• çok iyi çeviriler olmasa da sherlock holmes hikayelerini 7.95'e satmasıyla dikkat çeken yayınevi.
    yalnız o nasıl bir kapak tasarımıdır anlamadım ben. gören de conan doyle değil de stephen king okuyoruz sanır. gözün içinden çıkan eller, yere kanla yazılmış help, duvara sıçramış kanlar vs... ayrıca isimleri de ilginç, sanırım sherlock holmes hikayeleri i, ii, iii falan demek yerine afili isimler vermeyi düşünmüşler. misal kuşku, ölümün sesi, panik gibi...
  • joseph conrad'ın the secret agent'ını 'zeka düellosu' adıyla basmışlar. ne zekası, ne düellosu, napıyorsunuz amk. kitabın ismini sikip atan bir yayınevi kim bilir çeviriye neler yapmıştır. bi' de üstüne kitabı 8 liraya mı ne satıyorlar; gariban çevirmene %1 falan verdiler herhalde.
  • geçen hafta elime böyle buyurdu zerdüşt geçti. ilk dikkatimi çeken sayfaların beceriksizce kullanılması oldu; biraz okuduktan sonra da yazım yanlışlarıyla dolu olduğunu gördüm.

ancak kapakta yazan fiyat da olağandışı güzellikte: 6 lira. fiyatları aklımı çelmediği sürece* uzak durmaya çalışacağım bu yayınevinden.
  • şu anda "dünyayı değiştiren kadınlar" ı okuyorum. bu yayınevinden çıkma bir kitap. yazarı emir çelik.

kitap, yazım yanlışlarıyla dolu. saxe-coburg-saafeld'in saxe'ını sex olarak yazmışlar. bu en dikkatimi çeken yanlıştı.

bir de yanlıca yazılmış. o tarafa hiç girmeyeyim, çıkamam.
    cemaatçi bir yayınevi galiba. böyle olacağını bilsem almazdım.