kişi ya bilinçli olarak kabuk değiştirir, kendi eksikleri ya da yanılgıları üzerinden hesaplar yaparak ve kendi halindedir; ya da yaşadığı bir takım ağır dönemler bu gelişime zemin hazırlar. burada topluma da hızlıca ayak uydurma esastır. sonuçta sosyal varlıklarız ve her konu iletişim üzerinden devam ediyor.

    peki ya tutarsızlık? insan kendi içinde tutarsız olabilir." yarın mutlaka halledeceğim bu işi." diye bir dikte indirirken tepeden aşağı o daha kafada patlarken olmayacağı da kesindir. üşengeçlik de varsa serde, değmeyin keyfine..

    şimdi biraz daha ikili ilişkiler veya kişinin insanlar üzerinden ortaya koyduğu iletişimde ki tutarsızlığa ele alalım. tutarsızlık hali sorunlu bir kişiliğin başlangıç noktası olabilir. zaten konu hakkında uzman değilseniz bunu kestirmeniz zor gibi. biz işin o profesyonel kısmına yabancı kalabiliriz çoğu zaman. bizi sıkan genellikle muhatap olduğumuz insanın söyledikleri ve yaptıkları arasında çok kaotik göstergeler olmasıdır. tüm samimiyetinizle inanırken aslında, farklı bir kaynaktan size ulaşan geri bildirim tüm o samimiyeti yerle yeksan eder. ben bu kısımları törpüleyebilen biri olamıyorum ne yazık ki. sürekli batıyor, battıkça soğuyorum, uzaklaşıyorum. herkesin yaşadığı dünyada çekilmezlere çekildiği bir yaşamı var. stres ve baskı bizi olumsuz mana da hançerliyor an ve an... ama birazcık saygımız varsa karşımızdakine tutarsız olmayı bir kenara itip içimizdekileri dökebilmeliyiz fütursuzca.. ne kaybederiz ki? karşındakiyle bire bir olma ama olduğun gibi ol. onun sevmediğinden ol ama kendinde ol.

    bu tutarsızlığının farkında olan içinse diyeceğim; gözüme görünüp yamacımda dolaşmasın...